Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Често единственият автомобил в едно семейство се шофира от различни хора и това е пречка да се определи точна стойност на задължителната застраховка по системата “бонус-малус” СНИМКА: Архив
Често единственият автомобил в едно семейство се шофира от различни хора и това е пречка да се определи точна стойност на задължителната застраховка по системата “бонус-малус” СНИМКА: Архив

Тарифите ще се изчисляват по нова методика, но не от януари 2018 г.

Гражданската отговорност ще се изчислява по нова методика от тази година, но не от 1 януари, какъвто бе първоначалният план.

Той предвиждаше още от началото на годината цената на задължителната полица да се определя по системата бонус-малус, което означава системните нарушители на пътя да плащат по-скъпа, а изрядните шофьори - по-евтина застраховка.

Прогнозата на зам.-шефката на застрахователния надзор Ралица Агайн предвиждаше тя да струва около 50 лв. за шофьорите без нарушения и до 200 лв. за тези, които системно нарушават правилата. Шефката на Асоциацията на българските застрахователи Светла Несторова пък очаква още по-драстични разлики - от 80 до 500 лв.

Застрахователи обаче предупредиха, че до момента няма яснота нито за принципите, по които ще се поощряват шофьорите, нито за наказанията, които ще им струват по-скъпа полица.

Тепърва се обсъжда дали системата да отчита не само нарушения на пътя, и то такива, за които КАТ е съставил акт или са довели до пътно произшествие, или да се отчитат и възрастта на шофьора, неговият пол, колко често сяда зад волана, в какво населено място най-често кара.

Основният проблем, който посочват застрахователи, е, че

премията

до момента

се е отнасяла

за колата, а

оттук нататък

тя трябва

да се

персонализира

за шофьора

На този етап първоначалният замисъл не може да бъде реализиран. При него трябва да се осигури достъп на застрахователните компании до информационните масиви на КАТ. Идеята е според броя и тежестта на транспортните произшествия, виновно предизвикани от водача, да се изчисли индивидуален коефициент на риска и той да се умножи по базовата цена на полицата.

Засега този вариант е неприложим, тъй като статистиката на катастрофите отчита произшествие с автомобил, а не с водач. Трябва допълнителна информация за това кой е седял зад волана, както и чия е вината, което се установява със закъснение във времето след разследване, а често и след съдебни дела.

Прогнозата на застрахователите е новата система да влезе в сила през втората половина на годината, и то след съответни промени в закони и наредби, а не от 1 януари.

Според един от бившите депутати и автор на много промени в Закона за движение по пътищата Настимир Ананиев проблем за въвеждането на системата е, че няма предложен законопроект, от който да се види по какъв начин би действала тя в България. Той подчерта, че ако тази система се задейства, трябва да се промени изцяло Законът за движение по пътищата, както и философията за налагане на глобите. Аргументът на Ананиев е, че в момента много от санкциите се налагат на автомобила, а при бонус-малус тези санкции трябва изцяло да са върху водача, за да може

всеки шофьор

да има

индивидуална

застраховка,

обвързана с натрупаните му нарушения на пътя. Ако в едно семейство двама или трима шофират една кола, при въвеждането на системата всеки от тях трябва да има отделна собствена застраховка, ако иска да шофира, коментира още Настимир Ананиев.

Целта на драстичния скок в цената на застраховката “Гражданска отговорност” е да се намали черната статистика, която ни извежда на предни позиции в ЕС. За 11 месеца у нас е имало 5530 тежки катастрофи с над 500 жертви и почти 7000 ранени, показва статистиката на КАТ. Като причини за пътните произшествия най-често се сочат превишената скорост, неправилните маневри, отнемането на предимство и навлизането в насрещното платно. Затова и една от идеите на КФН бе точките, които оскъпяват полицата, да са най-много при превишена скорост, употреба на алкохол и наркотици.

Според данни на КФН у нас застраховани са 3 милиона автомобила, или 97% от автопарка. Заради липса на “Гражданска отговорност” до края на септември от системата на КАТ са дерегистрирани 856 000 автомобила, като само 72 000 собственици са платили полицата, след като автомобилът им е бил спрян от движение принудително.