Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Министърът на туризма Николина Ангелкова с областния управител на Бургас Вълчо Чолаков (вдясно) и изпълнителния директор на “Слънчев бряг”АД Златко Димитров
Министърът на туризма Николина Ангелкова с областния управител на Бургас Вълчо Чолаков (вдясно) и изпълнителния директор на “Слънчев бряг”АД Златко Димитров

- Министър Ангелкова: Няма анулирани чартъри за морето след 15 юни

- Гаранционен фонд в туризма предлагат хотелиери

- Кметът на Бургас Димитър Николов: Да се рекламираме като дестинация без зарази

“Имаме информация от летищата в Бургас и Варна, че големите туроператори не са анулирали резервираните чартърни полети от 15 юни нататък”, увери в Бургас министърът на туризма Николина Ангелкова на среща с кметове на черноморските общини и представители на туристическия бранш.

И обяви, че се водeли разговори със съседните ни страни и важните за нас пазари за поетапно отваряне на границите според епидемичната обстановка.

“Започнали сме разговори с нашите съседни страни, както и с Германия, Полша, Чехия, Словакия, скандинавските страни. С всички, които са важни за нас, водим разговори от началото на тази тежка обстановка. Основният принцип е да няма дискриминация, да има единни действия и те да важат еднакво за гражданите от тези страни. Надявам се, особено когато говорим за съседните държави, да имаме яснота и

да стартираме с

туристи, които да ни

посетят с

автомобилен

транспорт

Ако епидемичната обстановка го позволи, се готвим за туристически сезон от 1 юли с възможност да посрещаме чуждестранни туристи. Ако имаме такова съгласие, може и по-рано да открием летния сезон при стриктно спазване на мерките от здравните власти”, описа сценария Ангелкова.

За задължителната 14-дневна карантина министърката обясни, че към момента тя се прилага като мярка във всяка държава в ЕС както за нейните граждани, така и за чужди.

Ангелкова уточни, че указанията, които Министерството на туризма е дало за хотели, ресторанти и плажове, ще бъдат променяни в зависимост от обстановката. Задължително обаче е при изискване на туристите за бюфет обслужването да става само от служител на ресторанта.

20 кв. метра ще трябва да е територията на едно плажно място с чадър и два шезлонга. Миналата година отредената площ е била 16 кв. метра. 

“Това увеличение на квадратурата няма да се отрази на съотношението свободна/платена зона, защото същите изисквания ще важат и за свободната на база на общия принцип на заповедите на Министерството на здравеопазването”, обясни Ангелкова.

Според нея

намалението на

цената на плажните

принадлежности

трябва да бъде

не по-малко от 50%,

като пропорционално ще се намалява и концесионната такса. По думите ѝ някои концесионери дори предложили по-голямо намаление, че дори и безплатно ползване.

Сега министерството събира предложения от концесионерите за цените на плажните услуги и когато изтече срокът, ще бъдат дадени указания с условията за ползването им.

Концесионерът на Северния плаж в Слънчев бряг Кирил Спасов обяви, че е готов да отвори плажа на 1 юни с цени, намалени над 50%.

“Няма как да

предложим

безплатни услуги,

защото не можем да генерираме никакви приходи. Освен концесионните такси имаме и много съпътстващи разходи”, заяви той. Въпреки това обаче този сезон чадър и шезлонг в Слънчев бряг ще струват по 4 лева. 

Така изглеждаше Слънчев бряг миналото лято.
Така изглеждаше Слънчев бряг миналото лято.

Хотелиери предложиха създаване на гаранционен фонд в туризма, в който да се заделят 10% от приходите в този отрасъл, като целта е да се избегнат фалити в бранша. Според председателя на Клуба на хотелиера Диана Колчева така ще се съберат близо 3 млрд. евро.

“Ако се създаде пандемична ситуация и се стигне до фалити, той ще покрива разходите на хотелиери, ресторантьори, туроператори, плажни концесионери и транспортни фирми”, аргументира идеята Колчева.

Някои собственици на хотели поискаха

схемата 60/40 да

продължи да

действа и при

отворени обекти,

тъй като щели да могат да работят и при по-малка рентабилност.

Министър Ангелкова получи предложение и от кмета на Бургас Димитър Николов - Южното Черноморие да се рекламира като дестинация, която е защитена и има здравна сигурност.

“По-добре хората да прекарат летния си отпуск при нас с много по-голяма здравна сигурност, отколкото в държавите, в които живеят”, заяви Николов. И обясни, че следял внимателно ситуацията в съседните области Ямбол и Сливен, където всеки ден има нови положителни проби за коронавирус.

“Бургаска област е най-близо, има голямо движение между нашите области и се надяваме бързо да затихнат тези огнища на заболяване, за да се чувстваме и ние в безопасност. Защото към днешна дата вече 3-4 дни в Бургас няма констатиран случай. Вчера имахме 90 проби, всички отрицателни, днес очакваме още 100. Ако така върви с намаляване на положителните проби, много по-бързо Бургас ще излезе от тази критичност”, добави Николов.

Рекламиране на Слънчев бряг като

зона, свободна

от COVID-19,

поиска и зам.-председателят на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите Васелин Налбантов.

“Районът около курорта е изключително подходящ за лечение на белодробни болести заради уникалния си климат. Неслучайно там първо в България са ликвидирани туберкулозата и маларията. България трябва да развее това като знаме за привличане на туристи”, убеден е той.

“Важното е как се движи кривата на заболелите и как се спазват мерките, за да продължим напред”, коментира ден по-рано във Варна министър Ангелкова на среща с бранша по Северното Черноморие. Акцент на срещата във Варна бяха условията, при които ще работят хотелите това лято.

Ако гост бъде установен с коронавирус, няма да бъде карантиниран целият хотел. Ще трябва да осигури помещение за изолация, където болният ще изчаква медицински екип. Хотелиерите не носят отговорност за заболели туристи. Ако клиентът трябва да остане под карантина, заплаща престоя или напуска хотела.

“Все пак туристите не

бива да се чувстват

като в болница”

каза пред Нова тв хотелиерът Христо Чапкънов от Слънчев бряг и поиска държавата да даде указания и как ще се процедира с ол инклузива.

До 25 май може да се правят частични изменения на схемите по плажовете, тъй като отпадна изискването за двама спасители на пост, каза още министърът на туризма. Охранителните постове ще се разполагат на 150 метра, а не на 100, както досега.

С 4% се увеличава търговската площ на заведенията около морската ивица. Ще работят обаче само тези, които имат тераси. Разстоянието между масите трябва да е 1,5 метра и на тях да сядат максимум четирима души.

Не бива да се допуска пряк досег на туристите с храната на блок масата, трябва да има дезинфектанти за клиентите, а персоналът да е с маски и ръкавици.

Как да функционират градските хотели без градини, все още не е ясно. Пред бизнеса Ангелкова изрази надежда, че скоро ще има облекчения и за конгресния туризъм.

По разпореждане на премиера всички ресорни министри с отношение към туризма са в тясна координация и решават според епидемиологичната обстановка как да се възстановят пътуванията в рамките на ЕС. Обсъждат се зелени коридори за туристи от съседните държави.

Ваучери по 210 лв. за 7-дневна почивка на морето да получават лекари, полицаи, социални работници и служители на тол системите, предвижда предложение за законови текстове на ГЕРБ и ВМРО. Ваучерите ще се ползват еднократно и ще се печатат от Министерството на туризма. Тези, които не ги използват по предназначение обаче, ще трябва да платят глоба – от 500 до 1000 лв., съответно имуществена санкция между 2000 и 5000 лв.