Да оставим скандала за името на Македония на други - не е наш спор
Стар капан за наивни българчета*
Bчерашната неделя, на 17 юни, България пропусна да отбележи една тъжна годишнина - 105 години от най-съдбоносната грешка в новата ни история.
Решението на цар Фердинанд и тогавашния политически и военен елит в нощта на 16 срещу 17 юни 1913 г. нашите войски да атакуват сръбските и гръцките части в Македония. Започва Междусъюзническата война, в която ние губим всичко, което сме спечелили след славните победи в Балканската война.
Към онзи момент според Лондонския мирен договор от 30 май 1913-а, подкрепен и признат от всички Велики сили, българската територия в Източна Тракия достига до линията Мидия-Енос, тоест съвсем близо до самия Истанбул и Галиполи, а границата с Гърция минава само на няколко километра от Солун, цяла Беломорска Тракия е в българските предели.
Като територия това е повече дори от Санстефанска България. Практически националният ни идеал е осъществен, остава да се реши въпросът за т.нар Спорна зона в Македония.
В този исторически миг за българската нация гърците и сърбите ни залагат исторически капан, в който ние попадаме и с двата крака. Започват кървави и гадни провокации към нас, окупират изконни български земи в Македония, като при това вече са сключили тайна спогодба, че при война с българите ще се опитат заедно “да ни видят сметката”. Зад гърба ни за удар се готви и Румъния. И ние по най-глупав начин, без да проявим и капка разум, водени от емоции, от опияние и от справедливо възмущение, се хващаме на тяхната игра. Издигаме два красиви лозунга “Всичко или нищо” и “Сега или никога” и атакуваме…
Само че в историята често този, който иска всичко, получава нищо. Въпреки героизма на армията ни ние губим войната главно заради удара в гръб на румънските войски, които стигат без съпротива чак до квартал “Враждебна”.
Грешката на 17 юни 1913 г. завинаги ще предопредели националната ни съдба - да търсим все реванш, а не да браним вече постигнатото. Именно от тази дата започва и сръбско-гръцката, и руската, и англо-френската пропаганда срещу България - като страната агресор и “предател” на Балканите. Започва целенасочено създаване на лошия образ на България. Заради пропилените си шансове и в двете световни войни ние ще се нареждаме винаги до търсещата също реванш и губеща Германия.
Българската нация така и не успява да осъществи пълния и справедлив геополитически потенциал.
Днес на Балканите пак ври и кипи. Спорът е за името на Македония. Името Илинденска Македония беше повече от екзотично. Името Северна Македония е може би най-неприемливото за България, но това наистина не е нашият спор.
Не защото не ни засяга, а защото цели да ни вкара отново в спиралата на противопоставяне, където всички са добрички, а българите са “гадни агресори, фашисти и татари”.
Този прословут спор за името си е все същият класически гръцко-сръбски капан за наивни българчета. Нека оставим скандала на гърците и просръбските среди в Македония. Нека оставим гръцките депутати да се обръщат към македонците на чист български, едва ли има по-добро съвременно доказателство, че в Македония живеят българи. Нека се надяваме, че един ден, когато скъсат пъпната връв с Белград, македонците ще осъзнаят, че историческите им корени тръгват не от Александър Македонски, а от Аспарух и Симеон Велики. И нека още отсега начертаем червените линии в т. нар. обща история, зад които не бива да отстъпваме, защото, гледайки какво се случва, може да се окаже, че нашето ходене по македонските мъки тепърва започва.
*Авторът е водещ на “Операция История” по “България он еър”
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър