Легендата Валентин Йорданов
За първи път българин бе филмов герой в Кан. Прототипът е на 7-кратния световен и европейски шампион Валентин Йорданов.
Легендата на българската борба е екранизиран в спортната драма по действителен случай на Бенет Милър "Фокскечър". Филмът разказва историята за убийството на неговия приятел и колега - бореца Дейв Шулц.
Заглавието на лентата носи името на един от най-силните отбори по борба, в който били привлечени световни звезди. Сред редиците е и най-техничният състезател в света - Валентин Йорданов. Собственикът на клуба
Джон Дюпон-Игъла
поканил българина в
отбора си през 1990 г.
Биографията на българския спортист е блестяща. Когато Игъла го забелязва, Валентин бил 4-кратен световен шампион и със 7 европейски златни медала.
Първият си златен медал от европейска титла печели през 1982 г. във Варна, а от световно първенство - през 1983 г. в Киев. Следват безброй победи за българската гордост. В спортната си кариера има 21 титли и 685 състезателни борби, от които е загубил само 8 и нито една с туш.
Обявен е за най-добрия борец на планетата през 1994 и 1995 г. Славата на Валентин се засилва и когато п
ечели злато на Олипийските игри в Атланта през 1996 г.
в категория до 52 кг. Тогава интересът към него става огромен. Година по-късно руснаците му правят оферта да се върне на тепиха за световното в Красноярск, но Йорданов отказва.
Получава и признанието "Борец на века" на световното първенство в Техеран през 1998 г. Отличието така екзалтирало феновете му, че разкъсали дрехите му след церемонията. Наложило се да осигурят охрана на Йорданов.
През същата година става и президент на българската федерация по борба, която управлява вече 16 г. А от 2001-ва е член на БОК и настоящ първи вицепрезидент. Приет е в залата на славата на ФИЛА в Оклахома през 2003-та. Носител е на най-високото държавно отличие - орден "Стара планина", I степен.
За да стигне дотук, е изминал дълъг път. Започва да тренира на 10-годишна възраст в родното си село Сандрово, Русенско.
С тънкостите на борбата го запознава Георги Ачев, който е негов треньор 8 години от 1970 г. до завършването му на спортното училище в Русе. След това продължава със спорта под ръководството на Янчо Патриков в спортната школа на ЦСКА, с която отбива военната си служба. В клуба остава до 1990 г. - когато заминава за САЩ.
След трансфера му във "Фокскечър" Дюпон осигурява на Валентин и семейството му всичко необходимо. Със съпругата му Здравка заминават с двете им деца - Ирина и Янко, който е кръстен на треньора му Янчо Патриков.
Заживяват в една от луксозните къщи
в имението на Дюпон - Нютаун скуер, в Пенсилвания.
Къщата им била мечта. Разполагали с 11 стаи, басейн, камина, която е топлила самия Наполеон. Когато пристигнали в Америка, Дюпон ги попитал от какво имат нужда, а Валентин скромно посочил само пералня. Игъла бил сразен от отговора и просто изпратил един камион с пълно обзавеждане на къщата.
Докато е от другата страна на океана, всеячески се опитвал да приюти родни борци. В най-лошия период на спорта у нас, той
вземал на лагер
във "Фокскечър" националния отбор на България всеки месец
Отделно спонсорирал и клуба в Русе, където е стартирал със спорта.
Йорданов получава втори паспорт чак след 10 години. Българинът дълго се колебаел дали да го приеме. Когато в крайна сметка се решава, новината се появява на първите страници на вестниците във Филаделфия, илюстрирана със снимка на Йорданов, и съдията обявил двойното му гражданство.
Милиардерът Дюпон бил спонсор на Йорданов и българската свободна борба. Следвал своя шампион до всяка точка на света, където е трябвало да се състезава. Толкова много се привързал към българина, че на състезания се появявал с екип с надпис "България".
Човекът, инвестирал толкова много в спорта, се превръща в
най-богатия
осъден убиец в света,
чиято причина и до днес е необяснима. Убива момче от своя отбор - олимипйския шампион Дейв Шулц, който бил приятел на Валентин.
Злощастната съдба на бореца се разиграва на празненство за рождения ден на Дюпон, на което присъства и българинът.
Случва се в имението на Дюпон. Джон поканил някои от по-близките си хора в отбора, за да споделят празника с него.
Джон изрично забранил на борците всякакъв лов и стрелби в имението. Дейв обаче не послушал Дюпон и стрелял с базука. Това вбесило милиардера, който решил, че Шулц е част от конспирация и иска да го убие. Пресрещнал го на алеята, извадил пистолета и стрелял 3 пъти по олимпийския шампион. Джон дръпнал спусъка на последния изстрел, докато Шулц пълзял по корем и се опитвал да избяга.
Целият очерк, четете в новия брой на в. "168 часа"
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса