Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Трансгранични престъпни мрежи формират паралелна икономика и Европа не може да е колеблива!

ЕП СНИМКА: Pixabay
ЕП СНИМКА: Pixabay
  • Случаят с дрона на летище София показа колко е важно да можем да защитим критичната инфраструктура

Ескалацията на насилието в Швеция разтърси Европа и предизвика дебати в Европейския парламент. Прекият повод бе най-смъртоносната масова стрелба в историята на страната, извършена по-рано този месец в учебен център в Йоребру. Трагедията, отнела живота на 11 души, е част от безпрецедентна вълна на кървави инциденти, бомбени атентати и престрелки между престъпни банди. В резултат през последните години Швеция отчита най-високия процент на насилие с огнестрелно оръжие на глава от населението в ЕС.

Случващото се в държава, известна със спокойствието и високия си жизнен стандарт, не е изолиран проблем, а тревожен знак за новите тенденции в организираната престъпност, с която в Европа трябва да се борим.

В бандите участват много мигранти, както и техни деца, родени и израснали в Европа, поради което шведският премиер Улф Кристершон открито обвинява предшествениците си в безотговорна имиграционна политика и неуспешна интеграция. Престъпните групи все по-често използват тийнейджъри, които са защитени от тежки съдебни наказания. Въвлечени във всякакви криминални дейности, деца се превръщат в “пушечно месо”, а шведски медии съобщават, че само за първата половина на 2024 г. броят на заподозрените под 15-годишна възраст, замесени в убийство, е нараснал четирикратно спрямо предходната година.

Глобална престъпност с нови средства

Престъпните мрежи бързо се разрастват отвъд националните граници. Непълнолетни от шведски банди вече са задържани за тежки престъпления в Испания и Дания, която след серия взривове и гангстерски войни затвори границата си с Швеция. Не липсват атаки и над институции, включително срещу израелските посолства в Стокхолм и Копенхаген.

Променя се и инструментариумът на организираната престъпност. Бандите умело ползват нови технологии – вербуват младежи през социалните мрежи, а криптираните комуникации се използват за търговия със смърт. Според разследвания престъпни платформи предлагат „ценоразпис“ – от 3000 евро за взривяване на врата до 80 000 евро за поръчково убийство в Малмьо.

Неслучайно именно в Стокхолм преди броени дни ЕНП прие декларация с призив за създаването на Европейски пакт за сигурност – нова архитектура на защитата, която да интегрира сигурността в правото на ЕС и да предложи единна стратегия срещу нарастващите опасности.

От илюзии към действия

Крайно време е Европа да се раздели с илюзиите за сигурност от “доброто старо време” на мир и стабилност, когато административната инерция на Брюксел беше достатъчна, за да поддържа съпротивителните ни сили срещу традиционните заплахи. При новите реалности трансграничните престъпни мрежи формират паралелна икономика, от която губим милиарди, броят на терористичните нападения расте, а кибератаките излагат критичната ни инфраструктура на риск.

Руската инвазия в Украйна пък налага да укрепим отбранителната стратегия на ЕС и да засилим производството на оръжия. Не за да воюваме, а за да можем да посрещаме заплахите!

Но войната, която се води вече 3-а година в Европа, ни изправя и пред други предизвикателства. По данни на Европол по контрабандни канали вече се изнасят не само леки оръжия, но и тежко въоръжение като гранатомети и противотанкови ракети. И след края на войната този арсенал ще остане на черния пазар, подхранвайки нова вълна на насилие и престъпност, а бойци с посттравматичен стрес могат да се влеят в мафията. Това не е просто сценарий за страшен филм, а реалност, която вече преживяхме след войната, довела до разпада на Югославия.

Европейският пакт за сигурност – отговорът на ЕС

Борбата с престъпните банди и тероризма е един от петте стълба на инициирания от ЕНП Европейски пакт за сигурност. С него се настоява за удвояване на работната сила на Европол и утрояване на Фронтекс. Предложението включва също повече правомощия на Европейската прокуратура, както и на Евроюст.

