Нацисти узурпират премиерата на последната творба на Шуман. Малко преди да бъде приет в лудница твърдял, че ангели и демони му нашепват мелодиите
Побъркан от напредналия сифилис, композиторът пише своя концерт за цигулка
Красивата музикантка Джели д'Араню открива творбата с помощта на свръхестествена сила на последната творба на Шуман
Малко преди да бъде приет в лудница, тежко болният Роберт Шуман твърдял, че ангели и демони едновременно шепнат в ухото му мелодиите, които пише. Така се родили “Призрачните вариации” - последната творба на композитора, която преминава през изключителни превратности.
Тя остава в забвение за почти цял век, докато през 1933 г. красива унгарска цигуларка не я открива с помощта на свръхестествена сила, както самата тя твърди. След това от “Призрачни вариации” решават да се възползват и нацистите, за да стане историята още по-вълнуваща и заслужаваща нашето внимание.
През 1937 г. обожаващата класическа музика публика в нацистка Германия била зарадвана от новина, обявена лично от министъра на пропагандата Йозеф Гьобелс. Той разкрива, че в Националната библиотека в Берлин е открита неизсвирвана никога досега творба на един от любимите композитори на нацията Роберт Шуман.
Събитието става чудесен щрих в пропагандата за превъзходството на арийската нация. Германия чака с интерес премиерата на творбата, без да подозира при какви обстоятелства тя е била написана, скрита от света и отново разкрита за него само четири години преди премиерата й. Историята на творбата, която не била разказана от нацистите, всъщност е доста по-сложна и необикновена.
През 1854 г. психическото състояние на Шуман се влошава драстично. Вероятно побъркан от напреднал сифилис, големият немски композитор започва да губи представа за реалността.
Мъката му е споделена от неговата съпруга Клара Вик. В нейния дневник от този период тя разказва как той често ставал през нощта и пишел мелодии, диктувани му от ангели и демони. На сутринта я умолявал да го прати в лудница, защото вярвал, че е опасен за нея. Тя обаче се борила за здравия му разум докрай.
Битката е обявена за загубена, след като Шуман се опитва да се самоубие, като се хвърля в ледените води на Рейн в края на февруари 1854 г. Спасен е от забелязал го рибар, но макар и жив физически, умът му се оказал безвъзвратно изключен. Тогава чак Шуман е изпратен в заведение за душевно болни, където умира две години по-късно.
След смъртта му Клара Шуман преценила, че творбите, създадени от композитора в моментите на изблик на неговата лудост, не бива да виждат бял свят. Макар да е блестяща пианистка, Клара Шуман все пак се е посъветвала с двамата най-близки приятели на съпруга си - композитора Йоханес Брамс и цигуларя Йозеф Йоахим. След като се запознават с творбите, двамата подкрепят нейното решение.
Светът не е бил все още готов за последния концерт на Шуман.
Като най-близък на семейството цигуларят Йоахим е помолен да скрие композициите от света. Той ги прибра в сейф в библиотеката на Прусия в Берлин.
Продиктуваните “от ангели и демони” ноти остават скрити от света до 1933 г. В разказа за намирането им намеса има свръхестественото, поне според съвременниците на необикновената история.
Праплеменницата на Йозеф Йоахим - унгарската цигуларка Джели д'Араню е тази, която напомня на света за изгубените творби на Шуман. Тя една от най-популярните жени в Европа по това време, като с красотата си се превърнала във вдъхновение на творци като Бела Барток и Морис Равел. Ексцентричността е нейна отличителна чета, което личи и от историята й за това как достигнала до прозрението за последните работи на Шуман. За творбите според собствения й разказ разбрала по време на спиритичен сеанс на дъска за общуване с духове. Тогава тя и нейната леля - цигуларката Адила Факири, решили, че е тяхна мисия да намерят опуса на Шуман и да станат първите, които ще го изсвирят пред света.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега