Плод на екстремни кръвосмешения, Клеопатра не е била красавица
Символът на божествената изкусителка в древния свят – Клеопатра VII, в действителност едва ли е била красавица.
Известна е фразата на френския философ Блез Паскал (XVII век), който в своите „Мисли“ казва, че ако носът й е бил по-малък, светът щеше да е много по-различен. Сентенцията предполага, че влиянието и стремежът на египетската владетелка от I в. пр.Хр. към доминация се основават на нейните физически несъвършенства. Тя може и да не е била красавица, както е прието да се смята, но е притежавала силен сексапил и умения да преговаря, чрез които е постигала своето и се е задържала на власт.
Съществуват исторически сведения, че египетската фараонка е била плод на кръвосмешение. Честа практика в нейната династия, за да се запази аристократическата жилка. Родителите й – Птолемей XII и Клеопатра V или VI (според различни източници), са били брат и сестра по баща.
Майките им са били негова съпруга и любовница.
Има и теории, че майка й и баща й не са били брат и сестра, но няма категорични доказателства в подкрепа на това твърдение.
Бракът между близки роднини не е било нещо необичайно в Египет още преди Птолемеите. Традицията започва при фараоните през III в. пр.Хр., които са смятали, че по този начин се доближават до боговете. Пренасяли на земята опита на египетските Озирис и Изида (брат и сестра) и смятали, че така съхраняват свещената и божествена кръв.
Кръвосмешението даже е било издигнато в нещо като неписана задължителна норма по времето на Птолемеите – наследници на генерал от армията на Александър Македонски. Същото е важало и за духовниците. Чак през V век, когато Египет вече отдавна е под властта на Рим, римските закони забраняват женитбата между роднини до четвърто коляно.
А през IX век църквата увеличава табуто до седмо коляно.
Предшествениците на великата Клеопатра обаче са се женили за сестрите си, племенничките си и братовчедките си, от които са се раждали новите фараони.
Така например Птолемей VIII се жени и за Клеопатра II, и за дъщеря й Клеопатра III, чийто баща е брат му Птолемей VI. От втората си жена Птолемей VIII има двама синове – Птолемей IX и Птолемей X. Последният също се оженва за своята племенница Клеопатра Беренике III, която пък по-късно се омъжва за сина му и свой братовчед Птолемей XI. Той се пада дядо на прочутата Клеопатра едновременно и по майчина, и по бащина линия.
Легендарната му внучка също не прави изключение от семейната традиция.
За кого е била омъжена, как се разправя с конкурентите си - братя и сестра, защо настоявала изображенията й върху монетите да са по-мъжествени, четете в бр. 5 от 2020 г. в хартиеното сп. "Космос".
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха