През XVIII в. Бургас е най-голямото пристанище на юг от Стара планина
Близостта до морето и благоприятните условия за живот в плодородната бургаска равнина са привличали хората към териториите на днешен Бургас още в древността.
Сред първите жители на региона са траките, които около VI век пр.н.е. създават редица селища на територията на днешен Бургас, наред с близките градове Аполония, Месемврия, Анхиало.
По време на османското владичество градът се развива като просветен и духовен център.
През ХVIII в. пристанището на Бургас се превърща в най-голямото на юг от Стара планина.
Най-ранният писмен документ,
споменаващ Бургас точно на мястото на днешния център, е османският регистър от 1603/1604 година. В него се споменава за пристанището Пиргос, което е част от вакъфа на Искендер паша и се намира в Айтоската околия. През 1639 и 1646/1647 отново е споменато пристанището.Въпреки разрушаването на античната водопроводна мрежа и недостига на вода, Пиргос е използван за база на османския флот.
Едно от първите писмени сведения за града оставя османският пътешественик Хаджи Калфа, посетил града в средата на XVI век и го отбелязал с името Бургас. Извоюва своето Освобождение от османско владичество на 6 февруари 1878 г.
С изпълнението на Берлинския договор от 1878 година Бургас става един от 6-те административни центрове на османската провинция Източна Румелия. След Освобождението Бургас се развива бързо
- става втори след София
по относителен дял на темпове и мащаби на развитие.
През 1891 г. е приет първият строителен план на Бургас, благодарение на който започва изграждането на нови обществени сгради по западен образец и така се променя ориенталският му облик. Още през 1881 г. е изградена градската библиотека, а малко по-късно Морската градина и катедралният храм "Св. св. Кирил и Методий".
В началото на ХХ век градът вече е с имидж на търговско-индустриално средище, на космополитен център, който има връзки по суша, въздух и море.
По това време в Бургас се създават над 150 индустриални предприятия. Тласък на индустриализацията дават разширяването и модернизирането на пристанището, построяването на летище и нефтопреработвателен завод.
След Съединението за няколко десетилетия градът и окръгът се оказват едно от най-гостоприемните места за огромен брой бежанци в България. Градът набъбва освен с българи, с турци, гърци, италианци, арменци, евреи.
Морето вдъхновява много творци, сред които художникът Георги Баев, поетът Христо Фотев и младата поетеса Петя Дубарова, които са символи на Бургас.
През последните няколко години той се превърна в един от най-динамично развиващите се градове в страната с модерен европейски облик. По различни европейски проекти
в града са инвестирани милиони,
които го превърнаха в промишлен, търговски, транспортен, културен и туристически център.
Градът има седем жилищни квартала, той е най-големият град в Югоизточна България, втори по големина на българското Черноморие и четвърти в страната. Според последното преоброяване на НСИ към 31 декември 2015 г. населението му е 203 017 жители.
От 2009 г. насам градът спечели няколко престижни титли: "Най-добър град за живеене в страната" (2010 г., 2012 г. и 2013 г.), "Най-добър град за правене на бизнес" (2009 г.), "Най-зелен голям град в България" (2011 г.), първа награда за Принос в развитието на туризма в страната (2012 г.), а през 2015 г. Бургас е избран за европейски град на спорта.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса