Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ и зам.-председателите на движението Ахмед Ахмедов (вляво) и Йордан Цонев обявиха решението на партията в столичната централа.

СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ и зам.-председателите на движението Ахмед Ахмедов (вляво) и Йордан Цонев обявиха решението на партията в столичната централа. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Хората на Доган няма да подкрепят нито проекта, нито свикване на ВНС

Движението не видя “рестарт на модела” с предложените от ГЕРБ промени в конституцията, а пореден удар върху демокрацията и държавността

Все още пред Борисов стоял вариантът кабинет с друг премиер

ДПС бламира предложението на премиера Бойко Борисов за “рестарт” на държавата, приемането на нова конституция и свикването на Велико народно събрание. И с това като че ли ускори оставката на кабинета и отиването на предсрочни избори.

Движението с почетен председател Ахмед Доган, заради чиито летни сараи пламнаха антиправителствените протести, бе последната парламентарна партия, обявила позицията си.

“ДПС няма

да подпише

внасянето на нова конституция. Няма да гласува и за свикване на Велико народно събрание”, обяви в понеделник председателят на движението Мустафа Карадайъ.

ДПС взе окончателното си решение на извънредно заседание на Централното оперативно бюро. Когато на 14 август премиерът Бойко Борисов обяви, че ГЕРБ ще инициира промени в конституцията и свикване на ВНС, ДПС отвърна единствено със стара реч на почетния си председател Ахмед Доган, в която се говори за рестарт на досегашния модел. Борисов пък обеща рестартът да се случи с новата конституция и обяви, че ако процедурата не започне, то за него този парламент е изчерпан. Досега от движението отказваха да коментират ще подкрепят ли и каква е оценката им за промените.

“Мотивите ни са, че водени от основните принципи на устава и в името на мисията на ДПС, нашата партия няма да подкрепи проекта на ГЕРБ за нова конституция. Според нас изготвеният проект е поредният удар срещу демокрацията и държавността. Проектът за нова конституция се

отрича от

общочовешките

ценности -

свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и търпимост”, изреди Карадайъ вчера.

“Новата конституция отказва правата на личността, нейното достойнство и сигурност да бъдат издигнати във върховен принцип. Тя категорично не отговаря на заявеното искане за рестарт”, добави той. Подчерта, че конституцията засяга правата на българските граждани и именно затова “всички политически сили трябва да подходят с необходимата отговорност”.

“Новата конституция трябва да се приеме като нов обществен договор след сериозни дебати в спокойно, нормално и креативно политическо време. Трябва да се чуе мнението на гражданското общество, академичните и експертните среди - разумно, отговорно и достойно.

Нова конституция или промени в действащата трябва

да отстраняват

недостатъци и да

бъдат насочени

към постигане на

върховенството

на правото

и укрепване на демократичните ценности, които да приближат българския конституционен модел до европейските и международните образци”, каза още Карадайъ.

Отказът на ДПС да подкрепят предложенията на Борисов и ГЕРБ на практика правят невъзможно събирането на 160 гласа в парламента, с които да бъде свикано Велико народно събрание. За внасянето на промените в НС пък трябва да се подпишат 120 депутати.

Те обаче също не са сигурни, след като до момента ГЕРБ получи подкрепа единствено от “Обединени патриоти” и разполага само със 116 гласа. Плановете на управляващите бяха в началото на тази седмица да проведат разговори с шестимата независими депутати от “Атака”, за да си осигурят нужните им 4 подписа под проекта за нова конституция. Разговори трябваше да има и с партията на Веселин Марешки “Воля”. Той обаче вече заяви, че няма да даде подписи за внасянето на конституцията, но ще подкрепи, ако се стигне до гласуване за свикване на ВНС.

След позицията на ДПС не е сигурно дали ГЕРБ въобще ще правят опит да внасят проекта си и да търсят подкрепата на 120 депутати, коментираха в понеделник източници от управляващата партия.

Те припомниха думите на премиера Бойко Борисов, че ако опитът на ГЕРБ се окаже неуспешен, той ще смята това Народно събрание за изчерпано и ще отиде към предсрочни парламентарни избори.

Крайното решение как ще действат ГЕРБ, след като ДПС отказа всякаква подкрепа, ще бъде взето от Борисов, коментираха от управляващата партия. Много вероятно било той да подаде оставка на правителството още в следващите дни. И така да се завърти парламентарната рулетка за следващ кабинет и да се върви към бързо насрочване на предсрочни избори. При този сценарий

изборите трябва

да са в началото

на декември

Борисов все още не се е отказал от варианта, в който сегашното управляващо мнозинство на ГЕРБ и “Обединени патриоти” довършва мандата до пролетта на 2021 г., но с друг министър-председател. Тази оферта той отправи на патриотите още на националната конференция на ГЕРБ в началото на август.

Въпреки позицията на ДПС не е отпаднал напълно и вариантът за събиране на 120 подписа от депутати и внасяне на проекта за нова конституция и свикване на Велико народно събрание, твърдят депутати от партията на Борисов. Според тях така ще се даде време за нови разговори с ДПС, които да опитат да променят позицията им. Надежда за разговори имало все пак и с БСП, които първи обявиха, че са против предложението на Борисов.

Този вариант ще даде време на управляващите, защото за разглеждане на предложението им са нужни между 2 и 5 месеца. Така гласуването, за което са нужни 160 депутати, може да бъде отложено най-рано за ноември и най-късно за февруари. През това време според първоначалната заявка на Борисов неговият кабинет може да управлява. Такова протакане обаче не се нравело на премиера и най-вероятният изход оставал бърза оставка.