5-те неизвестни платна на Златю Бояджиев, открити в сейф, били подарени на община Стрелча
5 неизвестни платна на Златю Бояджиев се появиха, след като 11 г. бяха скрити от света в заключен сейф на общината в Стрелча.
Кметът Иван Евстатиев обяви, че са подарък от художника, но наследниците на автора са категорични, че ако няма документ, ще си търсят правата по съдебен път.
Евстатиев открива забравените платна на художника заедно със златни и сребърни предмети на тракийско съкровище - апликации от колесницата, намерена в Жаба могила, елементи от златен венец, две златни маслинови листа и плод.
Стига до шедьоврите, след като по време на изложба на Никола Манев в града се повдига въпросът за картините на Златю Бояджиев
"Попитах директора на Историческия музей какво е станало с тези платна и тя каза, че най-вероятно са в сейф в общината - казва кметът на Стрелча. - Затова сформирахме комисия заедно със служители от музея и го разпечатахме. Тези картини не трябва да стоят скрити, тъй като са с непреходно значение и трябва да бъдат показани пред обществеността и гостите на града."
Намерените произведения са пет платна, едно от които е изрисувано двулицево - изключително рядка находка. Те са с формат 35 x 50 см и са от периода на художника, когато е гостувал в Стрелча. Наследниците на класика си спомнят добре за летата, които е прекарвал там заедно с тях.
"Ходили сме на почивка в Стрелча две-три последователни години в началото на 50-те. Тогава съм била едва на годинка, но майка ми ми разказа, че цялото семейство сме заминавали - тя, баща ми, дядо и баба Цена.
Наемали сме квартира - отсядали сме в къщата на две сестри, а дядо е ходил да рисува из поляните с баща ми. Понякога е ходил и сам, защото вече е бил в добро състояние и можел да ходи с бастун", разказва Цена Бояджиева.
Внуците на класика разбират за находката от медиите и са разочаровани от факта, че като наследници не са били поканени дори да ги видят.
"Абсолютно никой не се е свързал с нас, наследниците, за да попита дали знаем нещо за картините. Мои приятели ми се обадиха, докато бях на почивка, за да прочета новината във вестника.
Ще проверим как стоят нещата. На всеки му се иска картините да са подарък или дарение, но за тези неща е нужен документ. Има ли писмено доказателство, няма проблеми. Но ако няма, нещата ще тръгнат по етапния ред, за да си ги потърсим", категорична е Цена.
Всеизвестен факт е, че Златю Бояджиев е обичал да подарява и дарява картини. Цена специално попитала майка си за подобен жест от страна на дядо й към община Стрелча, тъй като жените в семейството водели подробен отчет за движението на картините.
Повече за спора подарени ли са картините или не, четете в новия брой на в. "168 часа".
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса