Какво е проклятието на деветата симфония?
Ако обичате класическата музика, може би сте чували за проклятието на деветата симфония. Това е старо убеждение, което кара някои да мислят, че един композитор ще умре, след като завърши деветата си симфония. Но как и защо се разпространи тази вяра?
Оказва се, че проклятието на деветата симфония може да бъде проследено от Лудвиг ван Бетовен, немски композитор и пианист. Когато Бетовен умира през 1827 г., той е завършил девет симфонии. Той започна да работи върху десетата му музикална работа, но не успя да го завърши, защото умря.
Бетовен е един от многото композитори, които починаха, след като завършиха деветата си симфония.
Не е необичайно, че един художник или музикант умира, преди да завърши шедьовъра си, но Бетовен не беше единственият композитор, който напусна този свят, след като завърши деветата симфония.
Антон Брукнър ( 1824 - 1896), австрийски композитор, починал преди да завърши деветата си симфония.
От Новия свят, популярна симфония, е деветото и последно музикално произведение, написано от Антонин Дворак ( 1841 - 1904 г.), чешки композитор.
Густав Малер (1860 г. 1911 г.), късно-романтичен австрийски композитор, започва да се паникьосва, когато забелязва, че толкова много хора са починали, след като са написали своята девета симфония. Той стана убеден, че деветата симфония трябва да бъде прокълната. Отчаяно се опитваше да избегне проклятието, той изневери. Малер написа музикално произведение, наречено Das Lied von der Erde, но макар че това беше симфония, той отказа да го нарече така.
В книгата "Густав Махлер: Симфонията" авторът Константин Флорос пише, че Малер "не смее да го нарече симфония, защото имаше пряк, суеверен" страх от идеята за Деветата симфония ".
Малер вярваше, че е заблудил проклятието и започна да работи върху симфония "не". 9, макар че това беше наистина десетата му работа. Въпреки това висшите сили имат други планове за него. Малер умира, докато работи върху десетата си симфония.
Тези, които вярват в проклятието на деветата симфония, казват, че всички други композитори, като например Кърт Атерберг, Ели Сигмейстер, Алфред Шнитке, Роджър Сесиънс, Егон Уелс, Ралф Вуан Уилямс, Питър Менин, Малкълм Арнолд и Дейвид Масланка може да започне да работи върху своята десета симфония.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г