Как Майкъл Джордан стана милиардер от маратонки
Историята на Jordan Brand - главно свързан с маратонките, които заслужено направиха най-великия баскетболист на всички времена Майкъл Джордан милиардер, са източник на много ярки спомени и куриозни истории. "24 часа" ви предлага някои от тях.
Автомобилите са главното му вдъхновение Майкъл никога не криел, че има обсесия към луксозните леки коли. Тази му страст става ключов източник на вдъхновение за създаването на много от силуетите на конкретно кръстените на него модели маратонки.
Air Jordan VI е вдъхновен от Porsche 911, Air Jordan XIV - от Ferrari F355 и 550 Maranello), Air Jordan XVII от Aston Martin, а Air Jordan XXI от Bentley Continental GT Coupe.
Отначало не харесва цветовете на първите кецове
Черно-червената естетика на първия модел, кръстен на неговото име, не само определя развитието на бранда Air Jordan, но и кардинално променя историята на маркетинга.
Без нея нямаше да я има историята със "забранените" маратонки и всичко, което е последвало от този нестандартен рекламен ход.
Но все пак на първата презентация съчетанието на червено и черно не предизвиква у Майкъл никакво въодушевление.
Първоначално той нарича комбинацията "дяволска" и отказва да ги обуе, защото противоречи на религиозното му възпитание. След това директно казва: "Просто не ги искам, с тях приличам на клоун".
Тук трябва да бъде отчетена една важна подробност - по онова време кецовете, кръстени на играчи, са или в светли тонови, или в цветовете на отборите (като например Converse Weapon за Меджик Джонсън и Лари Бърд).
Точно този аргумент помага на Nike да убеди Майкъл Джордан, че всичко е наред, а черно-червеното съчетание не е нищо друго освен комбинация между основните цветове на екипа на "Чикаго Булс".
Инцидент в Италия дава тон за нови цветове на Air Jordan I и сменя подхода на Nike
През лятото на 1985 г. преди началото на втория си сезон на "Булс" Джордан е в Европа за рекламно турне с Nike. Освен в големите градове на Ботуша се спират и в Триест, където Майкъл по време на демонстративен мач чупи баскетболно табло при забивка.
Получават се изключително ефектни кадри, разбира се, главно заради аеродинамичната му пластичност, но и заради странния оранжево-черен екип, с който играе.
През следващите десетилетия моделът Air Jordan I в цвят Shattered Backboard и многочислените произведените допълнителни количества са сред най-търсените от колекционерите.
Оригиналните Air Jordan II са чисто европейски продукт - направени в Италия по испанска технология
Въпреки че Air Jordan II не са сред най-харесваните модели от линията маратонки на великия баскетболист, те имат запазено място в историята на бранда.
Макар че е създаден като идея в Америка, за него се използват нови технологии за производство, за първи път които са разработени от испанска компания. Самите маратонки - и това е за първи път в историята на моделната линия, се произвеждат в Италия.
Всъщност това е първият продукт, който отразява индивидуалния стил на Джордан и неговата персонификация към всичко, което е около него.
Той иска да се получи качествен, но да не изглежда претенциозен. По тази причина махат логото на Swoosh отстрани.
Така Air Jordan II се превръща в модела, който обозначава качествения преход в историята на бранда от просто печеливш продукт към индидивидуална марка на определен спортист.
Между Air Jordan I и Air Jordan II има хибриден модел
Смесването на различни елементи от различни модели става традиция за бранда (спомнете си Air Jordan 5 Rings), но появата на първия хибрид е принудителна.
През октомври 1985 г. Джордан чупи костица на крака и по тази причина му разработват специален модел кецове. Горната част е заимствана от Air Jordan I, а допълнителната амортизация, плътното прилягане и подметката - от Nike Dunk.
Именно с този модел обаче Джордан отбелязва знаменитите 63 точки в мача от плейофите срещу "Бостън Селтикс".
Air Jordan III трябвало да има друго име
Моделът прави истинска революция - появява се логото Jumpman, това са първите маратонки, създадени от дизайнера Тинкър Хедфийлд, имат уникален "слонски принт", технологията Air Max. Освен това марката пуска серия анцузи, които превръщат пускането на кецовете в пълноценна колекция. Отначало обаче моделът има друго работно име - Air Jordan Revolution.
Самият Майкъл не бил сигурен как да ги кръсти, но накрая се придържа към традицията.
Най-напред не му харесва, че същата година излиза моделът Nike Air Revolution, чието име е много подобно и прави нелоялно конкуренция на неговия бранд.
Освен това той искал неговите маратонки да се асоциират с водните дефилета на световните дизайнери. Те по принцип се придържат към традиционния минимализъм в названията - например Prada S/S 1993 (Spring/Summer 1993, или пролетно-лятна за 1993 г.).
Jordan Brand пробива преди първата му титла
Това е безпрецедентен за времето си пример, защото дотогава се смята, че главният двигател на продажбите са само победите на конкретния спортист.
Да, Джордан по онова време е побеждавал няколко пъти на конкурси за забивки и демонстрира уникален баскетбол, но това не е достатъчно.
През 1989 г. Air Jordan патентова фирмения си знак и търговската марка Flight, което позволява на баскетболиста да се прицели в нова аудитория. След излизането на Air Jordan IV Nike преименува фенклуба Air Jordan в Air Jordan Flight Club, което им позволява да разширят аудиторията на феновете на Майкъл максимално.
Air Jordan избират даже и супергероите
По времето на разцвета на Nike силуетите и моделите на марката са толкова оригинални и запомнящи се, че на дизайнерите на костюмите в Холивуд им е достатъчно да вземат чифт модерни кецове на Джордан, малко да ги преправят, за да получат ярък кинообраз. Най-красноречивият пример е Зеленият Гоблин в "Човека Паяк" от 2001 г., който носи Nike Air Foamposite One.