Докторант, елтехник и безработен в схема с 1000 антики
l Съд и прокуратура на нож заради гаранции от 500 лв. Рецидивистът Кирил Желев хванат да предлага монети на известния каналджия Радо Джентълмена
Докторант по културно-историческо наследство, елтехник и безработен се оказаха замесени в престъпна схема за пласиране на антики.
Срещу тях се води разследване за незаконно притежание на близо 1000 археологически предмета: 740 монети от различни епохи, накити, печати, части от статуетки на тракийски конници.
27-годишният докторант по културно-историческо наследство в института по библиотекарство Здравко Ковачев от Бургас и безработният Кирил Желев, на 46 г., също от морския град, са задържани в Елхово в началото на септември в компанията на 62-годишния местен електротехник Стоян Мечечиев.
Докторантът току-що е закупил 7 монети от елтехника.
Белезниците
щракват и за тримата
Те са отведени в ареста, а разследващите са доволни. На извънреден брифинг в Ямбол апелативният прокурор на Бургас Любомир Петров заявява, че това е най-голямата реализация срещу иманяри в региона през последните 10 г.
Ден след брифинга обаче съдът в Ямбол пуска и тримата задържани срещу скромните 500 лв. за всеки.
Държавното обвинение е възмутено и веднага внася протест. Делото се гледа в Бургаския апелативен съд на 14 септември, като очакванията са, че разследваните за иманярство отново ще бъдат върнати зад решетките. Още повече че Кирил Желев веднъж вече е съден за същото. През 2012 г. той е арестуван от бопаджии в компанията на небезизвестния търговец на антики на високо ниво, известен с прозвището Радо Джентълмена, довериха източници на “168 часа”.
Апелативният съд обаче потвърждава решението на ямболските си колеги и обвиняемите напускат свободни съдебната палата в Бургас.
"Възмутени сме.
По време на арестите са открити
1000 предмета,
има експертна оценка от директора на музея в Ямбол Стефан Бакърджиев, че те са с културно-историческа стойност", коментира пред “168 часа” Любомир Петров.
Сред мотивите на съдия Пламен Синков да остави обвиняемите на свобода и да не завиши нито с лев паричната им гаранция е липсата на категорични данни по делото, че предадените и иззетите вещи са археологически обекти. Все още не е назначена експертиза, която да установи дали намерените артефакти са оригинални, отбелязва съдът.
От прокуратурата пък твърдят, че такава вече е поръчана, но тъй като откритите предмети са много и от различни епохи, експертизата ще бъде комплексна и ще се забави във времето. Което можело да се окаже златна възможност за обвиняемите.
Към момента не е налице опасност от укриване, а Ковачев, Мечечиев и Желев оказват съдействие на органите с обяснения, признания и
доброволно са предали вещите,
е контрамнението на апелативния съд.
В съдебната зала докторантът Ковачев, който имал интереси в областта на съвременните фалшификати на антики и техния пазар, разви тезата, че откритите вещи са отлични реплики, които изглеждат като стари. Той ги купувал заради научната си работа.
"Самият факт, че клиентът ми е закупил 7 монети за 130 лв., показва, че става дума за копия", заяви защитникът му адвокат Ангел Ангелов.
"Мислех, че монетите са фалшиви", сподели в съда Кирил Желев, за когото ситуацията е най-тежка, тъй като той все още е в изпитателния срок на условната си присъда за иманярство.
"И да са фалшиви, ти трябва да се пазиш като дявол от тамян от такива неща", не се сдържа съдия Синков.
Желев е
задържан за първи път за иманярство преди 5 г.,
но е в полезрението на антимафиотите като потенциален дилър на антики доста преди ареста.
Още в началото на 2012 г. в сектор "Трафик на културни ценности" към ГДБОП е получена информация, че мъж с инициали Р. И. от Тополовград, пребиваващ в Несебър, се занимава с иманярска дейност и сделки с културни ценности. В резултат на оперативно-издирвателни мероприятия и използване на СРС-та разследващите стигат и до Кирил Желев.
Било установено, че двамата са открили вещи при разкопки на различни археологически обекти и притежават културни ценности, които искат да продадат. Сред антиките
имало накити, монети и други старинни предмети
Събрана е информация, че Желев и Р. И. поддържат контакт с мъж, известен в тези среди като Радо Джентълмена. Той бил познат на полицейските служби като лице, занимаващо се на сравнително високо ниво със сделки с движими културни ценности и изнасянето им в чужбина. При един от разговорите си с Радо Джентълмена иманярите си уговарят среща на бензиностанция ОМВ в Нова Загора. На 27 април 2012 г. Желев и сподвижникът му пристигат на мястото с пежото на Желев.
У себе си и в колата бургазлията носи множество монети, накити и други старинни предмети. След кратко време с “Ауди А5” на мястото пристига и Радо Джентълмена. Тримата мъже сядат в заведението към бензиностанцията. Желев и Н. С. споделят на каналджията, че са намерили старинни монети и други предмети, а Желев вади няколко самозалепващи се плика, в които са поставени различни старинни монети.
Антимафиоти атакуват тримата мъже точно, когато
Радо Джентълмена започва да разглежда монетите
Впоследствие Кирил Желев и сподвижникът му Р. И. са осъдени за притежание на повече от три археологически обекта, представляващи движими културни ценности - национално богатство, които не са идентифицирани и регистрирани по законовия ред. Получават по 1 година с 3 г. изпитателен срок, като присъдите са потвърдени и на трите инстанции.
Списъкът с иззетите ценности е дълъг, а вещи лица уточняват, че монетите, сечени преди 1800 г., са движими паметници на културата. В допълнителната експертиза изследваните предмети са характеризирани като културни ценности. Установено е, че са материално свидетелство за човешко присъствие и дейност от бронзовата епоха, античността и Средновековието до ХIХ век и имат научна и културна стойност. Както и че произхождат от България, тъй като подобни или аналогични експонати се откриват при редовни археологически разкопки.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса