Умирай трудно: Распутин
Фаворитът на царското семейство пирува с отровени вино и сладкиши - нищо. Надупчен е с куршуми, удрян с гира, хвърлен (жив?) в ледените води на Нева
1918 г. Екатеринбург. Къщата на Ипатиев. В нощта на 16 срещу 17 юли настанените там съпрузи и децата им Олга (22), Татяна (21), Мария (19), Анастасия (17) и Алексей (13) са събудени, за да бъдат преместени на безопасно място. Навън приближават белите армии. Изстрели отекват в тъмнината. Семейството е отведено в мазето. Заедно с част от свитата им.
Царица Александра Фьодоровна моли за столове. Цар Николай II, самоотрекъл се от трона в изгнание, държи в ръцете си престолонаследника Алексей. Зад тях се нареждат четирите им дъщери и д-р Боткин, придворният лакей Труп, камериерката Анна Демидова и готвачът Харитонов.
Неочаквано е прочетена смъртна присъда. Нахълтват екзекуторите. Всеки от тях има точна мишена, но всички искат да отстрелят монарха. Той първи пада мъртъв, а след него царицата и докторът. Но куршумите рикошират и отскачат от княгините, носещи специални корсети със скъпоценни камъни. Животът на дъщерите е отнет с щикове. Престолонаследникът започва да стене, но е убит от упор в ухото.
Ужасяващ кошмар. Романови са мъртви.
Не са минали две години от бруталното убийство на техния доверен фаворит Григорий Распутин в нощта на 30 декември 1916 г. (17 декември – стар стил). Лудия монах именно предрича станалото с царското семейство. Както и своя собствен край, който ще предопредели бъдещето на Русия.
„Ако аз бъда убит от прости разбойници, братя мои – руски селяни, тогава вие, цар на Русия, не се страхувайте. Стойте на трона и владейте. И не се страхувайте за децата си, защото те ще царуват още сто години и повече. Ако благородниците ме убият, тогава кръвта ми ще остане на ръцете им и двадесет и пет години няма да могат да я отмият. Те ще трябва да напуснат Русия. Тогава братя ще убиват братя.
Царю на руската земя, ако чуете камбанен звън, който ще ви съобщи, че Григорий е убит, знайте, че един от вашите е подготвил моята смърт и никой от вас, никое от вашите деца няма да живее повече от две години. Царю руски, ще бъдете убит от руския народ, а самият народ ще бъде проклет и ще стане оръдие на дявола.
...
Всеки път, когато прегръщам краля и майката, и момичетата, и принца, потрепервам от ужас, сякаш прегръщам мъртвите... И тогава се моля за тези хора. Моля се за цялото семейство Романови, защото върху тях пада сянката на дълго затъмнение.“
Жестокият разстрел на царската фамилия обуславя екзекуцията на монархията и раждането на СССР – „новата империя“, за която предупреждава монахът, който е предсказал и социалистическата революция, и падането на комунизма в Русия.
Майката на най-скандалната и загадъчна фигура в руската история е казвала, че още много рано Григорий имал способността да вижда делата на другите.
Как Распутин е като недосегаем за смъртта до бруталния си край - четете в "Космос"
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха