Българската следа в оскарите - "Гравитация", Животът на Пи", "Арго"
Тази година за "Оскар" ще се надпреварват трима българи. Те са част от екипите на "Замръзналото кралство", "Гравитация" и "Аз, проклетникът 2". Миналогодишните награди също не минаха без нашенско участие. БГ следи имаше в "Животът на Пи", и "Арго".
В екипа на анимацията "Замръзналото кралство", която спечели "Златен глобус", а сега е в очакване и за "Оскар", е художничката
Светла Радивоева
Тя е създател на образа на принцеса Елза и е с основен принос в 3D ефектите на анимацията, която е по адаптация на "Снежната кралица" от Ханс Кристиан Андерсен.
"Замръзналото кралство" най-накрая излиза на голям екран и съм страшно развълнувана. Чувствам се късметлийка, че имах възможност да работя по този филм. Дори да звучи като клише: това си е сбъдната мечта, погледнато отвсякъде", споделя художничката в своя блог малко преди премиерата на анимацията в САЩ.
Светла Радивоева работи в "Дисни", Холивуд. Дебютира с анимацията "Разбивачът Ралф". А първият й филм е европейската продукция "Астерикс и викингите". Завършила е Националната гимназия по полиграфия и фотография, а след това продължава образованието си в НБУ със специалността "Анимация и анимационна режисура", където й преподава Антоний Траянов.
"Замръзналото кралство" ще се конкурира с "Аз, проклетникът 2", в който актьорът
Николай Стоилов
озвучава пазач на лабораторията. В категорията са още "Круд", "Ернест и Селестина" и последният филм на Хаяо Миядзаки The wind rises.
Николай Стоилов е завършил престижни актьорски школи в Англия и САЩ, но преди да пробие като актьор в Холивуд, е разнасял пици.
Така е имал шанса да се срещне с едни от най-големите звезди в киното - Том Ханкс, Антъни Хопкинс, Стивън Спилбърг. След това късметът му се усмихва и започва да се снима в касови продукции. Звездният му миг е участието му в "Дъждът на Лана", за което
получава наградата TIMMY
за най-добър актьор и най-ярък талант. Участвал е в редица сериали, по-известен от които е "Сабрина". Нарочен е за следващият Джеймс Бонд от американските медии.
Специалистът по визуални ефекти
Атанас Атанасов
също е на червения килим. Той участва като дигитален художник в екипа на "Гравитация", която е първенец по номинации тази година, заедно с "Американска схема" - цели 10. Част е и от лентата "Железният човек 3", който ще се бори за "Оскар" за визуални ефекти. Името му стои и зад "Аватар" и предпоследния "Хари Потър".
Миналогодишните оскари също не минаха без нашенска следа. Българинът
Любомир Христов
е част от екипа на две от най-награждаваните продукции на 85-ите награди на Американската филмова академия. Едната е "Арго" на Бен Афлек, обявен за най-добър филм през 2013 г., а другата - "Животът на Пи" на Анг Лий.
Христов е надзорник по визуалните ефекти в носителя на три оскара "Арго". Възлагат на екипа му да представи как е изглеждал Лос Анджелис в края на 70-те години на миналия век.
А в "Животът на Пи" е дизайнер на визуалните ефекти. Филмът грабна цели четири статуетки, една от които беше точно в тази категория. За да постигне този невероятен успех, му е струвало много усилия.
Това, че е българин, по никакъв начин не му е пречило да се реализира в Америка. Нито веднъж не е усетил дискриминация или пренебрежение.
"В Холивуд се пробива трудно. Изискват се постоянство и търпение. Винаги съм бил уважаван и когато кажа, че съм българин, това е създавало само допълнителна екзотика. В Холивуд няма националности, има талантливи, работливи, амбициозни и последователни хора.
Другите просто отпадат
В Щатите няма етническо разделение, всички са американци", казва Христов.
Завършил е анимационна режисура в НАТФИЗ в първия клас на проф. Тодор Динов. Работи в Студията за анимационни филми "София" в киноцентъра в "Бояна" до 1990 г. като режисьор аниматор и художник постановчик.
След един конкурс заминава за Англия и започва да работи като художник постановчик и дизайнер на визуални ефекти на филми като "Мисия невъзможна" 1 и 2, "Отмъстителите". През 2003 г. основава своя компания за визуални ефекти в Ел Ей. Работи още по "Матрицата", "Облакът Атлас", "Аватар"и други.
"В България има много талантливи млади хора, които не са завършили анимация, но са успешни в професията и ги има на надписите на американските филми. Може би вече дипломата не е толкова важна, колкото талантът.
Когато следвах
анимация при
проф. Тодор Динов,
бяхме шепа хора,
които имаха щастието да получат много добро обучение и постоянна работа в студията.
Много съм му благодарен. Той ме научи да мисля като режисьор и да рисувам като художник. Дори когато сме имали различия, са били полезни за мен, защото това беше творческо предизвикателство.
Сега конкуренцията е голяма, има интернет и младите се движат свободно по света. А ние живеехме в социализъм и дипломата беше най-важното.
