Пътят на коприната: 1500 години, 6000 километра и легендарни градове
Керван от стотици камили се готви да замине на велико пътешествие на Запад. Мравуняк от хора се суети около животните, натоварени до изнемога със скъпоценни стоки. Топовете коприна, събрани от всички части на Китай, са само част от съкровищата, които поемат по пътя.
За Западна Азия, Индия и Европа тръгват още порцелан, хартия, чай, багрила, подправки и дори лекарства. Портите на китайския град Чанан се отварят. Керванът се отправя на велико пътешествие, което ще премине през реки, пустини и планини по хилядолетния Път на коприната, свързващ Китай с Западна Азия, Европа и Индия. Всеки пътешественик, дръзнал да се впусне в това невероятно приключение, има невероятния шанс да види легендарните градове – големите спирки по копринения път, къпещи се в богатствата, които търговията им донесла.
Повечето историци сочат древната китайска столица Чанан (днешен Сиан) като отправната точка по Пътя на коприната.
Последните два века преди Христа и през първото хилядолетие сл.Хр. градът е седалище на управлението на поне десет династии, включително и тази на първия император Цин. Днес е известен като Сиан и в неговите покрайнини могат да се намерят едни от най-невероятните китайски артефакти, сред които и легендарната теракотена армия.
Разположен в Централен Китай, на сравнително еднакво отстояние от богатите крайбрежни зони и Пекин, този град служил като събирателен пункт за хората и стоките от цялата империя. Затова и Чанан, чието име на традиционен китайски значи „Вечен мир“, бил истински древен мегаполис. Според преброяване от 742 г. в града и неговите околности живеели над 360 хил. семейства или малко под 2 милиона души. Изглежда естествено да го определим като първа точка от най-важния древен търговски маршрут от над 6 хил. км, свързващ Поднебесната империя с Багдад и Константинопол.
Как е изглеждала първата столица на Китай, както и как се развиват останалите градове по Пътя на коприната, четете в хартиеното издание на сп. "Космос".
Най-четени
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"