Историкът, който пое делото на Хайтов да прославя Родопите, загина в катастрофа
Дни след смъртта на доц. Христо Гиневски има предложения библиотеката в читалище в Смолян да носи неговото име
“Отиде си човек с неизчерпаема енергия, дух и много планове за Родопите. Макар на 74 г., работеше и окуражаваше младите с идеи. Никой не е очаквал, че този дух ще бъде сломен от купчина ламарини”, казват колегите на нелепо загиналия историк доц. Христо Гиневски.
Край кърджалийското с. Бенковски той бе ударен от “Рено”, докато пресича пътното платно. Зад волана на реното е бил 76-годишният Керим Ферад. Колата се е движела с превишена скорост. Участъкът е с добра видимост, а
полицията
не е открила
спирачен път
На метри от мястото на инцидента има знак за ограничение на скоростта на 50 км/час, и друг, предупреждаващ за пресичане на пешеходци.
Гиневски е бил заедно с колегата си проф. Венелин Кафеджиев на път за Кърджали. Допило им се вода и пресекли до чешмата. Реното с възрастния шофьор дори не опитало да спре. Гиневски се ударил в предното стъкло. Бил с потрошени долни крайници, имал рани по главата.
Екип на Бърза помощ го транспортирал до болницата в Кърджали. Приели го в интензивното отделение, тъй като кръвното му рязко паднало. Оказало се, че има разкъсвания в корема, и въпреки усилията на лекарите е починал.
Според запознати шофьорът най-вероятно се е обърнал назад към жените, които возил на задната седалка, и въобще не е видял, че има човек на пътя. Керим Ферхад е пенсионер от Добромирци. Вдовец е и живее сам, тъй като децата му са в чужбина.
“Той е шофьор по професия, цял живот е карал коли. Познава добре и пътната обстановка, но явно нещо изненадващо е станало, за да се стигне да тази нелепа катастрофа”, каза кметицата на Добромирци Айше Кючукали.
След катастрофата Кафеджиев също е в болница.
“Нямам физически наранявания, но се чувствам много тежко от загубата на моя колега и приятел”, заяви от болничното легло проф. Кафеджиев, който е научен секретар на филиала на ВСУ “Черноризец Храбър” в Смолян.
Гиневски е преподавател по стопанска история, езикова култура и краезнание във филиала на Варненския свободен университет от основаването на звеното в Смолян. Автор е на редица монографии, посветени на миналото на Средните Родопи, сред които са “Родопското възраждане”, “Родопската възрожденска интелигенция”, “Миналото на Устово”, “Миналото на Средните Родопи” и др.
“Христо готвеше приживе и мащабно проучване за бита, културата и традициите на любимата си планина”, казва писателят Светозар Казанджиев, който в деня преди катастрофата пътувал с доцента до Чепеларе по повод издадена книга на техен колега.
Гиневски бе и главен редактор на сп. “Родопи”, основано и редактирано от Николай Хайтов 30 г. След спирането му доц. Гиневски иска от големия писател благословия да бъде възродено и я получава. 15 г. Гиневски е негов главен редактор, а в издаването му помагат университетът, областната управа и негови колеги.
“Ние, преподавателите и студентите, загубихме не само активен и знаещ колега, но и голям приятел”, каза директорката на университета Анелия Пържанова.
В продължение
на 23 г. Гиневски
е председател
на читалище
“Кирил Маджаров” в Устово, което е първото в област Смолян. По повод 150-годишнината му той е в основата на мащабна кампания за даряване на книги. Пише писма до всички издателства и министерства и кварталното читалище получава над 10 000 тома книги, а в момента вече е събрало внушителните 41 хил. тома като е прочистено отдавна от всички идеологически остарели и негодни за употреба.
За годишнината читалището направи и конкурс на ученици за творби на родопски диалект.
С дарения Гиневски успява да абонира за 22 издания читателите в библиотеката и да кани за срещи с тях автори за литературни вечери и представяне на книги. Към читалището, оглавявано от доцента, има 12 действащи състава с над 150 самодейци.
От уважение към делото му дни след смъртта на историка се появиха предложения библиотеката в читалището да носи неговото име.
“С голяма болка посрещнахме вестта, че при нелеп пътен инцидент почина на 11 септември именитият родопчанин доц. Христо Гиневски. Известен учен, изследовател, историк, патриот, родолюбец и общественик.
За него Родопите
бяха кауза
Той беше знакова фигура, която ни обединяваше. Загубихме един почтен човек и радетел на българщината. Човек не умира, докато има хора, които да продължат благородното му дело. Доц. Гиневски ще остане завинаги в сърцето на хората от Родопите”, написа кметът на Смолян Николай Мелемов.
Поклонението и погребението на доцента са в събота. Със заповед на Мелемов денят е обявен за траурен в града впамет на Христо Гиневски.
Той има две дъщери - преподавателка в САЩ и лекарка в Пловдив, както и трима внуци.
Преди 3 г. и половина близо до мястото, където е блъснат доц. Гиневски, при катастрофа бе убит уважаваният златоградски инженер Емил Ехленов. Тогава БМВ с двама братовчеди, синове на местни бизнесмени, удари жестоко геодезиста. Шофьорът Ерай Хаджихюсеин се опитал да се размени с 18-годишния си братовчед и спътник Сезер, който да поеме вината му. Полицията арестува първоначално Сезер, но за часове открива виновника за катастрофата - Ерай. При проверка за алкохол дрегерът показва 0,24 промила, но кръвната проба на Ерай посочила 1,77. Сега той е в затвора.
На отсечката, която свързва южните части на областите Смолян и Кърджали, често стават инциденти заради висока скорост. В началото на тази година трима младежи изгоряха при сблъсък на два автомобила.
Най-четени
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и