Българите във Viber: Търсехме повод да се върнем в България
- И двамата сте привлечени отново в България заради позициите си във Viber. Трудно ли бе това решение да се завърнете?
Даниела Иванова: За мен това бе една търсена възможност. От доста време изчаквах подходящ момент, в който да се върна в България и по точно позиция, която да ме вдъхнови и да е перспективна. Истината е, че прочетох за Атанас и Viber в пресата. Казах си:"Точно това е възможността, която чакам, и няма начин да я изпусна." Свързах се с него в LinkedIn и с голямо нетърпение очаквах развитие.
Атанас Райков: При мен нещата се стекоха по-различно. В момента, в който напуснах предишната си работа, си взех време за себе си, в което да пътувам и да проучвам различни възможности. Посетих места из целия свят. България бе една от три или четири сериозни опции, които разглеждах, и ми се искаше да намеря нещо в родината.
Твърде много време и усилия съм инвестирал в тукашната екосистема и обществото, които не исках да ги оставя просто така, а да продължа да надграждам върху тях. Възможността с поцизията във Viber дойде по време на този размисъл. Предложението бе доста атрактивно и не мислих твърде дълго, честно казано.
- Със сигурност трудно се отказва на такова предложение, но все пак нещо липсваше ли ви в чужбина, което допълнително ви е подтикнало да се върнете?
Д.И.: Със сигурност животът в чужбина е много по-различен. Работната среда, в която се намирах, бе изключително международна - имах колеги от Австралия, Азия, САЩ. Но основно ми липсваше една по-дълбока връзка с хората. Истината е, че в България я имам - това е моят дом, тук е мястото, в което съм израснала и е близо до сърцето ми.
Всъщност търсех възможност да дойда в България, защото смятам, че българите в чужбина трябва да се върнат, да приложат наученото и да продължат да надграждат себе си. Така ще можем всички заедно да израстваме и страната ни да се развива в една по-положителна насока.
А.Р.: Аз, от своя страна, идвам от семейство, в което вече 4-то поколение има емигранти. Един от дядовците ми е завършил в Америка през 30-те години на XX век и се е върнал обратно в родината си.
След това е основал института по Агрономия в България. Водил е преговорите за придобиване на Източна Добруджа. Завърнал се е, за да допринесе за държавата, която го е изградила. Има истории в семейството ми на хора, които са заминали и останали в чужбина поради независещи от тях обстоятелства - заминали са по време на промените с настъпването на комунизма и не са могли да се върнат. Но цял живот им е липсвала България.
Когато пораснах, започнах да си говоря с тях за житейския им опит. Закърмен съм с историите за компромиса,
който прави човек, тъй като животът на запад може да бъде по-леснопостижим материално, но човек прави определени жертви, свързани със средата и каузата, за която се бори. Както казва моята баба, която отдавна е в Лондон: "Дори да живееш 60 г. в друга държава, продължаваш да се чувстваш чужденец."
- Вие усещали ли сте пренебрежение към вас, докато сте били в чужбина, особено през последните месеци, в които ситуацията с бежанците е доста наострена?
Д.И.: Никога не е имало по-различно или специално отношение към мен заради това, че съм българка. Дори много хора са доста впечатлени от нас.
Мислят, че сме изключително трудолюбиви и целенасочени хора, преследващи целите си на всяка цена и даващи всичко от себе си, за да постигнат мечтите си. Отивайки там, започваме от нулата.
Хора, които имат изградена ценностна система, осъзнават, че това е ценно качество и такъв кадър би могъл да спомогне за развитието на бизнеса им.
Впечатлени са, че говорим по няколко чужди езика. Моят опит е, че качественият талант се цени навсякъде и няма дискриминация на такова ниво.
А.Р.: Смятам, че нещата през годините се променят в позитивна насока, особено когато говорим за модерни индустрии и бързо развиващи се компании. Там няма голямо значение откъде идваш, а с какво се занимаваш. Някои от най-големите американски компании се управляват от индийци мигранти например. Така че тези предубеждения все повече се разбиват.
Технологичната индустрия е най-прогресивната и най-много допуска различността. Това е и една от причините да пожелая да се занимавам именно с тази сфера, защото тя променя света към по-добро. Но на всеки трябва да му е ясно, че има сфери, в които е по-трудно. От друга страна, всяко предизвикателство може да бъде използвано за мотивация.
- Развитието на технологиите изтегли значително и комуникацията в онлайн пространството. От една страна, това помага, но от друга, пречи. Според вас къде е балансът?
- Д.И.: Факт е, че в днешно време човек може да се фокусира върху една тема за 8 секунди. Постоянно сме облъчвани с информация в най-различни канали за комуникация, но тя може да се контролира.
Истината е, че има решение за това нещо и Viber е едно от тях. Дава възможност за лично пространство, в което да комуникираш само с най-близките си хора. Също си в пълен контрол относно това, което четеш, и сам избираш и селектираш.
- А предимство ли е фактът, че всеки може да споделя и да популяризира своята гледна точка? Тази пълна свобода крие и риск от заблуди и пропаганда.
А.Р.: Пропагандата винаги е била заплаха, дори когато човек е имал достъп до малко информация. В момента всеки един от нас има избора откъде да събира информация и на какво да вярва. Със сигурност това е по-голямото предизвикателство, отколкото достигането до информация - то е по-скоро функция на това да избереш правилните, достоверните и непредубедените източници. Това е и причината хората вече да вярват повече на социалните медии,
отколкото примерно на интернет сайт. Това е и едно от предизвикателствата на онлайн медиите - да поддържат своята репутация. Ние също се опитваме да спомогнем за този процес, като изграждаме партньорства с уважавани медии, които предоставят точна, коректна и полезна информация за нашите клиенти.
- Онлайн медиите в цял свят зависят основно от рекламодатели, за да се издържат. А едно безплатно приложение като Viber от какво печели?
Д.И.: И ние имаме начини за монетизация, каквито например са стикерите, които предлагаме.
В глобална схема са един доста добър източник на печалби - само в България 40% от хората купуват стикери, а в целия свят на ден има около 52 млн. сваляния. Печалба носят и разговорите, които предлагаме чрез Viber Out за целия свят. В бъдеще ще предлагаме и други услуги, свързани повече с партньорите ни.
- Защо е важно да има център на Viber точно в България?
А.Р.: Това по-скоро се случи в резултат на избора на компанията да работим заедно. Позиционирането им в България е по-скоро стечение на обстоятелствата.
- И двамата сте обикаляли много света и сте се срещали с интересни хора. Кое е най-умното нещо, което са ви казвали?
Д.И.: Съветът винаги да съм искрена и безкористна в целите, които преследвам.
Цялото интервю четете в хартиеното издание на "168 часа".
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса