4-те отстъпки на САЩ пред Русия
Слабата дипломация на американската администрация е формула за още повече рискове за Украйна и Европа
В рамките на последните 10 дни американската администрация направи предварително четири ключови отстъпки пред Русия:
1) Украйна няма да е член на НАТО. Тази позиция не е радикална, доколкото се споделяше и от предишната американска администрация, както и от някои значителни европейски държави като Германия. Отказът от членство на Украйна в НАТО не съответства обаче на споделената от европейците и американците цел мирните споразумения да гарантират независимостта на Украйна. Обърнете внимание - ЕС и САЩ говорят именно за независима Украйна, а руснаците - за неутрална Украйна (по примера на Финландия по време на Студената война, когато Хелзинки нямаше право да води самостоятелна външна политика).
2) Украйна няма да върне контрола върху териториите си, окупирани от Русия. Това също е закономерно, предвид съотношението на силите между Киев и Москва. Но текущият провал на Вашингтон се състои в това, че не успява да "замрази" конфликта по фронтовата линия. Непосредствено преди срещата между Рубио и Лавров в Саудитска Арабия Киев отново бе подложен на интензивни удари. Тръмп не успява да респектира Путин поне на този етап.
3) САЩ отказват да участват в материализиране на гаранциите за сигурност на Украйна. С това Вашингтон чупи принципа на солидарност между държавите членки на НАТО и предефинира сътрудничеството си в сферата на отбраната и сигурността с европейските страни-членки на Алианса. Това е очевиден бонус за Русия.
4) САЩ и Русия ще върнат своите посланици в съответните столици и ще създадат условия за развиване на двустранните им отношения. Това означава ли и ревизия на наложените на Русия санкции? Тръмп и Путин имат споделено разбиране, че Украйна не трябва да бъде спирачка на нормализацията и развитието на двустранните им отношения.На днешната среща в Риад Лавров заяви, че тя е била полезна, тъй като американците са започнали да разбират гледната точка на Русия.
Предварителната заявка на администрацията на Тръмп, че ще сключи мир от позицията на силата, засега не се осъществява. Дотук виждаме само отстъпки от Вашингтон и не е налице нито една такава, направена от Москва. А апетитът идва с яденето. Оттук Лавров заяви също днес, че за Москва е неприемливо европейско присъствие в Украйна под каквато и да е форма (мироопазващи сили или не). Ако тези преговори продължат в същия дух, то те ще касаят вече не бъдещето на Украйна, а това на Европа. Понеже Кремъл вече заяви, че войната в Украйна не може да бъде разрешена, ако не бъдат адресирани причините за нея: разширяването на НАТО в Източна Европа.
Слабата дипломация на американската администрация е формула за още повече рискове за Украйна и Европа.
(От фейсбук)