Напълняла, Анита Мейзер влиза в нова съдебна битка
“Нямате ли по-прилични дрехи”, пита прокурорът заради дънките на дупки и изрязаната блуза на гърба. Тя: “Не, нямам”
Представителите на роднините на убития Николай ще доказват, че смъртта на мъжа й е причинена умишлено
Видимо напълняла Анита Мейзер и столичните й адвокати влизат в т.нар. диференцирана съдебна процедура, при която няма да бъдат изслушвани всички свидетели и вещи лица, а показанията и експертизите на част от тях в досъдебната фаза ще бъдат приобщени към материалите по делото.
Това бе поискано от столичните й адвокати, които възнамеряват да докажат, че
скандалната миска
не е предлагала подкуп
на полицай.
Ситуацията ще бъде използвана от процесуалните представители на близките на убития Николай Димов, които вече представяха експертизи, въз основа на които пледираха, че смъртта му е причинена умишлено.
В момента за Анита започва, образно казано, един филм, който тепърва ще стартира, а краят му изобщо не е ясен, коментираха юристи пред "168часа".
През август м.г. Анита звъни на Пето РПУ-Варна и съобщава, че мъжът й е убит в семейното им жилище в местността Евксиноград Часове наред тя е държана в полицията и разказва най-различни версии за случилото се преди смъртта на Николай. След това признава, че не е имало други хора с тях и дава нов нюанс: Николай
тренирал да скъса със силата на мускулите си свински опашки,
вързани през ръцете и врата му.
След като отхвърлил първите и "започнал да прави характерни движения за късането на тези на шията, починал". Жена му се опитала да му помогне, но осъзнала, че ако опита "да ги разреже с ножица, съвсем ще го убие".
В няколкото седмици на разследване варненски патоанатоми отказват да изготвят експертиза, защото не стигат до едно мнение как е причинена смъртта, въпреки проведения следствен експеримент.
Експертизата написват съдебни лекари от Плевен, след което обвинението за причинена смърт по непредпазливост е внесено в съда.
Там адвокатът на миската Олег Атанасов иска
съкратено следствие
срещу пълните
самопризнания и разкаяние
от страна на подсъдимата. Срещу това тя получава 4 години и 6 месеца лишаване от свобода, които се редуцират до 3 г. реално излежаване в затвор.
Присъдата се обжалва от представителя на сестрата на Николай Димов и майка им. Адвокатите Иван Томов и Юлиян Атанасов представят в залата на второинстанционния съд справка, изготвена от съдебни медици, според която
нараняванията и травмите върху тялото и главата на Николай Димов
не са причинени по начина, описан от Анита.
Появява се и адвокат Петър Чалъмов със своя колежка - дама, която няма правоспособност дори да се явява на всички инстанции. Двамата настояват, че Мейзер не е виновна за подкупа и искат тази част от присъдата да отпадне, въпреки че по този начин нарушават правилата за съкратено съдебно следствие и възможностите за минимална присъда. Така се стига до решението на Апелативния съд, според което делото се връща на първа инстанция. Причината е опорочаването му с факта, че
майката на жертвата
не е конституирана
като частен обвинител.
На първото заседание на втория съдебен състав частното обвинение прави искане за отвод на наблюдаващия прокурор Виолета Радева.
Адвокатите изказват съмнения в предубеденост по време на досъдебното производство във връзка със способите, методите и правната квалификация на престъплението. Те смятат, че неслучайно след отвода на варненските патоанатоми, експертизата не е назначена на други варненски специалисти, а е пратена в Плевен.
Самата Анита в залата твърди, че това е направено, защото близките на Николай имат "връзки във Варна", което пък поражда съмнения, че подсъдимата е имала участие в работата на прокурора.
Искането е отхвърлено от съда като неоснователно.
Частното обвинение отправя второ искане за прекратяване на съдебното производство и връщането на наказателното дело в досъдебна фаза, пак заради работата на прокурора, която "не е успяла да открие обективната истина" по престъплението и то е квалифицирано по лек член, а не за предумишлено убийство.
Съдът отвърля и това искане, тъй като не е налице нарушение от страна на прокурора.
Още преди старта на делото той прави забележка на Анита за облеклото й. Миската е в съдебна зала с дънки "по модата", с огромни разръфани дупки по краката. Блузката й пък е изрязана на гърба.
"Нямате ли други, по-прилични дрехи? Това е неуважение към съда!", казва прокурорът, а отговорът е - "Не, нямам!".
Анита е заобиколена от четирима адвокати - титулярът Олег Атанасов, появилият се между първата и втората инстанция на първото дело Петър Чалъмов, негова стажантка и Антон Андонов. Чалъмов вече заяви пред "168 часа", че Анита не е виновна за подкупа и с негова помощ ще го докаже.
Междувременно ще поиска освобождаването й от ареста, за да не обезсмисли престоя й там, отказа леката присъда на първоинстанционния съд. Чалъмов иска промяна на мярката за неотлонение, която му е отказана поради липса на нови обстоятелства, които да я налагат.
Заканите му, че ако варненският съд откаже, ще получи промяната от Върховния касационен съд, до сега не са се оправдали и Анита е в затвора. Видимо скандалната миска е надебеляла и доста по-уверена в поведението си.
От истеричния плач
пред апелативния съд
няма и помен.
Всички думи за това колко е обичала Николай, как не е имала причина да го убива, сякаш са се изчерпали и се свеждат до: "Не съм виновна, искам да бъда оправдана!".
Дали обаче това е възможно при промяната на съдебната процедура?
При първото дело Анита призна напълно вината си по двете обвинения - за убийството и грабежа и получи 4,5 г. лишаване от свобода, които бяха редуцирани на 3 г. От тях реално Мейзер щеше да лежи не повече от 2 г. заради облекченията, които би получила за добро поведение и с приспадането на времето на задържането й преди произнасянето на присъдата.
Сега вече тя не може да се възползва от тези привилегии. Адвокат Чалъмов, на когото досега съдът не уважи нито едно искане, и столичната му стажантка ще трябва да докажат, че Анита е невинна за подкупа, което
няма по същество да промени ситуацията й,
нито размера на наказанието.
Това обаче е шанс за близките на Николай и адвокатите им, които са категорични, че ще впрегнат всички законови мерки, събрани от частния детектив и справката от аутопсията, за да докажат, че смъртта на Николай е умишлено причинена.
Какво ще се случи, ако съдът приеме техните доказателства, четете в хартиеното издание на "168 часа".
Най-четени
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"