Турците, които измислиха ваксината, станаха 4 пъти по-богати от “Луфтханза” само за нощ
Фирмата на двамата изследователи вече струва 22 млрд. долара
Семейство лекари, наследници на турски гастарбайтери в Германия, са създали ваксината срещу коронавирус, показала 90% ефективност.
55-годишният Угур Шахин и 53-годишната му съпруга Йозлем Туречи са толкова амбицирани да открият начин за стопиране на пандемията, че прекарват в лабораторията дори годишнината от сватбата си.
Шахин е роден в Турция, но когато е на 4 г., семейството му емигрира в Германия, където неговият баща започва работа в завода на “Форд”. Завършва медицина в Кьолн и се посвещава на изследователска дейност в областта на имунотерапията. Още в първите години от научната си кариера се запознава с Йозлем. Тя е дъщеря на турски лекар, също имигрант в Германия. Освен любов ги свързва и интерес към медицинските изследвания, така че бързо се превръщат и в много успешен професионален екип.
Основават първата си фирма през 2001 г., чиято дейност е насочена към откриването на антитела за някои онкологични заболявания. Успоредно с това са и практикуващи лекари и преподаватели. Седем години по-късно създават “Байонтек”, с която разработват ваксината срещу COVID-19. В компанията работят около 1300 души, а след новината от понеделник за успеха ѝ с коронавирусната ваксина нейните акции се оценяват на близо 22 млрд. долара. Медиите бързо изчислиха, че това е четири пъти повече от една от бизнес емблемите на Германия – националния авиопревозвач “Луфтханза”, и абсолютен рекорд за фирма, която се е появила само преди година на американския фондов пазар.
Още с първите новини за COVID-19 от китайския град Ухан в началото на годината професор Угур Шахин прави прогноза, че това ще се превърне в пандемия, от която немските училища вероятно ще бъдат затворени през април, което се случва. Месец по-рано, когато Германия за първи път е блокирана заради коронавируса, компанията му е разработила вече около 20 модела на ваксина. През октомври той признава, че някои от тях са в много напреднала фаза и BioNTech е в състояние сама да създаде ваксина, но ще има затруднение с разпространението ѝ. Затова влиза в пратньорство с една от най-големите фармацевтични компании в света “Пфайзер”.
Колегите на Шахин го определят като скромен и отдаден на науката човек, който рядко се интересува от акциите на фирмата си, защото предпочита да чете медицинска литература. Макар вече да е сред 100-те най-богати хора в Германия, професорът продължава да ходи на работа с колело и да участва във фирмени заседания по дънки и риза, както винаги се е обличал.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г