Нелепата гибел на Владимир Висоцки: На пияна глава го изхвърлят вързан на балкона през нощта
Най-обичаният руски певец Владимир Висоцки изнася хиляди концерти надлъж и шир из Съветския съюз. Свири с китарата си на коляно и пее с часове по гари и площади, когато е бил разпознаван и спиран от минувачи. Дори днес, над 40 години след смъртта му, стотици негови песни са шлагери и продължават да се пеят масово в Русия, а и другаде в Източна Европа.
В България Висоцки също бе много популярен. При гастрола му с Театъра на Таганка в София имаше невиждано скупчване на хора, дошли да го видят и чуят.
Висоцки умира в разгара на олимпийските игри в Москва. Властта крие смъртта му дни наред от страх, че на поклонението и погребението му тълпите опечалени ще блокират движението и ще провалят състезанията. Смята се, че причина за смъртта на барда е злоупотребата с алкохол, но се разпространяват и много други версии.
Наскоро в интервю на бившия следовател Павел Николаев в руския печат се слага точка на всички слухове около смъртта на Висоцки. Николаев тогава е водил дознание за убийството му.
Във фаталната нощ на 24 срещу 25 юли 1980 г. в жилището на Висоцки се събрала пиянска компания. Били са няколко души, имало и жени. А когато е пиел, легендарният актьор е ставал, меко казано, твърде сприхав. Някъде между 23 часа и полунощ приятелите му решават да поохладят крайно разгорещения Висоцки, връзват ръцете и краката му и го изнасят на балкона. Това пишат в показанията си актьорът Янклович анестезиологът Федотов, които са били част от компанията. Те се изплашили до смърт от перспективата да им бъде повдигнато обвинение за причиняване на смърт.
Компанията продължила да пие, да се весели и да разговаря, като за Висоцки се сещат чак към 4 часа сутринта. Втурват се, но той вече е студен. Внасят тялото в стаята, развързват го и викат майка му. Следват преговори до 6 часа сутринта какво да правят. После звънят на приятели, на бърза помощ, в милицията и т.н. Става ясно, че след смъртта му тялото на Висоцки е местено, но никой не признава да го е пипал. На разпитите всеки шикалкави, преиначава и извърта. Личало е, че са се сговорили да не казват нищо излишно.
Оказва се, че кръвоносните съдове на Висоцки са били твърде слаби и завързването му за повече от 10-15 минути е било пагубно. Впрочем неговите “приятели” са били съвсем наясно колко е уязвим и че трябва да го държат постоянно под око, казва следователят. Уж не допускали, че може да се стигне до такъв печален край. А Федотов все пак е лекар и е знаел, че по онова време здравословното състояние на Висоцки вече е било, меко казано, критично.
В материалите по делото не се посочва с какво е бил вързан певецът. Но самото връзване бе достатъчно да се повдигне обвинение в убийство, казва следователят. Той обаче не уточнява дали това е станало и дали някой е бил съден за смъртта на барда.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега