Емил Димитров към първата носителка на "Златният Орфей" Богдана Карадочева: Прекрасна си, обичам те, честито!
Прекрасна си, обичам те, честито”. Това написал в телеграма до Богдана Карадочева Емил Димитров в момента, в който тя печели първия "Златен Орфей" за изпълнители през 1969 г. В първите 4 години се раздавали статуетки за самите песни.
Карадочева тогава няма навършени 20 години и е на седмото небе от щастие. По-късно тя научава, че дължи наградата си на френския продуцент Бруно Кокатрикс, директор на една от най-престижните зали в света - парижката "Олимпия". Той бил член на журито и се възмутил, че българските му колеги
искали да класират друг певец.
Заявил, че ако Богдана не вземе приза, той ще си замине. Организаторите се уплашили, че ще стане международен скандал.
А причината да се противопоставят наградата да бъде връчена на тийнейджърката била класическа за онова време - произходът й. Баща й е лежал в лагера "Белене". Но въпреки бариерите, издигнати от ДС, късметът се усмихва на Богдана, защото Кокатрикс се прехласва по гласа й. Заради плътния й алт я наричат българската Едит Пиаф.
Французинът я кани да изнесе концерт в Париж - шанс, който са имали много малко български изпълнители дотогава. На сцената са гастролирали Силви Вартан и брат й Еди, но и двамата са емигранти. Дългата ръка на Държавна сигурност обаче отново се намесва и
не позволява
Карадочева
да замине
във Франция.
"В Париж не отидох, не можах да пея с най-големите френски звезди. Но никога няма да забравя първата си награда. За мен беше голямо признание. Вълнувах се страшно много, което ми се случва и сега, колкото и дълго да съм била на сцена. А след този фестивал започнах да работя заедно с Емил Димитров. Той е един от най-скъпите и прекрасни приятели, които имам. Емил беше невероятен човек. Никога не е казал една дума срещу някого - разказа Богдана Карадочева пред "168 часа."
Богдана Карадочева печели приза с песента "Сняг" на Борис Карадимчев и Non c'est rien на Барбра Стрейзънд. Статуетката, която получава и която се връчва във всичките 34 години на провеждане на фестивала (1965-1999), е дело на скулптура Величко Минеков. Странното е, че парична стойност са имали само второстепенните награди - голямата е само "Златният Орфей".
Носителите на наградата и до днес си пазят минискулптурата на митичния тракийски певец. Йорданка Христова държи върху пианото си вкъщи всичките си отличия. 9 нейни песни са получавали награди на "Златният Орфей". Първата е през 1966 г. - "Делфините" на Димитър Вълчев.
"Бях завършила Студията за естрадни певци в първия випуск на Милчо Левиев - разказа Йорданка Христова пред "168 часа". - Той ме покани. Бях работила и с бенда на радиото.
Уших си страхотна рокля - тъмнолилава на цвят, с ламе.
В горната си част беше плътно по тялото, а надолу се разширяваше. Напомняше морска сирена."
На следващата - 1967 г., обаче се случва нещо, което днес изглежда странно. Добилата популярност през годините "Песен моя, обич моя" не се класира на първо място.
"Не ме е било
яд, когато не
съм печелила
първа награда
Но много несправедливо според мен не дадоха приза на "Устрем" на Найден Андреев в изпълнение на Маргарита Хранова през 1977 г. Класираха я на трето място, а заслужаваше да бъде на първо", коментира Йорданка Христова.
Още на репетициите цялата музикална общественост била възхитена от песента и очаквала да спечели конкурса. По спомени на очевидци композиторът Найден Андреев бил обиден и дори не отишъл да вземе третата си награда, което му докарало проблеми с БКП. Същата година пак трета награда получила и песента "Нека да е лято".
И двете впоследствие се оказаха едни от любимите на българската публика. "Устрем" е една от най-популярните ми песни, най-любими на хората, но журито прецени друго", коментира и Маргарита Хранова пред "168 часа".
Въпреки тези проблеми всички участници във фестивала са категорични, че атмосферата е била съвсем приятелска и между тях не е имало злоба и завист.
"Те се появиха по-късно. Тогава се обичахме. Разбира се,
имаше конкуренция, но се харесвахме,
прегръщахме се, пеехме и се забавлявахме", спомня си Богдана Карадочева.
Подобно е мнението и на Маргарита Хранова. "Орфеят беше изключително събитие. Аз започнах като част от вокалната група през 1970 г., а 5 години преди това чаках фестивала с притаен дъх пред телевизора. А след това той се превърна в място на среща на всички естрадни певци.
Имаше едно готино кафене, в което купонът течеше, докато чакахме реда си за репетиция. А след концерта се събирахме отново и продължавахме с веселбата. Освен това се запознахме с наши колеги от чужбина, които само бяхме чували преди това", разказа Хранова.
Йорданка Христова също се е чувствала много щастлива, когато е пяла на "Орфея" или е била член на журито в по-късни години. "Давам си сметка, че ако нещо голямо е направено за поп музиката, то е Студията за естрадни певци, превърнала се после в консерватория, и "Златният Орфей", смята изпълнителката на "Песен моя, обич моя".
