Още един съдия в Пловдив посече Георги за насилието над Дебора - остави го в ареста
- Година и седем месеца зад решетките не са много, счита магистратът Спасимир Здравчев
- Телесните повреди на Дебора били част от "любовна игра" между двамата, твърди адвокатът на Георгиев
Година и седем месеца зад решетките не са много. С този мотив новият съдебен състав в Пловдив начело със Спасимир Здравчев остави в ареста Георги Георгиев, обвинен в насилието над Дебора.
27-годишният старозагорец поиска да му бъде променена мярката за неотклонение и изтъкна, че откакто е зад решетките с никой съкилийник не се е карал, спазва дисциплината и участва дори в спортни мероприятия. Георгиев изтъкна, че не е виждал сина си, откакто е задържан.
Според съда обаче срокът от година и седем месеца не е прекомерен.
Един от защитниците на Георгиев - Валентин Димитров, настоя за домашен арест с гривна за проследяване, а колегата му Петко Кънев поиска подписка или парична гаранция.
По думите на адвокат Димитров заканите за убийство били извадени от контекста на комуникация между двама влюбени, част от телесните повреди на Дебора пък били от "любовната игра" между двамата.
"ДНК експертизата на дрехи, с които прокуратурата твърди, че е бил във въпросната вечер, показва, че по тях няма капчица кръв, каквато би имало, ако беше извършител", каза защитникът на Георги. Обувките не съвпадали със стъпка, открита на местопрестъплението.
"Георгиев бива държан в ареста, за да не загуби българската прокуратура своя имидж. Това е 3% доверие", добави Димитров по адрес на държавното обвинение.
Според него клиентът му не е искал да избяга. "Ако искаше, можеше и в Пакистан да отиде", категоричен беше Димитров.
Според колегата му Петко Кънев Георгиевтърпи присъда чрез мярката си за неотклонение. "Вие априори изключвате възможността той да получи наказание около минималния размер. Което би ви направило предубедени", заяви той пред съдебния състав.
От държавното обвинение не се съгласиха с доводите на защитата за прекалено дългото задържане. Прокурор Ивелина Костова заяви, че според практиката на Европейския съд година и седем месеца не е чак толкова много време. Тя посочи, че няма настъпили нови събития, които да изискват промяна на мярката за неотклонение и коментира криминалното минало на Георги. По думите ѝ през 2021 г. старозагорецът е бил освободен от наказателна отговорност за едно престъпление, а в началото на 2023-а извършил друго, отново по хулигански подбуди. Прокурор Косева беше категорична, че Георгиев може да повлияе на свидетелите, ако излезе на свобода и молбата не трябва да бъде уважена.
Самият Георги поиска от съда да измени мярката му за неотклонение с по-лека, тъй като вече година и 7 месеца не е виждал детето си. Той посочи още, че за цялото време, в което е бил задържан, не се е карал с никой в затвора.
След като изслуша страните, съдебният състав прецени, че обстоятелствата не са се променили от момента на задържане на Георги Георгиев. "Това, че подсъдимият е семеен и е баща на дете, не е от значение. Още повече не са налични данни той да е ангажиран по отглеждането му", заяви съдия Здравчев. Той посочи още, че максималното наказание за две от престъпленията, в които Георги е обвинен, е 6 години, а за третото - 10. Председателят на състава беше категоричен, че твърдението на адвокат Кънев как мярката за неотклонение се превръща в търпене на наказание, е неоснователно.
Решението на Районния съд в Пловдив подлежи на обжалване в 7-дневен срок.