Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Вдигат всички пенсии, а БСП подкрепя еврото - мина първият трус в коалицията (Графика)

Съветът на коалицията спешно реши във вторник да се прилага класическото швейцарско правило за промяна на пенсиите.
Съветът на коалицията спешно реши във вторник да се прилага класическото швейцарско правило за промяна на пенсиите.
  • Няколко часа оцеля опитът да се спестят едни пари от швейцарското правило
  • Увеличението ще е 8,6%
  • Минималната стига 630,50 лв., но таванът остава 3400 лв.
  • Разходите за пенсии минаха 24 млрд. лв.

От 1 юли всички пенсии ще се вдигнат с 8,6% по класическото швейцарско правило. Така

минималната пенсия ще се вдигне с 50 лв.

- от 580,57 на 630,50 лв. Без промяна обаче ще остане таванът - 3400 лв. (Виж инфографиката)

Това реши Надзорният съвет на Националния осигурителен институт по предложение на шефа му Ивайло Иванов.

То обаче дойде след едни бурни политически борби, започнали още по тъмно във вторник вечерта на коалиционния съвет - органа за вземане на решения между трите съуправляващ партии плюс депутатите от алианса на Доган. На него е взето решението тази година да не се прилага чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване, а да се въведе модифицирано швайцарско правило, което да отчита 80% от ръста на инфлацията и 20% от ръста на осигурителния доход.

От БСП са били категорично против, но разчетите за бюджета бяха публикувани с тези параметри. И докато класическото швейцарско правило даваше ръст на пенсиите с 8,6%, то това щеше да ги вдигне само с 5% от юли. Така

бедните пенсионери щяха да са ощетени с 20,90 лв., а тези с пенсии от 3000 лв. - със 108 лв.

Икономията от новото швейцарско правило щеше да е 417 млн. за половин година, или общо 834 млн. до 1 юли 2026 г.

И без тази сума в проектобюджета са заложени рекордните 23 690 510 100 лв. и ако прибавам новите 417 млн., ще минат 24 млрд. лв. За сравнение - през 2024-а разходите за пенсии стигнаха 21,7 млрд. лв.

Решението за новата формула обаче издържа по-малко от 24 часа. Мнозинството обърна цифрите, които люшнаха коалицията и тя оцеля при първия трус.

Рано сутринта Бойко Борисов защити разписаното в бюджета - че пенсиите ще се увеличат само с 5% от 1 юли и класическото швейцарско правило тази година няма да се прилага. Защото би струвало на бюджета 1,4 млрд. лв. отгоре.

“В момента пенсионният модел е счупен. От осигуровките, които се събират, не може да получите и 20 лв. пенсия. Всичко е от данъци, над 20 млрд.

И въпреки това ние сме включили отново ръст на пенсиите”, каза Борисов.

И призна, че при гласуването в съвета на коалицията ГЕРБ и ИТН били “за” бюджета, а БСП - “против”. Не виждал нищо лошо социалистите да имат различно мнение и при гласуването в пленарната зала.

Разгледал се и друг вариант - 8,6% да е увеличението за най-бедните, а всички останали да се компенсират с ръста на инфлацията.

Малко по-късно, в началото на правителственото заседание вицепремиерът Атанас Зафиров разказа, че

се е обадил на Борисов и разговаряли дълго

Двамата осъзнавали компромисите, които всяка партия прави за съвместното им управление, обясни новият лидер на БСП.

Бойко Борисов
Бойко Борисов

"Темата с пенсиите е изключително чувствителна за БСП, както и за ГЕРБ и ИТН. Това беше един от акцентите в разговора с г-н Борисов, в който съвместно декларирахме загриженост за състоянието на пенсионната система като цяло, но и за начина, по който преживяват българските пенсионери. Искам дебело да подчертая, че БСП остава в подкрепа на стратегическите цели на България и тези, които нашето управление си е поставило. Еврозоната заема централно място сред тях", заяви Зафиров. Темата за бързо приемане на еврото също винаги е била чувствителна за БСП.

Премиерът Росен Желязков пък даде задача на НОИ да направи всички разчети, за да няма ощетени пенсионери.

Правителството реши НОИ да направи нови разчети за пенсиите.
Правителството реши НОИ да направи нови разчети за пенсиите.

Последва извънредна среща на съвета на коалицията, след която представители на четирите формации обявиха, че в крайна сметка пенсиите ще се вдигат от 1 юли по класическото швейцарско правило и това ще бъде разписано в бюджета за 2025 г.
"Разликата между швейцарското правило и това, което е заложено в бюджета, е 428 милиона", сметна бившият финансов министър и съпредседател на ПП Асен Василев. И обяви, че ще подари на Борисов калкулатор, за да му излязат правилно сметките. Откри

грешки и при смятането на новите заплати в МВР
- вдигането се изчислявало върху брутните, а не върху заплатите нето. Ако се оправи тази сметка, ще има достатъчно средства да се покрият парите за пенсии, без да се пипа нищо друго в бюджета, настоя Василев.
Делян Добрев от ГЕРБ върна "жеста", като изпрати на Василев и "Промяната" розов маркер заради "женската истерия" за бюджета.

Доволен от решението на съвета на коалицията остана Делян Пеевски. "Бързичко се коригираха и ги поздравявам. Пенсионерите ще имат своите пенсии. Отпушиха ушичките и така трябва - да чуват, ако не - протести до дупка от "Ново начало" и всеки път ще ги дисциплинирам", закани се лидерът на ДПС-НН. По-рано той бе предупредил, че ако показаният първоначално бюджет бъде приет, правителството ще падне скоро. И поиска оставката на социалния министър Борислав Гуцанов, ако БСП подкрепи бюджета в този му вид.

В същия бърз ритъм се събра и Надзорният съвет на НОИ, за да се приеме проектобюджетът на Държавното обществено осигуряване. Министър Гуцанов обясни преди заседанието му, че ще гласува "против" - така процедурата ще се върне отначало, за да се нанесе договорената корекция.
В крайна сметка по време на заседанието управителят на НОИ (и доскорошен служебен социален министър) Ивайло Иванов предложи в проектобюджета да се

разпише, че пенсиите се осъвременяват с 8,6% от 1 юли по класическото швейцарско правило

Предложението ме бу прието, а нужните 417 млн. лв. са разписани в перото "трансфери от държавния бюджет".
В петък и тристранката трябва да обсъди 3-те най-важни документа в държавата - големия бюджет и двата малки (социалния и на здравната каса). Така ще може още същия ден правителството да заседава извънредно, за да ги приеме и внесе в парламента.
Там те отново могат да бъдат прекроени, както се е случвало през годините.

Богатите ще се осигуряват на 4130 лв. от 1 април, а вноската за пенсия се вдига с 1%, но от 2027 г.

Максималният осигурителен доход ще се вдигне от 3750 на 4130 лв. още от 1 април. И ще нараства плавно - догодина е предвидено да стане 4430 лв., през 2027 г. - 4730 лв., а от 2028 г. - 5030 лв. Таванът на пенсиите обаче се замразява на 3400 лв. Това предвижда актуализираната средносрочна прогноза.

От 1 април се вдига и минималният осигурителен доход на 1077 лв. Толкова вече стана и минималната заплата, тъй като найната формула е разписана в Кодекса на труда и трябваше да се прилага от 1 януари.

Правителството планира от 2027-а да вдигне вноската за фонд “Пенсии” с 1 процентен пункт - от 14,8% за родените след 1959 г. на 15,8%.

От 2028-а ще има ново увеличение с още 2 процентни пункта - от 15,8% на 17,8%. За родените преди 1 януари 1960 г. осигурителната тежест се променя съответно от 19,8 на 20,8 и после на 22,8%.

Осигуровката за здраве ще остане 8% до 2028 г.

Всички обезщетения и помощи по линия на държавното обществено осигуряване ще останат във фризера до 2028 г.

Дневното минимално обезщетение за безработица ще е 18 лв., а максималното - 107,14 лв. Еднократната помощ при смърт на осигурено лице също няма да мръдне от 540 лв.

Втората година от майчинството ще е 780 лв. Правителството на Росен Желязков приема подхода на служебното и предлага втората година от майчинството да не се изплаща, ако жените сключат втори трудов договор, дори при същия работодател.

И месечните помощи за дете остават без промяна - 50 лв. за семейство с едно дете, 110 лв. за две, 165 лв. за семейство с три деца и 175 лв. за четири деца, като за всяко следващо дете помощта се увеличава с 20 лв. Помощта за близнаци е 75 лв. месечно. Еднократната помощ за записан ученик в първи-четвърти и в осми клас също остава 300 лв.

Вдига се обаче прагът за достъп до помощите, за да не изпаднат много хора от обхвата на подпомагането заради увеличението на други помощи, минималната заплата и пр. За еднократна помощ при бременност и за месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на 1 г. прагът за достъп се повишава от 810 на 860 лв. Месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование (детските) ще се полагат при доход до 760 лв. на човек от семейството от 1 април. Досега тук прагът беше 710 лв.

Същите остават и помощите за раждане - 375 лв. за първо дете, 900 лв. за второ, 450 лв. за трето и 300 лв. за четвърто и всяко следващо. Сумите са еднократни и не зависят от доходите.

1180 лв. ще е помощта за дете с 90 и над 90% степен на увреждане; 570 лв. - за дете със 70 до 90%; 450 лв. за дете с 50 до 70%.

Месечната помощ за дете без право на наследствена пенсия от починал родител също остава 150 лв. Размерът на еднократната помощ за отглеждане на близнаци е 1200 лв. за всяко дете.

Защо швейцарското правило вече ще вдига с по- малко парите

Швейцарското правило е въведено през 2000 г. с чл. 100 от Кодекса за социалното осигуряване. Оттогава е променяно 7 пъти. През годините е отчитало различни проценти на инфлацията и средния осигурителен доход. През 2006 г. съотношението между инфлацията и средния осигурителен доход е 75:25 процента. Сменяла се е и датата на прилагането му - от 1 януари на 1 юли. От 2007 г. се залага сегашното правило. Последното предложение за модифицирането му дойде във вторник от правителството - да е 80% от инфлацията и 20% от осигурителния доход. Издържа обаче само няколко часа и бе върнато класическото 50:50.

А правителствата на ГЕРБ вече имат опит с промяната му. Така от 2017 до 2019 г. бе решено пенсиите да се вдигат през стажа, като целта бе да се увеличава постепенно тежестта на всяка година труд. Затова за 2017 и 2018-а правилото бе прилагано към този процент, а не към размера на пенсията. На практика за тези три години е правено преизчисление, подобно на това от 25 декември 2021 г., когато процентът бе 1,35.

За 2017-а тежестта на 1 година стаж е определена на 1,126. За 2018-а бе 1,169, за 2019-а - 1,2. Освен това обаче през 2018 и 2019 г. бе прилаган фиксиран процент на увеличение - 3,8% за 2018 г. и 5,7% за следващата година, като за пенсионера оставаше по-благоприятното увеличение (или през стажа, или през процента). В законите за бюджета на ДОО за 2010, 2011 и 2012 г. тези години бяха обявени за “нулеви” и не беше извършено осъвременяване на трудовите пенсии по чл. 100 от КСО.

От 1 юли 2022 г. пък всички пенсии бяха увеличени с 10% вместо с 6,1%, колкото даваше чл. 100.

През следващите години швейцарското правило ще дава все по-малък процент на осъвременяване на пенсиите, сочат прогнозите. Причината е, че инфлацията пада. Ако миналата година то стигна рекорда си от 12%, то тази е 8,6%. През 2026 г. ще е 4,6%, после постепенно ще пада до 2,6% през 2070 г.

Швейцарското правило е било най-ниско през 2015 г.- 1,9%. През 2013 г. е 2,5%, а година по-късно - 2,7%.

Според Ася Гонева от КНСБ формулата не трябва да се пипа, защото на “някого не му харесва”. Швейцарското правило трябва да отчита само ръста на дохода, така бе заложено в началото, категоричен е пък президентът на КТ “Подкрепа” Димитър Манолов.

Видео

Коментари