Подозират "Ред Бул" за нов тарикатлък
ЗА ТРЕТИ пореден път от началото на годината отборът на "Ред Бул" е заподозрян. След съмненията за нелегални амортисьори и подвижни предни крила, които са забранени от правилата, сега се смята, че подът на болидите RB 6 също "пропада" към пистата. По този начин се увеличава притискането на болида и се увеличава неговата скорост, но и стабилността му.
Преди средата на сезона фоторепортери заснеха как предните крила на автомобилите на Марк Уебър и Себастиян Фетел се накланят с около 5 мм надолу и напред. Техниците изчислиха, че това увеличава натиска на предницата с около 250 кг. Още толкова допълнителна тежест би получил автомобила и ако е подвижен и неговия под.
Повече от всички други
"Ред Бул" са друга лига - заяви след състезанието в Германия пилотът на "Ферари" Фелипе Маса. - Те са недостижими от нито един от отборите."
Техническите регулации на Международната автомобилна федерация (ФИА) са безкомпромисни - отклонението трябва да бъде не повече от 4 мм. На компрометиращите снимки и болидите на "Ред Бул", и тези на "Ферари" показват отклонение, което е минимум с 2 мм по-голямо.
Сега на дневен ред е дъното на колите на "биковете". Запознати смятат, че самото крило не е такова, че при тестовете да се огъва повече от допустимите граници. Подвижността идвала от пода на автомобила, който в предната си половина бил подвижен и по този начин свалял и крилата напред. По такъв начин притискането на болида имало едновременно двоен ефект - и от предните крила, и от дъното на болида.
Убийствено превъзходство
От началото на сезона превъзходството на Марк Уебър и Себастиян Фетел на бързите писти е толкова голямо, че съмненията започнаха още в началото на шампионата. Последователно бяха проверявани новият дифузиор, системата на окачване на болида.
Преди 10 дни, преди началото на състезанието на белгийската писта "Спа-Франкоршан" бяха инспектирани и предните крила. Експертите провериха и тези на "Ферари", за които имаше същите съмнения. След това ги признаха за непротиворечащи на изискванията.
"Наистина никой не знае какво точно са направили с тяхната кола, но е недостижима", коментира Дженсън Бътън от отбора на "Макларън". На този претендентът за първото място в шампионата на пилотите Марк Уебър контрира: "Ако ние имахме някакво специално приспособление, останалите отбори биха могли също да го направят."
Очакваха го през 2009 г.
В средата на миналото първенство беше ясно, че "биковете" ще са особено бързи в новия шампионат. Но никой не очакваше, че превъзходството им ще бъде така съкрушаващо. Конструкторът на серията RB Ейдриън Нюи е смятан за изключителен талант, чиито конструкторски решения в повечето случаи са изпреварили неговите конкуренти минимум с един сезон напред. Повечето от неговите иновации успешно се копират от колегите му, но със закъснение от три до пет месеца.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва