Почина известният художник график Стоян Цанев
Творецът, чийто творби се пазят и в Конгресната библиотека във Вашингтон, си отиде на 72 години
Живееше и твореше в бургаското село Лъка
Бургаският художник Стоян Цанев е починал днес. За това информира лично кметът на община Бургас Димитър Николов в профила си във фейсбук.
„Почина Стоян Цанев- художникът, прославил себе си и своя роден Бургас по целия свят. Беше толкова талантлив, че до края се съревноваваше единствено със себе си. Живя в усамотение, но не самотен. Не знам дали успя да нарисува всичко, но създаде много. И сътвореното от него ще живее дълго. Тъжен е днешният вторник- за Бургас, но и изобщо за българското изобразително изкуство. Поклон пред паметта на Стоян Цанев!“, написа кметът.
Творецът си отиде на 72 години. Живееше и рисуваше в бургарското с. Лъка.
"На художника най-много му пречи самият художник - заблудите му, амбициите му, суетата му...Трябва да се освободи от тези неща, за да види важното, но това много рядко се случва. Трябва да си остане само художник, без никакви амбиции, без суета, без нищо...", казваше той и така и напусна този свят.
Стоян Цанев е български художник – график и живописец един от най-популярните наши графици. Голяма част от произведенията му носят топлота, характерна за живописта. Стреми се към знаковост в своите творби. Роден на 28 февруари 1946 г. в Бургас. Завършва Академията за изящни изкуства във Варшава (1973) при известния професор Руджински със специална награда от министъра на културата на Полша.
След завръщането си у дома активно се включва в художествения живот с участия в колективни изложби, международни салони и биеналета и чрез самостоятелни прояви.
В своето изкуство авторът изповядва философията на минимализма, при която малкото значи много, а материята се стреми единствено към същината - без излишества и без компромиси. Така пулсират неговите артистични светове, които според проф. Десислава Минчева са „еманация на духовни и интелектуални вътрешни състояния, без разказ и конкретика…. Режисурата на картинното пространство при Стоян Цанев не е математика, а висша артистична дисциплина.“
Макар и млад, Цанев бързо получава всеобщото признание за най-изтъкнат бургаски художник редом с Георги Баев-Джурлата. А успехът на Варненското международно биенале на графиката извежда името му на челно място сред младото поколение художници до това на колегите му Милко Божков и Стоимен Стоилов. Зареждат се авторските му експозиции в Братислава (1978), Виена (1978), Париж (1979, 1982), Торонто (1981), Ню Делхи (1981), Дамаск (1982), Сепре, Швейцария (1982), Осло (1983, 1986, 1988), Дордрехт, Холандия (1984), Гьотеборг (1987), Токио (1988, 1990, 1991), Москва (1990), Есен (1991) и др. Наред с множеството награди, с които е отличен основно в графичното изкуство, Стоян Цанев става лауреат (златен медал) и на Арт експо, Ню Йорк (1984), когато и Америка го открива, а Конгресната библиотека във Вашингтон откупува негови произведения.
Графики и живописни творби на художника са включени и в колекциите на Националната библиотека на Франция, Националната сбирка от изящно изкуство в Париж, Музея на модерното изкуство в Ню Делхи, Националната галерия в Осло, Националната галерия в Прага, Музея Пушкин в Москва, Музея на съвременната графика в Кайро... Това, което е малко известно за творчеството на Стоян Цанев е, че той работи и в областта на керамиката.
Прави десетки изложби в България, САЩ, Русия, Канада, Япония, Германия, Скандинавия. Работи графика, живопис и керамика. Има редица награди за графика и карикатура, а през 2007 получава и наградата "Захарий Зограф". Негови произведения имат НХГ, СГХГ и почти всички големи галерии и колекционери в страната.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков