Намериха ли доказателство, че “Спасителят на света” е фалшификат?
Картината, продадена на търга на “Кристис”, е различна от тази, изложена в Лондон преди години.
След като официално бе призната за оригинал на Леонардо да Винчи, "Спасителят на света" разбуни изкуствоведите. Истински ли е или не? През 1958 г. картината е купена за смешната сума от 45 британски лири, защото се смята за творба на ученик на гения. Преди няколко месеца саудитски принц даде немислимите преди 450 милиона долара, превръщайки я в най-скъпата картина в света. Но може и да се е излъгал.
Експерти решили да сравнят снимките на картината, която през 2011 г. е изложена в Националната галерия на Лондон, с тези, която купува принцът. И изненадата от разликата не остава скрита. Дали докато "Кристис" са продавали "Спасителят на света", боята по нея още не е била изсъхнала?
Откривателят на разликите е д-р Мартин Прахер, немски преподавател по история на технологиите в изкуството, който веднага алармира директора на "Артуоч Великобритания" (организация, която се бори за по-добри практики при реставрация и консервация на произведения на изкуството) Майкъл Дейли.
На снимките ясно се виждат разликите в, гънките на лявото рамо на Спасителя, в къдриците му и в цвета на самата картина.
"Картината на Леонардо за $450 милиона не е толкова откритие, колкото недовършена работа – каза д-р Прахер. – Никога не би ми хрумнало, че ще продължат да я рисуват, след като вече е била официално показана в изложбата "Леонардо" и изображението й е влязло в архивите и в историческите книги", допълва експертът и прави може би най-фрапиращото заключение за най-скъпата творба в света:
"Това означава, че картината, продадена миналия месец, не е същата като онази, обявена за работа на Леонардо от Националната галерия." Други експерти нямат толкова крайно мнение за "Спасителят на света", колкото Мартин Прахер.
"Имало е и допълнително почистване и ретуширане след автентификацията – и това не е добре, защото творбата се е отдалечила още повече от оригиналния си вид", казват те, давайки вратичка на "Кристис" да се измъкнат от напечената ситуация. Според техен говорител Диана Модестини - реставраторката, която е работила по картината, преди да бъде изложена в Националната галерия, - е извършила някои допълнителни дейности, преди "Спасителят на света" да бъде изтъргувана за рекордната сума пари.
И въпреки че някои от най-изтъкнатите експерти потвърдиха авторството на Да Винчи, д-р Мартин Прахер отново успя да разбуни духовете със своето откритие, което е видимо дори и за простото око.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега