Русия, Индия и Китай може да създадат нов световен ред
Ако Западът спре да обезпечава стабилност, Китай, Индия и Русия ще се възползват
РУСИЯ все повече се отдалечава от западните си съседи, но в крайна сметка президентът Владимир Путин вероятно ще заложи на сътрудничество със страните, с които граничи.
Това заяви бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър на конференция по сигурността в Лондон.
Според него действията на Русия граничат с определението за “абсолютна сигурност и абсолютна несигурност за някои от съседите си”. Едновременно Русия иска да бъде приета от Европа и да превъзхожда.
Кисинджър предупреди, че политическият хаос около Великобритания и САЩ може да позволи на Русия, Индия и Китай да създадат нов световен ред.
По думите му без стратегическо мислене два сценария могат да се развият в отношенията между САЩ и Китай: повтаряща се конфронтация или съвместно еволюиране, което ще роди осъзнаване на необходимостта да се избегне конфликт.
Той смята, че Брекзит е шанс за Великобритания да поднови трансатлантическия съюз, но Великобритания ще сбърка, ако напълно изостави Европа.
Кисинджър вижда необходимост от нова артикулация на атлантическото партньорство и вярва, че Брекзит може да подсили британската роля.
Той смята, че НАТО трябва да бъде обновен, предупреждавайки, че Китай може да запълни вакуума, ако няма по-силно стратегическо мислене от страна на Запада.
“Ако Западът спре да обезпечава стабилност, Китай и Индия ще се възползват, както и Русия. Световната политика ще се революционизира. Ако Западът се замеси в конфликт без стратегическа концепция, ще последва хаос", предупреждава Кисинджър.
Според него китайската инициатива “Пояс и път” ще измести геополитическия център на гравитация от Атлантика към Централна Азия, поставяйки Иран, Индия и Турция в ядрото.
Хенри Кисинджър е на мнение, че националната държава и старият световен ред се разпадат в Близкия изток. В миналото е било възможно да се формират необходимите коалиции в региона, но това все повече става невъзможно. “Максимата, че врагът на твоя враг ти е приятел, вече не е приложима там. Сега вероятно и той ти е враг.”
Кисинджър не харесва социалните медии и модерните технологии, защото киберсветът променял човешкия характер. Когато всичко става мигновено и незабавно, това носи риск да изчезне нуждата от причинно-следственото мислене. Когато можеш да получиш информация мигновено с натискане на бутон, губиш способността си за рефлекс и това води до нарцисизъм, твърди Кисинджър.
(По БТА и “Гардиан”)
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено