Д-р Димитър Габровски: Не съм виновен, обучаван съм на хуманност. Аз също изгубих дете
Искам хората да успокоят душите си, че не хирургът е виновен в този случай, защото смъртта не е настъпила по време на операцията. На делото се изговори толкова много.
Първата от Плевен, където е назначена съдебномедицинската експертиза, въобще не се занимава с упойката. Имам само догадки защо не го направи. Чак втората експертиза от ИСУЛ видя истината. Че на пациентката с ниско кръвно налягане е поставена анестезия, която го сваля фатално.
За мен е важно е, че се видя истината.
Че болната е починала - е страшна новина. Това е огромен удар. И аз, и майката заспиваме с тази мисъл. Това не е някой да загине от куршум. В съдебната зала и аз, и сестрата повтаряхме, че не може пациентката да е вървяла, да се е усмихвала, накрая да легне и след упойката да не се събуди повече.
Аз направих операцията. Оставихме я в клиниката да нощува под надзора на майка й. Майка й си заспала още в 22 ч. Сестрата каза, че веднъж надникнала в стаята и нямало проблем. Видяла, че пациентката и майка й спят.
Според мен вината е
на анестезиоложката
Тя е същата колежка, при която почина момченце с операция на сливици през 2009 г. Срещу нея вече имаше дело, но не и присъда. Затова практикуваше и при операцията на Дарина. Защото тези дела са много трудни дела, и нейното се точи. Присъдата беше след втория случай. Сигурен съм, че анестезиоложката не практикува вече, но няма как да е спокойна. В такива случаи не е спокоен никой свестен човек.
Аз нямам обяснение защо при ниско кръвно и хемоглобин е направена упойка като при здрав човек. След това е много лесно да прехвърлиш вината на хирурга. Мястото е много кръвоснабдено и затова се очаква при възрастни пациенти да има кървене. Казах им една банка кръвоспиращо и лед и да я докарат в окръжната болница. А те тръгват да я водят пеш. Тръгват да я свалят пеша не на количка. Със санитарка и личния й лекар, тя колабира в асансьора. Не са дали на бащата, на ръце щеше да ми я донесе. И тогава я върнаха обратно в отделението. Аз се върнах, но всички лекарства, взети заедно, водят до този фатален край.
Когато се върнах, им казах, че упойката трябва да е като за няколко минути. Трябваше ми време за един шев.
Те й сложили, като че ще
й присаждаме сърце
Ако я бяха довели в спешния център, анестезиологът щеше да е друг и изходът – различен. Ние свършихме за минути. Шегувахме се с асистента. Изведнъж сестрата каза: “Тя е с отворени зеници.” Всички знаем какво е това – мозъчна смърт. Дори и да възстановим сърцето, мозъкът е мъртъв.
За мен е шок. Не може човек, който помага на свръхспешните случаи, да бъде обвинен за един шев. Не спирам да го преживявам, направих тежки заболявания от стреса. Аз съм оперирал над 10 000 души. Ако съм причинил тази смърт, щях да спра да практикувам. Ако знаех, че така ще стане, аз щях да отнеса на ръце Дарина до кабинета ми. Това е непростима история. След нея се разболях тежко. Изгубил съм дете, знам какво е.
Знам, че Дарина има дъщеря. 7-8-годишна е. Не съм направил нищо за това дете, защото нямам вина за смъртта на майка му. А и баба й, как да направя нещо, като допреди дни тя знаеше, че аз съм убил Дарина.
Искам на кажа на майката: “Аз се борих за твоето дете, както ти се бориш.”
Най-четени
-
Секретно Как Живков наказа певицата, която му отказа
“Все едно да се изплюя на себе си - така го чувствах”, споделяла обречената на забрава естрадна звезда В наши дни малко хора си спомнят за поп певицата Маргарита Димитрова
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
Филмът за Гунди е №1 в момента, а не свинщината в политиката
Още няколко думи по темата „Гунди". Филмът очевидно е огромно събитие и пълни салоните с такова количество зрители, каквото българското кино не е виждало в последните 30 години
-
Да ме извиняват, но във филма за Гунди го няма Георги Аспарухов, а един фукльо, жонглиращ с топката. Излязох на 30-ата минута
„Гунди-легенда за любовта". Със сигурност е най-професионално заснетият филм в българската история на киното. По всички закони на христоматията на това изкуство. Прекрасна операторска работа