Противодействието на нелегалната търговия с огнестрелни оръжия трябва да стане ключов приоритет. В началото на м.г. Европейският парламент прие регламент за мерките за внос, износ и транзит на огнестрелни оръжия. Като докладчик на становището на комисията LIBE по досието мога уверено да кажа, че направихме важна стъпка за по-прозрачно и по-лесно проследяване на движението на притежаваните от цивилни огнестрелни оръжия в ЕС.

Законодателните усилия обаче трябва да продължат

Задължават ни и стряскащите данни на Европейската комисия, според които повече от половината от гражданските огнестрелни оръжия в ЕС са незаконни. Освен това около 630 000 огнестрелни оръжия са посочени в Шенгенската информационна система като откраднати или изгубени.

На територията на ЕС действат над 5000 организирани престъпни групи, а около 70% от тях извършват трансгранична дейност. Техните пипала трябва да бъдат отсечени. За целта ЕНП настоява за по-стриктно прилагане на законите за борба с изпирането на пари и за разширяване на правомощията за изземване на активи от престъпна дейност.

Сигурността е фактор и за целостта на Шенген, така че ЕНП поставя фокус върху необходимостта от мерки да се ограничи движението на престъпниците на територията на ЕС, в това число чрез забрани за влизане и визови ограничения.

Ролята на България в европейската сигурност

Граничната инфраструктура е гръбнак на сигурността, а България има важна роля за опазването на външните граници на ЕС. След присъединяването ни към Шенген и по суша мнозина заговориха за съкращения на гранични полицаи, но това би било грешка. Свободното преминаване на границите ни с Румъния и Гърция не намалява ангажиментите ни за противодействие на нелегалната миграция и трафика на хора.

Укрепването и на полицията, и на службите за сигурност изисква адекватна численост на състава и достойно заплащане за труда на хората, които ни пазят с риск за живота си. За посрещането на новите предизвикателства това е също толкова важно, колкото и развитието на инфраструктурата и доброто сътрудничество с партньорите ни в ЕС.

Случаят с дрон на летище София е показателен, че не сме подготвени за модерните заплахи и трябва да осигурим антидрон система за всички стратегически обекти в страната. Но защитата на критичната инфраструктура както от физически, така и от кибератаки е важна не само за България, а и за цяла Европа.

Борба с киберпрестъпността и дезинформацията

С Европейския пакт за сигурност ЕНП обръща специално внимание на необходимостта европейските правоохранителни органи да се развиват в крак с новите технологии, като предлага създаването на Европейска кибербригада за борба с киберпрестъпността и кампаниите за дезинформация, насочени към дестабилизиране на правовия ред в Европа.

Цифровото пространство не трябва да става убежище за престъпници! ЕНП настоява да се положат повече усилия за противодействие на кибертормоза и онлайн малтретирането на деца и подрастващи. Като част от твърдата ни позиция за нулева толерантност към насилието над жени и деца трябва да финализираме регламента за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца, така че пълното му прилагане да започне възможно най-бързо.

Единният европейски отговор на хибридните атаки също е част от ключовите направления в плана за действие, който ЕНП предлага. В него се изтъква, че Европа трябва да приложи изцяло законодателния акт за цифровите пазари и законодателния акт за цифровите услуги. Манипулацията на общественото мнение отслабва европейските демокрации, затова е важно гражданите и държавите в ЕС да бъдат защитени от външна намеса в цифровото пространство.

Вътрешната сигурност е отговорност на националните правителства, но съвременните заплахи са твърде сложни, за да бъдат овладени самостоятелно. Европа не може да си позволи лукса да бъде колеблива или наивна. Необходимо е да изгради нова архитектура на сигурност, основана на единен европейски подход – ефективни, гъвкави и високотехнологични решения, така че гражданите на ЕС да бъдат защитени както от военни и терористични заплахи, така и от трансгранична престъпност, кибератаки и дезинформационни кампании.

Видео

Коментари