Голямата лъжа на гениалния Шумахер
С огромна лъжа около това колко тура е направил по белгийското трасе "Спа-Франкоршан" започва кариерата на гениалния пилот и идол на всички фенове във Ф1 Михаел Шумахер.
"Повече от сто са", убедително отговоря на питането на Еди Джордан Вили Вебер, мениджър на Шуми от най-ранните му години в автомобилния спорт.
Това е абсолютна лъжа,
но единствено тя е била в състояние да убеди собственика на "Джордан-Форд" да наеме младия пилот за внезапно овакантеното място в отбора.
Три седмици преди старта на GP на Белгия вторият в екипа - Бертран Гашо, е изваден от състава, след като се замесва в скандал с лондонски таксиджия и нещата отиват на съд. Еди Джордан, чийто отбор в този момент прогресира силно (№1 в тима е 3-кратният световен шампион Нелсон Пикет), се оказва в крайно тежко положение. Изборът може да е между Стефан Йохансон и 22-годишния пилот от Керпен, чийто роден град е на километри от Арденските гори.
Така след убедителната лъжа на Вебер изборът пада върху Шуми, който прави своя дебют във Ф1 на 22 август 1991 г. Младежът, разбира се, има опит - състезавал се е в шампионата на спортните прототипи, но не познава пистата. Отделно разликата между пилотирането на прототип и болид е огромна, а Шуми не е карал нищо повече от едноместен болид във Ф3.
Макар неговият прототип "Заубер-Мерцедес С11" да е с 8-цилиндров Vобразен турбо-двигател с 900 к.с., самото поведение на колата е много по-различно. Точно заради това е организиран тест на британското трасе "Силвърстоун", на което
Шуми за първи път сяда
в “Джордан-Форд 191"”
Успява на н
авърти едва 20 обиколки в опитите да бъде доведен пилотът до скоростта, която е необходима да поддържа във Ф1. Това става 4 дни преди Белгия!
"Но последната му обиколка бе толкова добра, колкото Пикет е постигал на това трасе при тестове", коментира по-късно Гари Андерсън, техническият директор на отбора.
Но към дебюта на Шуми в Белгия се приписват и две други "градски легенди", първата от които е, че научил наизуст тези 4,312 км, карайки сгъваем велосипед. Истината е, че тестовият състезател в тима Андрея де Чезарис е помолен да преминат с Шуми по трасето с пътен автомобил. Но това е обикновено возене, при което пилот със 165 участия в GP може само да светва младежа в кой завой, с каква траектория и с каква предавка да преминава. Изборът на ъглите за атака на виражите няма как да се покаже. Едва след това Шуми прави няколко обиколки с велосипед, като завоя "О Руж" (стръмното изкачване след старта - бел. ред.) се оказва истински кошмарен момент за дебютанта.
Така или иначе, тази писта остава по някакъв необясним начин
мистично свързана
със съдбата на Михаел
Година след първото участие на "Спа-Франкоршан", той печели и първата си GP на същото трасе. А през 2004 г., пак в Белгия завършва като седемкратен световен шампион.
Коя е втората легенда около Шумахер, четете в хартиеното издание
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст