Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Желяз Андреев, чиято екстрадиция САЩ поискаха миналата година заради разследване за нарушаване на ембаргото за търговия със Сирия, вече е със свалена червена бюлетина. На 18 септември той официално получи документ от Министерския съвет, с който стана напълно свободен.

Случаят на Андреев предизвика масови протести в няколко града в страната, както и онлайн петиция. Гражданското общество твърдо подкрепи българина, а правителството мигновено влезе в преговори със САЩ.

Малко след като чу присъдата си миналата година, Желяз даде ексклузивно интервю пред "168 часа".

"Последната година и половина бяха трудни за мен и моето семейство - коментира той пред вестника, след като бе задържан в родния си Добрич по искане на прокуратурата в Маями. - Това, което ми се случи, не се описва с думи, защото след него всеки проблем ти се струва малък. Искам само всичко да мине благополучно и обвиненията срещу мен да паднат, защото в момента аз не мога да изляза от страната си и съм като неин затворник заради червената бюлетина, с която ме издирват. Обвиняват ме, че съм нарушил американските закони. Ако отида някъде, веднага ще ми щракнат белезниците, въпреки че нямам никаква вина."

Арестът на Желяз всъщност беше във връзка с водено

разследване

във Флорида

срещу 11 души, които са обвинени, че са нарушили ембаргото за търговия на САЩ със Сирия.

Пред медията ни той сподели, че неговите задължения във фирмата били да провежда ежедневни телефонни разговори с клиенти. Той бил координатор на сделките между САЩ и Сирия за военно електронно оборудване - различни части за самолети, които фирмата, за която работи, продавала на Сирийските авиолинии.

Въпреки че Желяз и останалите четирима българи, които също работели там, няма да бъдат задържани, мъжът казваше, че докато не паднат обвиненията срещу него, няма да се успокои.

"Пътувал съм по различни места - разказа още той. - Ходил съм в Италия, Германия и други държави, но никъде не ми харесва както тук. Невъзможността да излизам извън България всъщност ми помогна да опозная още по-добре страната си и да посетя кътчета, които не съм подозирал, че има. Сега обаче, ако отида някъде в чужбина, ще ме хванат и осъдят. В САЩ законът за това, в което ме обвиняват, предвижда до 30 г. зад решетките."

По думите му той разбрал за обвиненията срещу него от информационна бележка, пусната на сайта на външното министерство. Прочел, че собствениците вече са задържани, но че се издирват и други хора. Казал веднага и на семейството си.

"В началото, когато им споделих, не се притесниха чак толкова - спомня си Желяз. - Един ден обаче майка ми отвори вестник, в който прочете за мен и видя моята снимка. Тогава самата тя осъзна, че нещата са много сериозни, и се появи паниката."

Желяз разказва още, че прекараните от него близо

4 дни

в ареста

са му дали шанс да помисли добре върху всичко, което се е случило.

Какви събития предстоят в живота на Желяз четете в печатното издание на "168 часа".