Елитната куртизанка Ана Симон тайно осъдена на смърт и удавена в Марица
Елитна куртизанка става жертва на злодеи през 1897 г. Минала през шантаните на Белград, София и Пловдив, унгарката Ана Симон трагично завършва живота си във водите на Марица. Хетерата тайно е осъдена на смърт и е екзекутирана по особено жесток начин.
Ана Симон е родена през 1874 г. в Будапеща. Баща й, средна ръка търговец, остава вдовец и се жени повторно. Злата мащеха принуждава Ана да напусне дома. Девойката бяга в Белград, където започва да пее по локалите.
В края на 1893 г. сръбски сводник я прехвърля в София. Първо работи в шантана “Сливница”, после е взета в “Неапол”. Тук съдържателка е полякинята Розалия Редицка, известна като Мадам Цора.
Редовен посетител на “Неапол” е ротмистър Дечко Бойчев. Той е адютант на княз Фердинанд, аташиран към княгиня Мария-Луиза. Бойчев е пленен от певачката Ана - гъвкава снага, миловидно лице, светли коси и дълбоки сини очи. Унгарката пада в обятията на офицера, който обещава да я измъкне от вертепа. На 12 март 1895 г. се появява и дете, кръщават го Евгения.
Бойчев обаче далеч не мисли да създава семейство с куртизанката. Адютантът крои планове за брак по сметка и през февруари 1897 г. се венчава за щерката на софийския поп Георги Забунов. Легенди се носели за неговото богатство.
Ана Симон става неудобна за ротмистъра. През март Дечко й пише от Пловдив да отиде при него, за да се погрижи за нея и детето. На 26 март тя заминава в компанията на брат му Никола. Отсядат в хотел “Фелер”, но оня искал да опита от прелестите на хетерата и тя се мести в хотел “Родопи”.
Междувременно Бойчев се среща с пловдивския градоначалник Карл Новелич. Авантюрист с тъмно минало, той уж бил италианец от Пиемонт. Хвалел се, че е гарибалдиец - показвал барутна татуировка на череп и кости върху десницата.
“Тук имало една жена, която безпокои двореца, прави скандали, трябва да се махне”, казва Бойчев на Новелич. “Добре, да я екстернирам”, предлага градоначалникът. “Не, не! Съвсем да се махне! Да се убие!”, уточнява княжеският адютант.
Дечко праща вест на Ана, че на 9 април вечерта от хотела ще я вземе файтон. Да се приготви, ще се срещнат извън града да я отведе в някакъв чифлик. Возилото е поръчано от Новелич. Файтонджията е освободен и на капрата сяда стражарят Богдан Василев, доверен човек на градоначалника. По конспиративни съображения той е цивилен.
Около 20,30 часа файтонът взема Ана от “Родопи” и излиза на чирпанското шосе. Там се качват Дечко и Карл. Към 6-ия километър адютантът поднася пред лицето на жената шише с някаква течност. Ана разбира какво й кроят, скача от колата и хуква в тъмнината. Мъжете се спускат подире й. Тикната отново във файтона, жертвата е упоена, като за по-сигурно Бойчев я стиска за гърлото.
На 11-ия километър офицерът поема юздите и насочва впряга към острова в реката при село Рогош. Имот на Фердинанд, до него води елегантен мост, известен като Княжеския. Отдолу Марица е дълбока. Дечко, Карл и Богдан снемат полумъртвата Ана. Не могат да се разберат обаче кой да я довърши.
“Дай заповед на Богдан да я убие!”, крещи адютантът на градоначалника. “Не, дай ти заповед!”, отвръща Новелич. В крайна сметка връзват на кръста й тежък камък и я хвърлят от моста в реката.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха