Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

"София се превърна в Гарваноландия. Заради боклуците тук гнездят все повече вранови птици. Те са приспособими и не се страхуват от хората - това прави нашествието им повсеместно в големите градове. Изсичането на цели дървесни масиви вече е толкова видимо, че се засича и на сателитни снимки. Оголените места изглеждат като огромни, неприятни плешивини - това твърди ст.н.с. д-р Петър Шурулинков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. - В България няма закон, който да забранява сечта на горите по време на размножителния период на птиците. Това прогонва птиците от гнездата - те губят естественото си местообитание и идват в градовете."
"Сериозна заплаха за биологичните видове е масовото изсичане на тополите. Гнездата на световно застрашените царски орли са основно на тополи - от 16 известни гнезда, 13 са на тополи. Дървесината на тополата се търси и за износ и това я прави обект на незаконна сеч" - разказва Диана Костовска, експерт от Българското дружество за защита на птиците.
"Птиците мутират в резултат на отровни вещества и замърсяване. В София от години има и чайки - тези околоводни птици вече се хранят на сметищата. Първоначално те се заселиха в Силистра, Добрич, сега гнездят и по сгради в столицата. Изчезнали видове са белошипата ветрушка - тя гнездеше в Южна България, Сливница, Пловдив; ловният сокол изчезна през 80-те години. Около всяко гнездо на рядък вид граблива птица трябва да има буферна зона - до километри наоколо не трябва да се сече - категоричен е орнитологът д-р Шурулинков.
На въпрос на вестник "168 часа" защо се изсичат гори през размножителния период на птиците, от МОСХ отговориха, че "в действащите нормативни уредби на ЕС няма заложено изискване за забрана на сечта през размножителния период на дивите птици". В лаконичния отговор на държавните служители бе посочено и че "практиката, която се е наложила в нашата страна, е да се ограничава извеждането на сечите около места, където е известно наличието на гнезда на редки и застрашени птици".

 

По света
След обединението на Германия регионалното правителство на Тюрингия обявява значителна част от буковата гора в Хайнрих за защитена по Натура 2000.
В Кастро Верде - Португалия, природозащитници и земеделци лобират правителството за въвеждане на агроекологична система, при която се практикува традиционно екстензивно отглеждане на зърнени култури без напояване и това спомага за размножаване на популациите от птици.
350 км жици, които минават през Арагон, Испания, са приспособени така, че да бъдат безопасни за птиците. В резултат птици започват да гнездят върху специално поставени платформи по електрическите стълбове. Електропреносните компании се съгласяват всички нови кабели да бъдат полагани в земята.
Във Финландия регионалният съвет по околната среда изготвя планове за максимално ефективно управление на горите, който защитава интересите на собствениците и опазването на видовете по Натура 2000.

Гарваните проявяват интелигентност, характерна само за хората и приматите. Подобно на маймуните, те използват пръчки, с които стигат до храната си, а когато намерят вода с ниско ниво, хвърлят камъни, за да могат да стигнат с клюн и да пият.

 

 

ст.н.с. д-р Петър Шурулинков
ст.н.с. д-р Петър Шурулинков