Ще стане ли напечено с бежанците? Какво става зад кулисите
Какви са интересите на играчите зад кулисите и защо мигрантският поток ни отминава
Колко ще продължи напрежението, свързано с решението на Турция да пусне бежанците? Нека видим контекста на това решение.
Ключът е в продължаващата гражданска война в Сирия, плацдармът на която сега е провинция Идлиб. Много интереси и играчи се сблъскват там.
Турската операция “Пролетен щит” в Идлиб се различава коренно от досегашните военни операции. Защото Идлиб е много особено място. Там има противопоставяне на двете държавности - турската и сирийската.
Тази провинция
е най-гъсто-
населената
територия
в Арабския свят след Ивицата Газа. Освен това е най-бунтовническата, защото всички, които не искаха да приемат властта на Башар Асад, отидоха там. Съответно настъплението на сирийската армия в Идлиб е трудно.
Идлиб, от друга страна, е свързан с националната сигурност на Турция, защото граничи с турската провинция Хатай. Анкара се опасява, че ако сирийската армия стигне границата, не се знае докъде може да иска да продължи.
Най-големият контролно-пропускателен пункт, най-голямата врата между Турция и Сирия е на територията на Идлиб. Той е от изключително значение за турската икономика и сигурност, а на този пункт впрочем
за пръв път се
развя черното
знаме на
халифата
от сирийски джихадисти - през 2013 г.
В Сочи през 2018 г. Русия и Турция договориха, че Идлиб ще бъде разделен 40:60 в полза на бунтовниците с уговорката, че фронтът “Ал Нусра” ще бъде лишен от сила. Руснаците обаче твърдят, че от 2018 г. досега е имало над 1000 провокации - стрелба срещу позиции на сирийската армия. В един момент сирийците и руснаците решиха, че Турция не спазва това споразумение. Така преди два месеца започна настъплението на Сирия на север.
Защо сега? Става дума за сблъсък между много играчи в региона. Едни са на предна линия, други стоят зад тях.
В Персийския залив има страни и фактори, които са силни антагонисти на Турция, а от друга страна, може да участват във възстановяването на сирийската икономика. Египет винаги е имал топли връзки с Асад. Дори се заговори, че Саудитска Арабия ще си върне посолството в Дамаск, което не се случи, защото американците оказаха натиск. Тук се сещаме за посещението на шефа на руското разузнаване
Сергей Наришкин
в Абу Даби преди
двайсетина дни
Стигна се до противопоставяне между Турция и Русия, като всяка от двете страни казва: Ние нямаме такова желание, за да оставят отворени каналите за дипломацията и политиката.
Турският президент Реджеп Ердоган се готви за среща с руския си колега Владимир Путин на 5 март в Кремъл. Това ще е ключово важна среща. Нещата отиват към предоговаряне на демаркационната линия между бунтовниците и режима на Асад така, че две важни за икономическата инфраструктура магистрали да са в ръцете на сирийското правителство.
В този контекст дойде решението на Ердоган да отвори границата за бежанците. Тук имаме другото противопоставяне: Турция - Гърция. Напрежението, свързано с експлоатацията на газовите находища около Кипър, се трупа от години. Това е единият пласт. Но
Ердоган
всъщност откри
допълнителен
фронт
Ходовете му вероятно целят всички да разберат какво прави той. Това е инструментариум в битката, в който централният залог е битката в Идлиб.
България е периферна спрямо противопоставянето Турция - Гърция. Бежанският поток от Турция, за щастие, ни подминава. От една страна, защото има лични отношения между Бойко Борисов и Ердоган, изградени в течение на дълги години.
От друга страна, факт е, че
Капитан Андреево -
Къпъкуле е вторият
по натовареност
сухоземен граничен
пункт в света
Целият близкоизточен транспортен сектор минава оттам, милионите гастарбайтери също и т.н. Турция няма полза да пусне бежанците оттам, защото щетите за самата нея ще са сериозни.
А бежанците могат да бъдат сериозен политически фактор. Чрез тях могат да се управляват настроенията на хората. Да си спомним бежанския поток от 2015-2016 г. и как унгарският премиер Виктор Орбан например беше един преди 2015 г. и коренно различен след това. Дотогава беше антикомунист, сега е националист.
След бежанския поток дойде възходът на десните в Австрия, появи се Алтернатива за Германия и т.н.
Анкара обаче вероятно си дава сметка за добрите отношения, които София поддържа с нея, и едва ли би искала да ги увреди.
Да си спомним
срещата във Варна
през 2018 г., която Борисов организира между турския президент и тогавашните шефове на Европейския съюз.
Така че бъдещите сценарии зависят в голяма степен от това как Путин и Ердоган ще договорят демаркационната линия в Сирия и дали тя ще удовлетворява и двете страни. Ако се постигне успокояване на ситуацията около Идлиб, най-вероятно ще утихнат и напреженията по турско-гръцката граница.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От