Обвиненият за убийството на Дамла още не си е признал
Мехмед Хасан е бил на протеста пред полицията в Момчилград заради липсата на информация по случая
Делото влезе в съда
До средата на септември трябва да бъде даден ход на делото за убийството на 7-годишната Дамла от Момчилград.
Точно 7 месеца след като тялото на детето беше открито в жилището на родителите, прокуратурата внесе в съда обвинителния акт срещу основния заподозрян - 25-годишния първи братовчед на момичето Мехмед Хасан.
“На този етап не мога да кажа каква ще бъде стратегията ни по време на делото. Все още не съм се запознал с обвинителния акт”, заяви Павел Гатев, служебен защитник на задържания като заподозрян за убийството.
Адвокатът допълни, че ще има достатъчно време да обсъди с Мехмед различните възможности за протичане на процеса.
Според Гатев все още не е ясно дали задържаният ще поиска съкратено производство по делото, при което да признае всички обвинения срещу него и така наказанието му да бъде редуцирано с 1/3. Повдигнатото обвинение е за убийство на малолетно дете в безпомощно състояние и по особено жесток начин.
В случая предвиденото наказание е лишаване от свобода от 15 до 20 г., доживотен затвор или доживотен затвор без замяна. От окръжната прокуратура в Кърджали категорично заявиха, че няма да кажат какво наказание ще искат за Мехмед Хасан, докато не започне процесът срещу него.
От прокуратурата
не уточниха
и какви
са мотивите
за извършване на убийството. Използвана беше общата формулировка, че престъплението е извършено, за да бъде прикрито друго престъпление.
Според запознати със случая младият мъж е влязъл в жилището, за да краде пари. Той е знаел, че в апартамента на близките му има пари, защото ден преди да извърши престъплението, Мехмед поискал от майката на Дамла 50 лева назаем и ги получил.
Знаел, че майката е нощна смяна, защото той работел в същото предприятие.
Необезпокояван, влязъл в апартамента, в който сама спяла малката Дамла. Мъжът имал ключ от жилището. Той започнал да рови по стаите, за да открие пари. Докато тършувал, момичето се събудило от шума, и започнало да вика уплашено.
Тогава Мехмед се стреснал, притиснал носа и устата ѝ и я задушил, за да млъкне. По-късно залепил лицето на детето с тиксо. След това напуснал жилището, без да търси пари.
От извършената съдебномедицинска експертиза на тялото на Дамла категорично се установява, че причина за настъпването на смъртта на детето е задушаване (механична асфикция) от затискане и запушване на дихателните отвори - уста и нос.
Бруталното убийство на детето буквално взриви малкото родопско градче, където всички се познават ако не по име, то поне по физиономия.
Безжизнената Дамла беше открита в семейното жилище от майка ѝ Садет Муса, когато тя се върнала от нощна смяна в кърджалийско предприятие.
Детето лежало
на спалнята, а
устата му била
облепена с тиксо
Писъците на майката разбудили съседите в жилищния блок.
“Когато излязох навън, вече бяха изнесли Дамла. Опитах се да направя сърдечен масаж. Телцето беше още много топло. Майката ме питаше: “Бие ли сърцето”, а аз ѝ отговорих положително. Нямаше как да ѝ кажа, че не усещам сърцето на Дамла”, разказа Стефка Николова, която живее един етаж под семейство Муса.
Пристигналите с линейка медици само констатирали, че детето е мъртво. Малко по-късно целият район около блока беше блокиран от полиция.
Ден след убийството градусът на напрежение в Момчилград се покачи, защото извършителят не беше задържан, а прокуратурата наложи абсолютно информационно затъмнение около случая.
Това стана причина на втория ден част от жителите на града да излязат на протест пред сградата на полицията и да настояват да разберат какво се прави по разкриването на престъплението. Освен гнева в Момчилград се появи и психоза, че неразкритият убиец може да извърши ново тежко престъпление.
В Момчилград
не смееха да
пуснат децата си
да играят вън
Много родители ги водеха и вземаха от училище. Напрежението се нагнетяваше допълнително и заради задържането на майката Садет, която прекара в ареста 72 часа.
По-късно стана ясно, че обвинението срещу нея е затова, че е оставила без надзор детето си, с което създала опасност за него. Първата официална информация по случая изнесе главният прокурор Сотир Цацаров, а ден по-късно той дори посети Кърджали. На четвъртия ден стана ясно, че има задържан по случая.
Момчилград отново изживя шок, защото се оказа, че в ареста е попаднал първият ѝ братовчед. Мехмед бил изключително близък до семейството и много привързан към братовчедка си. Той се грижел за нея като по-голям брат. Според местните Мехмед дори участвал в първия протест пред полицията.
Братовчедът на Дамла бил сред първите разпитани по случая, но
с държанието
си той с нищо
не показал, че
е съпричастен
към случилото се. Хладнокръвието обаче напуснало Мехмед при повторното му извикване за разпит. Тогава той направил пред разследващите пълни самопризнания. Още същия ден Мехмед повторил казаното и при разпит пред съдия.
В момента обвиненият се намира в следствения арест в Кърджали. В съда Мехмед се държа абсолютно хладнокръвно и с нищо не показа, че съжалява за случилото се. Поиска да бъде в ареста, страхува се от линч.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха