Европейската комисия пренасочва милиарди евро от България, Полша, Унгария или Румъния към Испания, Гърция, Италия и Португалия?
Европейската комисия ще предложи пренасочване на еврофондовете от Източна към Южна Европа, съобщи в. “Файненшъл таймс”. Изданието се позовава на работен документ на Европейската комисия.
Промените за кохезионните фондове може да донесат загуби в размер на десетки милиарди евро на страните от Централна и Източна Европа.
Така от България, Полша, Унгария или Румъния милиарди евро може да се пренасочат към страни с финансови затруднения като Испания, Гърция, Италия и Португалия.
След европейското разширяване от 2014 г. европейските структурни фондове отиваха основно в новите страни, като от настоящия бюджет от €350 млрд. евро за 2014-2020 г. 77 млрд. са предназначени за Полша, 22 млрд. - за Унгария и 14 млрд. - за Словакия. България взема близо 11 млрд. евро за настоящия програмен период.
Според “Файненшъл таймс” условията за отпускане на парите по политиката за сближаване, които досега се отпускаха на най-бедните членки за догонване на първенците, ще бъдат значително променени. Брутният вътрешен продукт на глава от населението вече няма да е основен принцип за разпределението им, се казва в публикацията. Изданието смята, че критериите ще бъдат разширени с показатели като младежка безработица, образование, иновативна среда и отношение към мигрантите.
Ще бъдат добавени и нови условия за достъп за парите, сред които спазването на върховенството на закона, извършването на препоръчваните от Брюксел реформи и споделяне на европейските ценности.
Очаква се в началото на май Еврокомисията да предложи новия дългосрочен бюджет на съюза след 2020 г. и вървящите към него промени в правилата за финансиране.
Новаков: Не трябва да се настройват едни членки срещу други
КРИСТИНА КРЪСТЕВА
“Видях статията във “Файненшъл таймс”. Дори да приемем, че е истина информацията, до която са се добрали, да не забравяме, че тя тепърва трябва да мине през преговори в Европарламента и през съвета. Не считам, че е правилно да се настройват едни страни членки срещу други.”
Това заяви пред “24 часа” в Брюксел евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, който в сряда бе избран за главен преговарящ на Европарламента за средствата по кохезионните фондове за периода от 2020 г.
“Ако се наложи съкращение средно 5-8%, то трябва да е поравно за всички”, категорично заяви той. И тълкува: “Вероятно в ЕК имат предвид това - Полша и Унгария сега имат по 70-80 млрд. евро за този период, което значи, че от тях биха взели най-много.”
“Това ще бъдат най-тежките преговори за последните 30 г., което прави задачата ми още по-сложна и ме кара да съм още по-отговорен. Целта ми е преди Великден 2019-а да предложа такъв проект за следващия програмен период, в който да има за всички - и за старите, и за новите страни членки, и за южните, и за източните. Всичко останало би било пробив, а всеки пробив би бил подарък за евроскептиците и за популистите”, заяви Новаков.
Четете още:
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха