С обиди и през зъби одобриха правилата за КС, здравната каса и КЕВР, “Промяната” изолирана (Обзор)
"Ритнатата врата" и сроковете за регулаторите скараха партиите
След няколко години и няколко парламентарни мандата отлагане депутатите най-накрая задвижиха процедурите за смяна на някои от регулаторите. Но го направиха с обиди и през зъби, а накрая ПП-ДБ останаха изолирани.
По принцип парламентът трябва да попълни близо 96 позиции, но засега се обсъждат основно 56 от тях. Стартът бе даден със смяната на конституционния съдия Константин Пенчев, чийто мандат изтече на 12 ноември, както и за попълването на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Стрелите по оста ГЕРБ - ПП-ДБ започнаха още в началото на пленарния ден. Бойко Борисов се оплака, че няма кандидати за регулаторите, защото никой не иска “да си цапа името”. След което потвърди, че все още не е събрано нужното мнозинство от 160 гласа за избирането на част от тях.
Дано в родословното дърво на Иван Иванов има столетници, защото сигурно още 10-ина години ще изкара на този пост, каза лидерът на ГЕРБ, препращайки към настоящия шеф на КЕВР, който през юли ще навърши 80 г.
Борисов не отговори от кого ГЕРБ, ИТН и БСП ще търсят подкрепа - заедно с хората на Ахмед Доган имат 126 гласа, а им трябват 160.
Ще ги търсим другите партии, тези с ритниците - не. Който ми рита вратата, който рита вратата на ГЕРБ...
Има една хубава приказка: който не целува попа по ръката целува кръста,
даде знак Борисов, че ПП-ДБ остават изолирани от процедурите по регулаторите. Той препрати към острата реакция на Атанас Атанасов от ДБ, който с този израз поряза възможностите за съвместно сътрудничество веднага след избора на кабинета “Желязков”.
Ние му ритнахме вратата, защото не искахме да му целуваме ръката, реагира и самият Атанасов.
Основният спор в сряда обаче изненадващо се оказаха не качествата на бъдещите кандидати или конкретните имена, а... колко дни да има за номинации. Срокът за нов конституционен съдия е две седмици, а за КЕВР и здравната каса - 7 дни, решиха депутатите.
ПП-ДБ останаха сами в исканията си процедурите да бъдат забавени. Хората на Кирил Петков настояваха номинациите за НЗОК да не стартират до произнасянето на Конституционния съд по въпроса за мандата на настоящия шеф Станимир Михайлов. Именно
неговата кандидатур скара ГЕРБ и ПП-ДБ
по време на сглобката и кабинета “Денков”. Той бе избран, след това отстранен за 5 месеца, но съдът го върна.
Ние ще бъдем против този начин - в една седмица ударно всички регулатори (б.а. - да се попълнят). Ще предложим удължаване на сроковете и правила за прозрачност, обяви още преди гласуването Лена Бориславова.
И изтъкна два проблема. Първо, течащото конституционно дело за това дали мандатите се зачитат при незаконосъобразно отстраняване, или следва да се считат за удължени. Освен за Михайлов по делото е и казусът с отстранения подуправител на БНБ Андрей Гюров.
Второ, ПП-ДБ искат смяна и на шефа на Сметната палата Димитър Главчев поради конфликт на интереси, а и той да не може да посочва заместниците си. Как така изведнъж в петък ще избираме двама негови заместници по негово предложение, въпреки че той няма право да заема тази длъжност, попита Бориславова.
В пленарната зала обаче ПП-ДБ отнесоха обвинения в непостоянност.
4 г. не внесохте и един регулатор да бъде подменен, сега сте още по-объркани
- хем искате да започнат процедурите, хем не ви харесват и ще сте против. Имате раздвоение на личността, атакува ги Делян Добрев от ГЕРБ. И попита какво искат - подмяна на регулаторите или продължаването на сега съществуващите. Без правила не може да сменим тези хора, подчерта той.
Добрев им напомни и друго - по време на кабинета “Петков” сроковете по процедурите били само 3 дни, а сега се предлагат между 7 и 14 дни.
Добрев напомни, че правилата са същите като тези, по които ПП-ДБ изпратиха през 2022 г. Станислав Тодоров за шеф на КЕВР, но Конституционният съд обяви избора му за нелегитимен, защото не отговаря на критериите. Опитайте се поне като сте опозиция да не сте толкова объркани, скастри ги Добрев.
И докато ПП-ДБ искаха отлагане на избора, лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски директно се обяви за замразяване на процедурата. Този избор на регулатори е мъртвороден и не трябва да се случва. Ние няма да го подкрепяме. Казал съм - когато “Ново начало” дойде на власт,
аз ще отменя всички тези избори с моето мнозинство,
закани се той. Затова и депутатите му гласуваха “против” всички процедури.
По време на дебата за КЕВР Божидар Божанов настоя да се иска и справка дали срещу кандидатите има досъдебно производство, както и от СРС бюрото дали са подслушвани, за да се знае
има ли “скелети в гардероба”,
които да бъдат използвани след това срещу тях.
Ако някой е направил незаконни СРС, как проверявате, като той може да си ги държи и използва както си иска, реагира обаче Тошко Йорданов от ИТН.
Ако ПП не бяха толкова тъпи, щяха да са в това управление и правилата щяха да им харесват. Даже щяхме да спорим с тях, че 3 часа са достатъчни. Пичове, когато сте глупави, е за цял живот, обобщи той опита си от съвместното управление с ПП-ДБ.
В крайна сметка правилата за избор на членове на КЕВР минаха със 109 гласа “за”, 75 против, а 28 от ПП-ДБ се въздържаха. До другата сряда депутатите трябва да номинират председател на КЕВР и двама членове.
Още по-вяло бе обсъждането на правилата за НЗОК и КС. Тези за здравната каса минаха със 115 гласа “за” и 101 “против”.
Междувременно правителството освободи Петко Стефановски като представител на държавата в Надзорния съвет на НЗОК и прати на негово място зам.-министъра на здравеопазването Явор Пенчев. Юристът бе зам.регионален министър в кабинета “Петков” като част от квотата на ИТН.
Правилата за избор на заместник на Константин Пенчев пък бяха репликирани единствено от “Възраждане”, които
видяха в Конституционния съд възможност за “пенсиониране”
или награждаване на определени лица. Те искаха допълване на документацията - информация за финансиране на обучение от НПО, доказване на адвокатски стаж и др. Идеите им не срещнаха подкрепа.
Никой не иска във ВСС, за да не си цапа името
Желаещи за членове на Висшия съдебен съвет и за Комисията за противодействие на корупцията няма, оплака се Бойко Борисов.
“В момента няма нито подготвени хора, нито желаещи хора. За ВСС няколко разговори водя с много сериозни хора, действително на които бихме могли да разчитаме и да се радваме, че ще бъдат там. Те категорично ми отказват именно, защото в тази помия, която е в момента, не искат да се натикат. Не искат да си цапат имената”, обясни той.