Според нея най-хубавото на фестивала е, че всеки чужденец е трябвало да изпее една българска песен.
"Това беше
гениално хрумване, което проби Желязната завеса
и нашата музика отиде на Запад - добави Христова. - А наградите много често се дават по симпатия и приятелство. Като гледам сега "Евровизия", виждам, че съседните държави гласуват за свои кандидати, бившите републики за всички свои изпълнители."
Първоначално е имало изискване чуждите певци да пеят на български, но им било много трудно с нашата артикулация. Затова регламентът е променен - песента да е българска, преведена на родния език на чужденците. Били са забранени букетите. От една страна, от съображения за сигурност - да няма бомба в цветята. А от друга - за да може всички участници да са еднакво поставени и да не се чувстват някои привилегировани.
Когато си спомнят за онези години, певците са категорични, че "Златният Орфей" е играл ролята на посланик на България, който популяризирал българската естрадна песен. Допреди него е имало предимно стари градски песни и фолкорни. Фестивалът в Слънчев бряг е свързан с кариерата на всички тогава изгряващи певци, а днес - легенди в музиката.
По времето на фестивала
улиците в цяла България опустяваха
и всички семейства сядаха пред телевизора, за да слушат и гледат "Златният Орфей". Легендарният фестивал на българската естрадна песен се провежда в Летния театър в Слънчев бряг с изключение на първите две издания, които се провеждат като "Песни за българското Черноморие" (1965-1966 г.) в барвариетето.
В началото никой не искал да участва. Заставили насила 14 изпълнители, като ги заплашили, че ще ги изпратят да пеят в Пазарджик, Разград и Хасково вместо на морето. Един от тях дори хванали на плажа.
Първо награди имало само за самите песни, а не за изпълнители. През 1965 г. статуетка спечелила "Калиакра" на Ангел Заберски в изпълнение на Мими Николова, "Ева" на Атанас Бояджиев в изпълнение на Кирил Семов и "Първата среща" на Иван Стайков, изпълнена от Мими Николова. Наградата на публиката отишла за "Любовта на юнгата" на Йосиф Цанков, която
се превърнала в истински шлагер
за времето си.
Интересното е, че примата на българската естрада Лили Иванова получава няколко пъти втора и трета награда,
преди да се класира първа. Това става чак през 1972 г. с песента "Птицата". И макар още тогава да била любимка на публиката, никога не се е държала като недостъпна звезда, разказва Дариана Генова.Всички се разхождали заедно из комплекса и раздавали автографи за разлика от сега, когато феновете предпочитат да се снимат със своите любимци. През деня, когато изпълнителите не били на репетиция, им се организирали пикници в Шатрата, а вечерта след участието - нестинарски танци.
Храната и менютата е трябвало да минат през одобрението на Комитета по туризъм. Не са позволявали на участниците да хапват и да пийват в непроверени заведения.
Естрадните певци били настанени близо до плажа
- в хотелите "Кубан", "Сатурн", "Глобус", за да могат да се наслаждават на гледката. Журито обаче заседавало в подземието на пресцентъра.
В продължение на години организацията на фестивала е била в ръцете на Генко Генов - служител на Комитета по туризъм. В началото на 60-те години обиколил всички партийни институции, за да иска конкурса да го има.
Големците му казали: "Ти си луд, Генко. Ние нямаме композитори, ти искаш фестивал да правиш. Прави го, но ако нещо се случи и се издъни, да знаеш, че сам ще си понесеш отговорността", му казали в ЦК на БКП. Това разказа жена му Дариана Генова пред "168 часа". По-късно този епизод влязъл в песента за него "Чудакът" на Тончо Русев и Ваньо Вълчев в изпълнение на Йорданка Христова и Иво Гюров.
"Генко беше велика личност, много интелигентен, полиглот. Говореше дори японски, имаше връзки в чужбина, ценяха го много", спомнят си изпълнителите за директора. Благодарение на неговите качества "Златният Орфей" получил награда от Международната организация на фестивалите ФИДОФ през 1971 година.
В началото нямало подходящи конферансиета - били двама чешки комици. Но веднъж Генов чул как говори Бригита Чолакова - тогава водеща на програмата в цирка. И веднага я поканил да представя песните на Орфея.
Хачо Бояджиев също се включил в организацията и лично пробил дупки в стената за прожекторите. А вечерта,
докато Лили
Иванова пеела “Море на младостта”,
завесата в дъното на сцената се разтворила и оттам се подали дърветата, дюните и морето.
Билетите за фестивала свършвали много преди лятото. Децата можели да влизат безплатно с родителите си. Колкото и парадоксално да звучи, тогава Слънчев бряг е бил рекламиран като детски курорт, защото това е широка и равна ивица със ситен пясък.
Днес всички някогашни носители на наградата "Златният Орфей" са категорични, че фестивалът им липсва - като атмосфера и като празник на българската попмузика.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър