Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Експерт: Мините на литий в Украйна са единствените независими в света, другите ги държи Китай

Иван Хиновски Кадър: Нова
Иван Хиновски Кадър: Нова

Преговорите за края на войната в Украйна могат за тръгнат в посока, в която сделката за разпределението на мините ще е между САЩ и Русия, заяви председателят на Българския енергиен и Минен Форум Иван Хиновски в ефира на "120 минути".

Хиновски обясни, че има много ценни минерали на територията на Украйна, като страната разполага с над 800 находища от над 90 елемента. Украйна е пета в света по литий - първи са Китай, следва литиевият триъгълник в южна америка (Аржентина, Чили и Боливия), и Казахстан. По думите на Хиновски като изключим Украйна, всички останали находища на литий са придобити от Китай на концесия.

Украйна освен това е втора след Китай по находища на титан, обясни експертът. Титанът е стратегически, тъй като е важен за производството на военни съоръжения, както и за елементи от енергетиката. "За съжаление тези зони са под окупация (на Русия) в момента", допълни Хиновски.

Във връзка с това защо на преден план в момента е и графита, Хиновски обясни, че напоследък има бум на графен - най-твърдия метал, който се получава от графит чрез свръхвисоко налягане. "Ще има все повече предназначение в космическата и военната промишленост, но засега има малки количества, защото трудно се произвежда", обясни още той и допълни, че находищата са под украински контрол.

Урановите мини, които също под руска окупация, са фактор "руската страна да не отстъпва", смята Хиновски. "Това ще бъде разковничето", коментира още той като заяви, че ако разговорите се насочат към редките минерали, Русия и САЩ ще сключат сделка и ще си ги поделят. 

Според Хиновски България е пропуснала голяма възможност след като Велинград се е обявил против проект за добив на волфрам: "Щяхме да сме втората държава по добив на волфрам в Европа, той е много важен за космическата индустрия".

"Искаме да направим кампании, старите технологии за добив не се ползват, ние вече нямаме аргументи например против шистовия газ", допълни още експерта.

Видео

Коментари