Лекарят, убил крадец в дома си, се товари с работа - разчита рентгенови снимки, за да забрави
- Приключва разследването срещу д-р Иван Димитров от Пловдив, за чиято свобода се надигнаха хиляди
- Вдовицата на рецидивиста Жоро Плъха чака голямо обезщетение
На финала е досъдебното производство срещу пловдивския рентгенолог д-р Иван Димитров. На 2 март около 1,30 часа той застреля с незаконен пистолет нахлулия в дома му крадец Жоро Джевизов с прякор Плъха.
“До началото на септември разследването трябва да приключи”, обясниха от прокуратурата.
Все още не е
открито
оръжието на
престъплението
Лекарят е с две обвинения - за причиняване на смърт, превишавайки пределите на неизбежната отбрана, и за незаконно притежаване на боеприпаси и пистолет. В жилището му бяха открити 17 патрона без разрешителни. 16 от тях са за “Макаров”.
За първото престъпление се предвиждат до 5 г. лишаване от свобода, за второто - от 2 до 8 г.
Пациенти, колеги и съседи обаче твърдо продължават да подкрепят д-р Димитров. За тях той е действал правилно, като е стрелял по крадеца от “Столипиново”.
Хиляди се вдигнаха в защита на медика след задържането му. Той беше отведен с белезници в ареста часове след инцидента. Първи застанаха зад него лекарите от УМБАЛ “Пловдив”, където работи рентгенологът.
“Това, което се случва с него, е кошмар. Той е качествен лекар и на всеки помага”, твърдяха колегите му, които на 4 март се стекоха пред сградата на Второ РУ. Тогава беше първият импровизиран протест срещу задържането. “Свобода за д-р Димитров!”, скандираха по улиците стотици пловдивчани.
Гневът им още повече се надигна, когато се появи разплакана съпругата на д-р Димитров Жулиета. Тя твърдеше, че във фаталната нощ е била с двете си невръстни деца в спалнята. “Можеше и нас да убие крадецът, ако мъжът ми не беше реагирал”, бършеше сълзи тя. Това отприщи още по-голямо недоволство сред пловдивчани.
На втория митинг в защита на доктора се събраха хиляди. Те тръгнаха на шествие към прокуратурата с плакати и викове “Мафия” и “Пуснете лекаря!”. Таксиметрови колони с клаксони също се включиха.
Футболни агитки
нажежиха
напрежението
Протестиращи влязоха в стълкновение с охраната на прокуратурата. До този момент държавното обвинение не бе излязло с официална информация по случая. Това събуди подозрения у мнозина, че лекарят е задържан несправедливо.
На следващия ден протестите стихнаха, след като прокуратурата разкри, че в нощта на инцидента семейството на д-р Димитров е било в близкото село Крумово. И че твърденията на съпругата му са били неверни. Разследващите разкриха, че медикът е бил сам в дома си и в продължение на
30 минути е
наблюдавал
подготовката
за кражбата
Той забелязал, че в гаража му свети, и изчаквал да види какво ще се случи. Взел незаконния си пистолет “Валтер”, слязъл в двора и последвал сблъсък с 38-годишния рецидивист Жоро Джевизов.
При разпитите д-р Димитров заявил, че извикал на циганина “Стой, полиция!” и стрелял първо във въздуха. Според обясненията му апашът започнал да го замеря с различни предмети, сред които нож и желязна тръба. С единия от тях го уцелил в глезена. Побягвайки, Плъха запратил и метална табела към медика. Именно тогава рентгенологът стрелял по него и го улучил в гърдите.
“Изстрелът е бил произведен от горе на долу от упор. Има денивелация между входната и изходната рана”, уточняват съдебни медици. Плъха успял да пробяга близо 110 метра и се скрил до автомобил, паркиран зад областната управа в Пловдив. На сутринта той беше открит мъртъв върху капака на същата кола. Съсед, който излизал за работа, пръв забелязал трупа и се обадил на 112.
Полицията за минути отцепи района на местопрестъплението. Разследващи влязоха в областната управа, откъдето иззеха записи от камери. В това време д-р Димитров сам обработил раната на крака си. Направил опит да почисти ръцете си от барутните частици, но много от тях са били намерени по дрехите му. Хвърлил пистолета в контейнер за боклук. След като разбрал, че е убил крадеца, се обадил на свой приятел и го помолил да дойде в дома му. Поискал от него да вземе оръжието от кофата за смет и да го скрие на друго място.
Разследващи твърдят, че лекарят се опитал да заличи по всякакъв начин участието си в престъплението.
Молил съседи
да трият записи
от камерите,
монтирани на къщите им. Все пак обаче някои не са го направили и са предоставили уличаващи видеа на полицията.
Убеден, че е успял да замете следите си, докторът отишъл на работа. По нищо не издал пред колегите си какво му се е случило. Започнал да преглежда пациенти. Малко по-късно бил привикан на разпит и задържан.
Дни наред прекара в ареста, а в това време социалните мрежи завряха. Прокуратурата го освободи под гаранция и той веднага се отправи в Крумово - в родния дом на съпругата си. Там нейните роднини го криха, докато заглъхне шумът около него.
Адвокатът му Георги Кутрянски отбиваше атаките на медиите под предлог, че клиентът му е преживял шок в ареста и здравословното му състояние се е влошило. Действително рентгенологът прекара после около 20-ина дни в пловдивска частна болница.
След лечението д-р Димитров се върна на работа в УМБАЛ “Пловдив”. Казва, че не е повикал полиция след стрелбата, защото крадецът побягнал. По тази причина не могъл да предположи, че го е ранил смъртоносно. Сега медикът поставя диагнози на пациенти, преминали през скенер. Колегите му твърдят, че
се впуснал в
работа, за да
забрави
случилото се,
но все още не можел да се отърси от шока. Димитров продължава да избягва публични изяви и се опитва да се върне към нормален начин на живот. Съседите му разказват, че всеки ден го виждат с децата. “Само той знае какво е станало в онази нощ. На всеки може да се случи. Искал е да защити имота си, защото крадците в Пловдив стават все по-нагли. Не може да ти влезе в двора посред нощ и ти да стоиш със скръстени ръце”, оправдават го комшии.
Самият д-р Димитров споделял пред близки, че иска да благодари на хората, които в онези дни излезли по улиците в негова защита, но няма как да го направи. Дори да изглеждал як и здрав, той бил много чувствителен и още преживявал случилото се, обясняват негови приятели.
Близките на Жоро Плъха пък се стягат за съдебна битка. Вдовицата му разказвала наляво и надясно в “Столипиново”, че ще иска голямо обезщетение от лекаря за убития си мъж. Джевизов беше известен в криминалния контингент с множеството си кражби. В гетото го наричали Магнитните ръце. Бил специализиран в обири на автомобили и жилища. Има 9 присъди, за последно излязъл от затвора през 2014 г.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха