От 27 юли компанията на Миню Стайков "СИС Индустрийс" е на сина на секретарката на Тодор Живков (Обзор)
Обвиниха алкохолния бос за
пране на пари, данъчни престъпления
и източване на 1 млн. лв. ДДС,
сина му Стайко го издирват
100 души
цивилни и полицаи в пълна
секретност атакували
Карнобат
Бизнесменът Миню Стайков беше обвинен в четвъртък от спецпрокуратурата в участие в престъпна група за продажба на акцизни стоки без бандерол, данъчни престъпления и пране на пари.
Синът му Стайко е в чужбина и затова засега няма обвинение. Вероятно ще бъде обявен за издирване, въпреки че първоначалната неофициална информация бе, че е сред арестуваните в сряда. Разследващи казаха, че знаят в коя държава е Стайков-младши.
Обвинение получи и синът на кмета на Карнобат Георги Димитров - Иван Димитров.
37-годишният мъж е собственик на сградата, в която се е намирала разбитата през юли фабрика за нелегални цигари.
Останалите петима са техни приближени - счетоводители и хора, пряко ангажирани в производството и пласмента на незаконните цигари. Трима от задържаните имат и обвинение за държане на акцизни стоки без бандерол.
Миню Стайков ще отговаря и за избягване на плащането на ДДС и възстановяване на
неследващ се
данъчен кредит
в размер на общо
1 016 139 лв.
Заедно с повдигане на обвиненията спецпрокурорите наложиха на алкохолния бос и хората му 72-часов арест.
Най-вероятно Миню Стайков и останалите шестима ще бъдат докарани в специализирания съд в събота. Тогава прокуратурата ще им поиска постоянен арест.
През целия ден
в четвъртък
прокурори
разпитваха
задържаните
и им повдигаха обвинения. Процедурата продължи до късно вечерта. Над 2 часа в сградата на СДВР е бил разпитван собственикът на “Винпром Карнобат”.
Според негови партньори в сряда почти през целия ден е вървяла новината за негов арест, въпреки че той не бил задържан. Арестуван бил едва към 20 часа вечерта.
В сряда сутрин прокурори, следователи, данъчни и униформени влязоха в офисите на бизнесмена в родния му Карнобат и в предприятията му в близките села Венец и Костенец. По същото време претърсвания започнаха и в офисите на Стайков на столичния бул. “Джеймс Баучър”.
Осведомени споделят, че над 100 души е била групата от разследващи. Полицията в Карнобат не е била уведомявана за предстоящата акция.
В офисите разследващите намерили златни инвестиционни монети, скъпи бижута и 100 хил. долара в касета.
Разплитането на схемата с нелегалните цигари започнало на 18 юли, когато антимафиоти от ГДБОП атакували след сигнал сграда, някогашна мандра, близо до жп гарата в Карнобат.
В нея открили фабрика за нелегални цигари, чийто производствен цикъл за 5 дни бил 1000 мастербокса. Седмичната печалба от нея била около милион и половина, а месечната - 6 млн. лева.
Работниците били арменци. За да не напускат нелегалната фабрика, в нея имало оборудвани спални, фитнес, кухня.
Собственик на сградата е синът на кмета на Карнобат.
“Наемателят на
помещенията е
била фирма от
Стара Загора”,
съобщи бащата на Иван - кметът на Карнобат Георги Димитров.
“24 часа” го откри в четвъртък по обед на път за София, където отиваше, за да се види със задържания си син.
Според Димитров помещенията били дадени за складова и производствена дейност преди 2-3 години, но нито той, нито синът му подозирали какво се върши в тях.
“Едва след като разбиха фабриката, разбрахме за какво са използвани помещенията, преди това не сме влизали”, каза кметът на Карнобат.
След акцията на 18 юли постройката е опразнена. Едва в сряда, когато започнали обиските в обектите на алкохолния бос,
кметът разбрал,
че свързват
нелегалната
фабрика за
цигари с
Миню Стайков
Според Димитров договорът за наем не бил сключен между Иван с фирма, собственост на пазача на фабриката. Преди ден се появи информация, че портиерът официално се водел наемател.
Пазачът обаче бил посредникът при плащането на наема от 6 хил. лв. между старозагорската фирма и кметския син. Зам. главният прокурор Иван Гешев намекна, че обикновено практиката била подобни фирми, които развиват незаконна дейност , да се водят на социално слаби хора.
“24 часа” научи, че Иван Димитров ще бъде защитаван от известния бургаски адвокат Евгений Мосинов. Той е съпартиец на Георги Димитров и доскоро бе водач на групата на БСП в общинския съвет на Бургас, която се разпадна, след като червените отстраниха от нея зърнения бос Бенчо Бенчев и останаха четирима.
“Това, че отдава под наем помещение, не го прави престъпник”, бе единственият коментар на Мосинов, който също пътуваше за София за среща с клиента си.
На 27 юли Миню Стайков прехвърля собствеността на “СИС индустрийс”, фирмата зад “Винпром Карнобат”, на Стефан Горинов, един от основателите на фирмата и син на секретарката на Тодор Живков Ангелина Горинова и на Десислава Николова, дългогодишен управител на фирмата и човекът, благодарение на чийто труд се появиха уникалните вина “Фотограф” и “Байсикъл”.
Двете офшорки, които всъщност са собственици - “Нет акуизишън” и “Екуити файнанс”, прехвърлят дела си на Горинов и Николова.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха