Новото супероръжие на Китай - ножица за подводни кабели, реже ги на 4000 м дълбочина
При геостратегически конфликт това може да се окаже огромно предимство и да даде контрол върху комуникациите
Пекин вече държи в ръцете си възможността да прекъсва глобалните комуникации, след като китайски учени разкриха, че са създали устройство, което може да прерязва подводни кабели на голяма дълбочина. Компактният дълбоководен апарат за рязане на кабели, способен да сцепи на две дори най-укрепените подводни комуникационни или електропроводи в света, беше представено от Китай и може да се окаже ключово предимство при евентуален глобален конфликт.
Новината, съобщена от в. “Саут чайна морнинг пост”, бележи първия път, когато дадена страна официално разкрива, че има такава “ножица”, способна да разруши критични подводни мрежи.
Инструментът, който е в състояние да реже кабели на дълбочина до 4000 метра - два пъти по-голям от максималния оперативен обхват на съществуващата подводна комуникационна инфраструктура - е проектиран специално за интегриране с усъвършенствани китайски подводници с екипаж и без екипаж.
Приблизително
95% от глобалния интернет трафик преминава през подводни кабели,
което ги прави гръбнакът на мрежата според доклад от 2024 г. Прекъсването им не само може да доведе до срив в световните комуникации, но и в глобалните финансови системи и да причини загуби за трилиони долари. Неслучайно НАТО превърна в един от важните си приоритети опазването на комуникационната мрежа в Балтийско море, срещу която, в контекста на войната между Русия и Украйна, в последните години имаше множество опити за саботажи.
В момента в света има около 600 различни мрежи от подводни кабели, които са или активни, или са в етап на изграждане. Само преди около месец американският милиардер Марк Зукърбърг обяви план да изгради най-дългия в света подводен кабел, който да свърже всички континенти без Антарктида и който ще се проточи по морското дъно в продължение на 50 000 км. Вероятно поради големите си познания за темповете на развитие на новите технологии Зукърбърг предвижда, че неговата подводна система ще си гарантира сигурност, като бъде прокарана на до 7000 м дълбочина.
Разработеното от Научния център по корабоплаване на Китай и свързаната с него Държавна лаборатория за дълбоководни пилотирани превозни средства устройство
може да атакува бронирани кабели –
покрити със стоманени, гумени и полимерни обвивки. За да постигне това, инструментът използва шлифовъчно колело с диамантено покритие, което се върти с 1600 оборота в минута, като ефективно разбива стоманени проводници, като същевременно минимизира смущенията от утайки. Устройството е проектирано да издържа на екстремни подводни налягания благодарение на обвивката си от титаниева сплав. Управляван от роботизирани ръце, уредът включва усъвършенствана технология за навигация при пълна тъмнина и за позициониране, за да осигури прецизно подравняване, дори при условия на почти нулева видимост. Той работи с двигател с мощност един киловат, съчетан с редуктор 8:1 за ефективен въртящ момент, въпреки че при продължителна работа на пълна дълбочина рискува прегряване. Тази иновация не само представлява скок в инженерството, но и поставя нови предизвикателства в глобалната динамика на сигурността.
Въпреки че е представен като инструмент за цивилно спасяване, научни изследвания и минно дело на морското дъно, потенциалът му за двойна употреба разбираемо предизвиква тревога сред чуждестранните военни специалисти, особено с оглед на обтегнатите отношения на Пекин с Тайван. Китай многократно е обвиняван в прекъсването на интернет и комуникационните подводни кабели около острова. Китайски кораби бяха обвинени освен това в прекъсване на подводни мрежи в Балтийско море, прерязване на кабели между Германия и Финландия и Швеция и Литва.
Според американските медии официалното съобщение на китайските власти за “ножицата за кабели” е довело до високо напрежение в средите на Пентагона.
Една от най-уязвимите точки е тихоокеанският остров Гуам -
ключов център в американската индо-тихоокеанска военна мрежа и точка за събиране на повече от дузина подводни оптични кабели, използвани от военните, не и от технологични гиганти като “Гугъл”. В случай на конфликт изключването на Гуам от мрежата може да разбие комуникациите и да наруши глобалните финансови потоци. Неслучайно издания като “Нюзуик” нарекоха новия китайски подводен инструмент “оръжие, което променя правилата на играта”.
Напредъкът на Китай в подводните технологии е част от по-широка стратегия за разширяване на влиянието и възможностите му в океанската инфраструктура. С най-голямата в света флотилия от подводници с екипаж и без екипаж Пекин е в позиция за достъп до всички части на световните океани. През февруари започна изграждането на подводна “космическа станция” на дълбочина 2000 метра в Южнокитайско море, предназначена да поддържа мисии от шест души с продължителност един месец.
Новото устройство за рязане на кабели, управлявано от скрити безпилотни платформи, може да използва стратегически тесни места, без да излиза на повърхността, засилвайки тактическите предимства на Китай в потенциални конфликти.
Въпреки опасенията китайските учени твърдят, че инструментът подкрепя развитието на морските ресурси. Потенциалните военни приложения обаче не могат да бъдат пренебрегнати. Тази възможност за двойна употреба подчертава сложното взаимодействие между гражданските и военните приложения на дълбоководните технологии.