Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Край на най-шумното дело под знака на Нотариуса - Веселин Денков не е извършил престъпление

Ивайла Бакалова и Веселин Денков бяха изслушани в парламента по случая с Нотариуса.
Ивайла Бакалова и Веселин Денков бяха изслушани в парламента по случая с Нотариуса.

След дълъг престой в ареста и 4 г. на съд дори прокуратурата призна, че няма доказателства за участието му в банда за лихварство

9 месеца в килиите на следствието и затвора без присъда, още 8 под домашен арест, обвинение за участие в престъпна група за лихварство, запори от КПКОНПИ, иззети автомобили и лични вещи, отнет лиценз на фирма, проверки от различни институции, 4 г. съдебно дело.

Всичко това се случи на бизнесмена Веселин Денков от септември 2020 г. Тогава го сочеха за финансист на протестите и човек на Васил Божков, което се оказа лъжа.

Покрай престоя му в ареста жената до него Ивайла Бакалова освети Мартин Божанов-Нотариуса като лобист в прокуратурата и съда, който може да влияе на разследвания и на мерки за неотклонение във вече закритите Специализирана прокуратура и Специализиран наказателен съд.

Днес малко хора си спомнят тази история, а тя приключи в полза на Денков. През февруари т.г. съдът прекрати делото срещу него и другите подсъдими. През март прокуратурата е свалила обвиненията срещу Денков, защото нямало доказателства за участието му в престъпна група. 

Софийският градски съд обаче е по-категоричен - не е извършил никакво престъпление.

Това е най-шумното дело, свързано с разстреляния през януари м.г. Мартин Божанов-Нотариуса. Той беше осветен и във филм на Антикорупционния фонд като лобист в съдебната власт. Докато Денков е в ареста, съпругата му Ивайла Бакалова получава оферти от различни хора. Искат ѝ пари, за да повлияят на магистратите и бизнесменът да излезе на свобода. Бакалова решава да разкрие поредния лобист. Тогава широката публика не познава Нотариуса. Той и партньорът му - адвокат Емил Писков, искат поне 100 хил. евро за свободата на Денков и твърдят, че говорят с високите етажи на държавата. Богохулно споменават “Господ”. Бакалова отказва офертата, а скритата камера разкрива лобиста. Тогава става ясно, че е имал контакти в МВР, прокуратурата и съда, подавал е сигнали, осигурявал е свидетели, уреждал задържане и пускане на богати хора срещу пари, събирал магистрати в частния си “СС Клуб”, където се влиза с магнитни карти и е само за членове.

Институциите не доказаха престъпна дейност на Мартин Божанов до убийството му, а и след това.  

Мартин Божанов беше убит на 31 януари м.г.
Мартин Божанов беше убит на 31 януари м.г.

През 2024 г., когато съдебното дело срещу Веселин Денков беше в ход, той заяви пред “24 часа”, че е арестуван заради участието си като гражданин в протестите срещу правителството на ГЕРБ и Иван Гешев през 2020 г. Беше задържан през септември 2020 г., след като се върна от чужбина, защото го бяха обявили за издирване. Разследването започва по оперативни данни на ГДБОП. Тогава директор е Любомир Янев, за когото по-късно стана ясно, че е бил близък с Мартин Нотариуса и често е контактувал с него “служебно”.

Обвинението към Денков е за участие в престъпна група, която давала лихви и изнудвала длъжници. Самият той има небанкова финансова институция. Според ГДБОП и прокуратурата тогава Денков давал пари на собственик на заложни къщи в София, които той отпускал срещу лихва на различни хора. От всички подсъдими Денков познава само него, защото преди години имали съседни имоти близо до София, но пари не му е давал, стана ясно на съдебните заседания по делото.

От 2021 г. досега са проведени 50 заседания. Първият състав с председател Мария Кавракова-Аршева прекрати делото заради негоден обвинителен акт и си даде отвод. След това е разпределено на друг състав с председател Антон Урумов. Тогава започнаха и разпитите на свидетели.

Нито един от тях не познаваше Веселин Денков, а някои само бяха чували за него. Много от свидетелите в съдебната зала признаваха, че са притискани от полицията да лъжесвидетелстват, други не помнеха нищо, а трети се отричаха от показанията си. Един от тях - анонимен, така и не беше открит, за да бъде разпитан.

В показанията си в ГДБОП от 27 август 2020 г. той разказва история по слухове за лихвари, които финансират протести, и прави връзки между хора, които не познава. След него е разпитан Георги Стоев-Шошо, който потвърждава думите на анонимния свидетел.

Разказва за конфликта си с мъж, чийто баща има бизнес със заложни къщи в София. Шошо също има бизнес с отпускане на кредити. В показанията си говори, че е чувал как Веселин Денков финансира групата лихвари, които са му били приятели (на Шошо, бел. авт), станали негови врагове, знаел, че те давали пари на хора, за да викат по площадите “Долу Гешев, долу ГЕРБ”. Денков е арестуван два дни след тези показания. 4 г. по-късно в съдебната зала Георги Стоев вече не говори нищо подобно. Не познава Веселин Денков, а само е чувал за него. Стоев също е бил клиент на прокуратурата с обвинение за лидер на престъпна група за лихварство, но е оправдан. Това не е единственото дело, по което бивши обвиняеми по-късно се превръщат в свидетели. Срещу Денков се води и друго дело, по което обвиняем стана свидетел, а свидетелят - обвиняем.

Заради липсата на факти за престъпления по лихварското дело, включително в показанията на свидетели, съдия Антон Урумов за пореден път прекрати делото и го върна на прокуратурата през февруари т.г. Мотивите - съществени нарушения, които ограничават правата на подсъдимите, липса на факти в обвинителния акт и много други. Месец по-късно, през март т.г., прокурорът сам стига до извода, че няма доказателства за престъпна група, още повече за участие на Денков в нея, както и за друг подсъдим - Георги Божилов. Адвокатите им обаче обжалват постановлението на прокурора пред съда, защото според тях клиентите им не са извършили престъпление. Оказват се прави. На 4 април Софийският градски съд изменя постановлението на прокуратурата и прекратява делото срещу Денков и Божилов заради липса на престъпление, а не на доказателства за такова. Прокурорът може да го обжалва, но не го прави. В началото на тази седмица то влезе в сила и сложи край на историята.

Мотивите на съда, чe сваля обвиненията за Денков и Божилов, са категорични.

“Общите твърдения, че Денков е предоставял някакви суми на ръководителя на групата, за да може той да ги дава на трети лица, биха могли да имат стойност в теоретична разработка в дадена научна област, но не и за конкретно обвинение, по което Денков може да се защитава”, пише съдът. В зоната на хипотезите било и предположението, че Денков и Божилов са дали съгласие да участват в престъпна група между 2018 и 2020 г. В обвинителния акт няма факти за критериите “време, място и начин на извършване на престъплението”, пише съдът в определението си.

До този извод стига и съдия Кавракова-Аршева през 2021 г. Съдът посочва, че прокурорът сам е стигнал до извода, че няма организирана престъпна група, макар и 5 години след повдигане на обвиненията. Така приключи едно от най-шумните и показателни за състоянието на съдебната система дела. Денков вече заведе дело срещу държавата в Страсбург, както и в България срещу БНБ за щети заради отнетия лиценз на фирмата му, който съдът върна след две години.

Видео

Коментари