Цацаров се кара на съдебната охрана пред Цачева заради гардове на подсъдими с оръжие
45 сгради без жива охрана
Подсъдими са влизали с въоръжени гардове в Специализирания наказателен съд на столичната ул. “Черковна” 90. Под носа на съдебни охранители те обикаляли двора на съда и оглеждали свидетели.
Тези слабости изреди главният прокурор Сотир Цацаров за охраната на сградата на съда, който разглежда едни от най-тежките дела срещу престъпни банди за убийства и наркотици, а и срещу терористи.
По информация на “24 часа” подсъдимите, които вървят из двора на съда с въоръжени охранители, са
Гриша Ганчев,
Алексей Петров
и Златомир
Иванов-Баретата
Острите критики към шефа на Главна дирекция “Охрана” (ГДО) Георги Жеков и Министерството на правосъдието Цацаров отправи на заседание на ВСС вчера.
Жеков бе извикан от съдебните кадровици да обясни за пробойните при охраната на всичките 261 съдебни сгради. Заседанието председателстваше министър Цецка Цачева, която внимателно слушаше главния прокурор и от време на време се обаждаше.
Причина за дебатите във ВСС е бой от 26 април т.г. В двора на спецсъда тогава
подсъдим заби
няколко юмрука
в лицето на
свидетел,
престрашил се да даде показания срещу него. Ответна реакция на съдебни охранители не последва.
Цацаров попита Жеков защо подчинените му проверяват за оръжие посетителите на спецсъда на вътрешния вход, а не на този при бариерата. “От известно време проверката за оръжие се извършва на първия вход от служител с ръчен металдетектор”, отвърна Жеков.
Шефът на съдебната охрана обясни още, че в двора на спецсъда имало 2 камери, но те не записвали.
“В двора не работи нито една камера”, отсече Цацаров.
За това, че охраната не е надеждна, с увъртания призна и самият Жеков. Той обаче посочи, че за решаването на проблемите са нужни повече пари и нови щатове.
Сега спецсъдът се пази от 23-ма служители, но за пълната му сигурност били необходими още 17 души.
“Задачата на ГДО е да осигурява охрана, вътрешните ви проблеми не са от компетентността на ВСС”, каза Цацаров.
Очаква се скоро на входа на спецсъда да има нова бариера и скенер за коли, добави Жеков. Министър Цецка Цачева уточни, че 88 хил. лв. вече са отпуснати и за камери на ул. “Черковна” 90.
70% от всичките 261 съдебни сгради са охранявани, стана ясно от доклада на ГДО.
Неохранявани
били 76
сгради,
като 31 от тях се пазят от други институции, тъй като делят един покрив с ДАНС, МВР и др. Останалите 45 сгради били без жива охрана.
С по 1 служител се охранявали 51 сгради, “което е присъствие, а не ефективна охрана”, обясни Жеков.
Цацаров сподели, че парите, които се дават за извънреден труд на служителите за дежурства по празниците и през нощта, могат да се оползотворят за нещо друго.
Главният прокурор изрази и резерви срещу това съдебни сгради да се пазят от частен СОТ.
“Договорите, които имате, са просто плащане на едни пари в СОТ. Тоя СОТ е толкова проформа”, възрази Цацаров на Жеков.
Цачева обобщи, че “навсякъде има нужда от повече средства и че няма министър, който да е доволен от парите, които му се предоставят от бюджета”.
Най-четени
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия Защо Сталин отрови Георги Димитров, а не го остави да умре от цироза
Всички около червения вожд страдали от тежък алкохолизъм “168 часа” откри нови документи на ЦРУ, според които героят от Лайпциг не е починал от естествена смърт Каква е причината Сталин да не
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и