Докато сега нито в Англия, нито в Америка някой се интересува къде си завършил.
Според него на 86-ите награди на Американската филмова академия в категорията за визуални ефекти съвсем заслужено ще спечели "Гравитация".
"Визуалните ефекти са изключително новаторски и прекрасно изпълнени. Филмът рязко се отличава с художествените качества на ефектите в сравнение с другите претенденти. Гласувах за "Гравитация".
А относно анимацията - всички говорят за "Замръзналото кралство", но го намирам за типичен филм в стил "Дисни". Веселих се много повече с "Аз, проклетникът 2", прогнозира Любомир Христов.
В "Бягството" на режисьора Питър Уиър също
участват българи, но този
път от актьорската гилдия,
които се снимаха с Колин Фарел и Ед Харис. Това са Захари Бахаров, Ириней Константинов, Деян Ангелов, Валентин Ганев и Меглена Караламбова. Филмът е сниман в България. Получава номинация за грим през 2011 г.
Българската гримьорка
Яна Стоянова
също има голям принос филмът да бъде номиниран. Тя работи заедно с Едуард Хенрикес, ръководител на департамент "Грим", който е с 3 номинации за "Оскар" и шест за други награди.
В екипа са работили и нашите специалисти Димитрина Стоянова и Грета Великова. Първоначално никой не предполагал, че "Бягството" има шансове да бъде номиниран за грим, и очаквали да се класира в други категории.
Награденият с "Еми" Христо Стамболиев: Отстрани изглежда, че ако пробиеш веднъж, е до края на живота ти. Но трябва всеки ден да се доказваш наново
-Трудно ли се пробива в Америка и какво е нужно, за да успееш там?
- Да, но и същевременно лесно за човек, който има цел и посока в живота. Трудното е в това, че ние като емигранти нямаме подкрепата на семействата си. Голям шок е че си сам, но ако човек има желанието да постигне целите си, ще успее.
Както казва моят приятел Димитър Арнаудов: "Ясните цели водят до ясни резултати" и съответно "Неясните цели - до неясни резултати." Отстрани изглежда, че ако веднъж пробие някой българин, това е до края на живота му. Истината е, че всичко започва наново и всеки ден може да е последният. Успехът е нетраен и не може да се разчита на него. За да се задържиш, трябва постоянно да се доказваш. Идва и ден, в който младите заемат мястото ти, но това е неизбежно. Всички сме на хорото.
- Как попаднахте в Америка?
- Като много други се озовах на летището в Ню Йорк само с един куфар. Всъщност истината е, че приятелят ми Николай Дянков представяше дипломния ми филм "Кацнал бръмбар на трънка" по фестивалите в Америка. Беше завързал контакти с някои от анимационните студии в Лос Анджелис и една се оказа заинтересована. Това беше Klasky Csupo - студията, в която е стартирал "Семейство Симпсън". Имах късмета да започна като аниматор по кратък филм на Игор Ковальов. С него станахме приятели и получих работна виза чрез компанията. Сега, като се обърна назад, си давам сметка колко щастливи стечения на обстоятелствата съм имал и колко по-трудно е можело да бъде.
- Откъде дойде идеята за "Пингвините от Мадагаскар", за който взехте "Еми"?
- Идеята е от пълнометражния филм на DreamWorks. Като за всяка работа трябваше да правя тест, за да я получа. Първо работех като сториборд артист, след което бях повишен на позицията директор анимация, откъдето дойдоха моите награди "Еми".
От самото начало очаквахме сериалът да е успешен. Всички бяхме много въодушевени да работим по този проект. Получи много награди за трите сезона, в които се излъчваше. Мисля, че е единственият телевизионен анимационен сериал, който в една година взема Day Time Emmy и Prime Time Emmy за най-добра детска програма. Целият екип допринесе за успеха на шоуто, а аз като анимационен директор, имах щастието да прибера две статуетки вкъщи.
- Доста българи аниматори пробиват в Холивуд, какво мислите за нашата школа?
- Така е. Моите приятели и колеги от ВИТИЗ Брони Ликоманов и Росица Лазарова са много успешни в студиите в Америка. Брони е дълги години в "Дисни" и си е изградил добра репутация. Роси е продуцент в Cartoon Nertwork на един от любимите ми сериали Uncle Grandpa. Брони беше в класа на Доньо Донев, а Роси - в класа на Неделчо Милев. Сещам се и за Росен Върбанов, който е лауреат на "Еми" за сториборд. Има и много колеги, за които не се пише много по медиите, но спокойно мога да кажа, че всички са с добра репутация и са търсени много.
- Ще се върнете ли в България?
- Животът ми е тук, имам две деца. Жена ми Биляна Попова се развива успешно в сферата на керамиката. И двамата се чувстваме добре в Америка. Естествено, приятелите и семействата в България ни липсват много. За щастие тук сме обградени с българи, с които много си помагаме. Честно казано, клишето, че българите в чужбина се мразят, е пълна измислица. Вероятно е разпространена от някой кисел българин, на когото му е трудно да си намери място където и да било.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса