Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Клонираните бели вълци не са вълчищата от "Игра на тронове"

Един от главните герои в култовия сериал “Игра на тронове” Джон Сноу се радва на вълчището си Дух.
Един от главните герои в култовия сериал “Игра на тронове” Джон Сноу се радва на вълчището си Дух.

Американските учени от компанията Colossal Biosciences твърдят, че са възкресили един от най-опасните хищници от праисторическия свят - гигантския вълк. Онова вълчище от сериала "Игра на тронове" на Джон Сноу, което беше кръстено Дух (Ghost).

След експеримента се стига до три ГМО палета - мъжките Ромул и Рем (кръстени на създателите на Рим, отгледани от вълчица) и женската Халееси (според титлата на Дженерис Таргариен от въпросния сериал). Някои генетици обаче смятат, че получените чрез клониране животни няма как да бъдат смятани за аналог на изчезналия древен вид. Най-малкото защото от Colossal Biosciences

все още не са публикували чисто научна статия за експеримента

Но пък според тях дори самото създаване на даже приблизително приличащо същество на изчезнал преди 10 000 години древен страховит вълк може да се смята за събитие в световната наука.

Вълчището, както го наричат покрай "Игра на тронове", получава това название заради размерите си. То обитава Северна и Южна Америка по време на плейстоцена - период, завършил преди 11,5 хиляди години.

Смята се, че страшният хищник се е появил някъде преди около 125 хиляди години, а е изчезнал приблизително преди около 16 хиляди години главно заради началото на ледниковия период и появата на хората, които унищожават основните източници на храна за хищниците.

Вълчището и обикновеният сив вълк, който познаваме днес, външно сравнително си приличат, но двата вида имат и важни различия.

Краката на праисторическия са били по-къси, но много по-мускулести,

отколкото на днешните хищници от този вид. По структурата на челюстта и черепа, както и по зъбната формула предишният и сегашният си приличат, но зъбите на вълчището са били по-големи, а захапката му е най-здравата сред всички известни видове вълци.

Тези две обстоятелства са му позволявали да нанася на жертвите си много по-опасни рани, както и да ги разкъсва по-лесно.

Освен това най-едрите възрастни екземпляри са достигали 97 см на височина при дължина до 180 см и тегло 70 кг.

Съвременните представители, например сивите вълци, стигат височина едва 66-86 см, дължина 105-160 см и тегло 32-62 кг. Черепът на древните вълци е по-голям, но пък лапите им са по-къси, заради което не са можели да тичат толкова бързо. Тези особености едновременно са позволявали и налагали вълчищата да ловуват едра плейстоценова мегафауна - коне, камили, млади бизони и гигантски ленивци.

Групата учени от Colossal Biosciences извличат ДНК на праисторическия хищник от зъб на 13 хиляди години и ушна кост на 72 хиляди години.

Получения геном сравняват с ДНК на сив вълк и откриват 20 принципни разлики. Те отговарят за основните разлики между двата вида - по-големият размер, широката форма на главата и анатомията на крайниците. Също така специалистите смятат, че изчезналото животно се е отличавало с уникален вой и бяла козина.

След като определят ключовите разлики, учените преработват кръвни клетки на сив вълк. Те правят около 20 промени в 14 гени, но в кои точно, не се съобщава официално. Ядрата от променените клетки са отделени и след това присадени в предварително лишени от ядра яйцеклетки, за да може да се формират ембрионите.

Общо са получени

45 ембриона, които са имплантирани в две домашни женски кучета

При всяко от тях оцелява само по един ембрион. На 1 октомври 2024 г. те раждат две вълчета - Ромул и Рем. След няколко месеца процедурата е повторена с трета сурогатна майка. В резултат на това тя ражда женска на 30 януари 2025 г., която кръщават Халееси.

В момента вълчетата са вече дълги 120 см и тежат 36 кг. В близко бъдеще от лабораторията планират да клонират още между три до пет подобни животни. Но според генетици компанията не е възстановила вълчището като вид, а просто е изменила външния вид на съвременния сив вълк.

Според тях поетапното изменение на генома на един вид с цел получаване на друг, който му е родствен, е възможно. Но то ще изисква не 20 промени, а много повече. Вероятно геномът на изчезналия вид не са различава кой знае колко от този на съвременните му роднини. Но за окончателния резултат са необходими минимум милион нуклеотидни замени, докато от Colossal Biosciences са откроили 14 гена, които имат пряко влияние върху външния вид.

Генетиците смятат, че направеното от лабораторията може да бъде сравнено по-скоро с пластичната хирургия, при която от един човек искат да направят различен. Същността на човека обаче не се променя.

Така е и с вълците, като тук проблем има и с чифтосването. При тях може да се получат генетични изменения.

Видео

Коментари