Проф. Николай Габровски: Травмата при падане от 7-и етаж е подобна на удар в стена със 100 км/ч
- Проф. Габровски, как е пациентката ви, паднала от 7-ия етаж, която лекувате в "Пирогов"?
- Засегнати са различна степен почти всички кости на опорно-двигателния апарат. В такива случаи се налага да се реагира със сложна интердисциплинарна дейност. За момента тя е довела до стабилизиране, макар и в тежко състояние, след 8-часовата операция и неотлъчна интензивна грижа. Отделно над 40 души е трябвало да дарят кръв за компенсиране на кръвозагубата.
- Възможно ли да се направи прогноза на този етап?
- Много рано е да се ангажираме с оптимизъм, но са направени всички усилия да се даде шанс на живота. Лекари от 14 специалности са били включени за овладяване на критичното състояние. Без тази комплексна намеса и изпитана във времето организация на неотложните дейности е можело нещата да се развият много лошо. Само най-големите университетски структури могат да поддържат на разположение специалисти от толкова много области на медицината и да се приложи този единствено резултатен за оцеляването на тежките пациенти интердисциплинарен подход.
- С какво може да се сравни като травма падане от 7-ия етаж?
- При всеки случай обстоятелствата са различни, но най-общо прилича на удар в стена със скорост около 100 километра в час. Зависи дали ударът е директен, или нещо го е омекотило или поне променило траекторията на падане – дървета, жици, сателитни чинии. Ако няма нещо, което да забави скоростта или да смекчи удара, последиците винаги са драстични.
- Кои органи и системи понасят най-драматични щети?
- Не може да се каже, защото всички органи и системи се засягат, травмите са съчетани.
- Единични ли са толкова тежки случаи?
- За съжаление, не. Подобни травми са високоенергийни, случват се не само при падане, но и при пътно-транспортни произшествия.
- Преди 2 г. лекувахте гимнастичката, паднала от 6-ия етаж, за която вашият екип направи чудо. Как е сега?
- Имахме случай да се видим наскоро по сравнително щастлив повод. Бих описал състоянието ѝ като повече от задоволително. Това е огромен успех за “Пирогов” и нашия травма център. Болницата ни е известна с този вид помощ.
Макар и много тежки, високонергийните травми не са непременно край на живота. Но само мощни университетски болници имат възможност за поддържане на задължителните при такива случаи опитни специалисти по всички специалности, които да могат веднага да се включат в интердисциплинарни екипи.
Освен това, естествено, е необходимо да разполагат със съвременна апаратура и да прилагат отработена организация за работа в екип.
Борбата започва с овладяването на състоянието в първите най-критични часове, защото често в този период се случва най-лошото. После лечението може да продължи месеци. За щастие, имаме пациенти в отлично състояние след изключително тежки случаи, но възстановяването е един продължителен процес.
- Спомняте ли си и за други извънредно тежко пострадали пациенти, за които сполетелите ги инциденти са имали щастлив край?
- Да. И за наша голяма радост и удовлетворение съвсем не са суперизключение. При добре свършена работа от екипите много тежко пострадали пациенти се възстановяват и живеят, както преди травмата.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха