Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

АВТОР НА СХЕМАТА: ЯНКА ДАРЕЛОВА
АВТОР НА СХЕМАТА: ЯНКА ДАРЕЛОВА

Депутатите в Слънчев бряг ще си отдъхнат - край на миризмата от затлачената р. Хаджийска

Болата, който е в топ 10 на най-красивите заливи в света, тъне в боклук години наред

По-чисто море, обагрено в необичайно тюркоазеносиньо, и доста по-евтини плажове предлага този сезон родното Черноморие.

Най-дивите и чисти места се намират на юг от Царево и на север от нос Калиакра.

"Заради северното течение се получава завихряне, благодарение на което от Лозенец на юг до Резово няма и капчица вода от Бургаския залив.

Температурата на водата също е различна,

защото става дума за различни водни обеми", казва кметът на Царево Георги Лапчев. Подобно е положението и на север от нос Калиакра, където течение вътре в морето спира замърсяванията и те не попадат в залива. Водата е бистра, а пясъкът - чист.

Именно заради това известен с чистотата си е районът около с. Крапец - един от най-северните български плажове, който е огромен и не толкова посещаван.

Гордостта на комплекса "Албена", единственият успял да се спаси от алчни инвеститори,

запазил духа на курорт, а не на панелно гето

е чистата плажна ивица, отличаваща се с копринен пясък. Той е определян от някои като най-добрия плаж в Европа заради дългата повече от 3,5 км и широк до 150 м плажна ивица. Брегът е полегат, а морето - плитко и ласкаво. Курортът е притежател на наградата “Син флаг” - за екологична чистота на морето, плажа и цялата територия.

Въздухът е кристалночист и ободряващ поради

високото съдържание на кислород,

което се дължи на съседството на комплекса с уникалния природен резерват “Балтата”, категорични са експерти. Заради природните дадености, съхранени от безогледна човешка намеса, Албена е романтично място, предпочитано от мнозина без разлика от възраст и възможности.

Плажът на "Албена" прелива в този на Кранево. Пясъкът е ситен, а морето - чисто, топло и плитко. Плажната ивица е дълга, но тясна. В непосредствена близост са построени хотели и почивни станции, като

предимството

на част от тях е минералната вода,

която туристите могат да ползват в СПА хотелите.

Прескачайки огромна пясъчна ивица, отново благодатен е въздухът на юг от Царево. Благодарение на върховете Папия и Грънчар, които създават възходящ ток плажовете между Царево и Лозенец са с най-много слънчеви дни.

В този район има десетки малки заливчета с красиви фиорди, между които морето е кристално чисто. Тук са и т.нар. екоплажове “Корал” и “Делфин”, които са със специален статут. Едни от най-чистите са още и ивиците в и около Синеморец.

С чисто море се хвалят и в община Приморско, чийто символ е просторната ивица пред някогашния Международен младежки център.

"При нас са едни от най-красивите плажове", казва кметът Димитър Германов. Тук навремето е построена и морската резиденция на Тодор Живков "Перла", на територията на общината се намира и плаж Аркутино

с най-голямата пясъчна дюна

на Балканския полуостров. Това лято на по-чист плаж ще се радват и депутатите, които почиват в станцията на Министерския съвет в Слънчев бряг.

Наскоро вицепремерът Валери Симеонов оповести добрата новина, че река Хаджийска, която се влива в морето, е почистена от заблатяване и вече не носи зловония. Миналата година от острата миризма пропищяха както обитателите на правителствената станция, така и нудистите в съседство, които от години плажуват на метри от държавниците.

Но докато всички представители на властта се надпреварват в рекламата на морето ни, един хотелиер-тарикат сложи миризливо петно върху имиджа на морския ни туризъм.

На Северния плаж в култовия къмпинг "Каваци" край Созопол потекоха фекалии и неразградени парчета тоалетна хартия. За ужас на летовниците нечистотиите се излели директно на брега от тръба за дъждовна вода.

Бдителна гражданка веднага засне поредния видеоклип

и го пусна на медиите, като този път учудващо бързо се задействаха и институциите.

Спешна проверка на РИОСВ Бургас установи, че от канално-помпена станция пред хотелски комплекс "Св. Никола" някой "се е включил" с тръба директно към канализацията за дъждовна вода.

Издали сме заповед нелегалната връзка да се премахне. Нямаме ресурс да проверяваме всяко хотелче по морето. За съжаление такива тарикати като този развалят имиджа на туризма ни", коментира директорката на регионалната екоинспекция в Бургас Тонка Атанасова.

Заради миризливия инцидент на "Каваците" тя ще поиска справка от ВиК в Бургас каква част от всички хотели по Южното Черноморие имат сключени договори с дружеството и отпадните им води отиват във ВиК канализации.

Алтернативата са септичните ями, които се почистват с т.нар. фекалки

Според Атанасова обаче трябва да се направят законови промени, чрез които да се въведе разрешителен режим за този вид превозни средства.

Шефката на екоинспекцията също е категорична, че това лято морето е много по-чисто, вметвайки обаче, че зоните за къпане все пак са под контрола на Регионалната здравна инспекция, а не на РИОСВ, които отговарят предимно за заустването.

Проблем обаче има с единствения български залив, попаднал в топ 10 на най-красивите в света. От това лято - оставен на самотек, мръсен и неподдържан. Проверка на "168 часа" установи, че тази година в района няма нито един контейнер, нито една химическа тоалетна, нито една чешма. Всичко това, съчетано с огромния интерес към Болата, главно от чужди туристи, скоро ще го превърне в сметище.

Преди месец новият областен управител на Добрич е прехвърлил плажа за стопанисване на кмета на Каварна Нина Ставрева. Миналата година МОСВ направи опит да ограничи достъпа до плажа на автомобили, защото

Болата е част от резерват “Калиакра”

Това се оказа неработещо решение и всеки ден от лятото бяха командировани по двама служители от агенцията за безопасност на храните, които дебнеха дали плажното капанче ще работи. Есента то бе разрушено. В момента плажът не може да бъде предоставен на концесия, тъй като е част от резерват, а определената да се грижи за него кметица видимо не полага усилия. Върху пясъка са разхвърляни битови отпадъци, част от които трудно разградими, торби с боклуци, които първият вятър ще разхвърля по пясъка и в морето.

Аналогично е отношението към общинските задължения и на плажа в Каварна. Общинският плаж рязко се разграничава от тази на концесионера.

Първият е буренясал, с разпилени боклуци,

след като усилията на Ставрева и местния ОбС наля в "частта на концесионера стотици хиляди за изграждане на специална пътека "декинг", но такава няма - монтирана е проста дъска.

Освен със замърсяванията морето има проблем и с местата, където реките се вливат в него. Там цветът му се променя - от синьо-зелен става кафеникав, а температурата на водата спада.

Реки се вливат в района на Шкорпиловци, Иракли, Ахелой, Приморско, Китен и Резово.

Друг източник на замърсяване на водата за къпане са дъждовете,

предупреждават от здравната инспекция. Оттам препоръчват след дъжд туристите да не влизат в морето поне 24 часа.

Това например често се случва на Свети Влас. Дължи се на стръмния терен на населеното място, разположено в полите на Стара планина. Дъждовната вода, която се стича по склоновете и се влива в морето, буквално го разкалва, обяснява д-р Кофинова.

Над 50 са проверките от началото на сезона досега, които здравната инспекция е направила относно другия важен фактор за качествен туризъм - чистота на плажовете по Южното Черноморие.

"Проверяваме спазени ли са основните хигиенни изисквания -

почистени и дезинфекцирани ивици,

кошчета за отпадъци, душове, санитарни възли, съблекални. Проблеми установихме на някои от плажовете, в които имаше смяна на концесионери или забавяне на избор на наематели", коментира д-р Кофинова. Като цяло обаче през последните 1-2 години плажните стопани все повече се стараели да превърнат ивиците в приятни места за туристите.

"И ние си имахме едно проблемно място, известно като Попския плаж. Проблемът там бе в некоректното отношение на почивна станция, която изливаше директно в морето, но въпросът е решен", коментира кметът на община Царево Георги Лапчев.

Заливът Болата
Заливът Болата
Див плаж край Синеморец
Див плаж край Синеморец
Устието на река Велека
Устието на река Велека