Юни 1962.: Съветски бунт. Ядрена заплаха и списание "Космос"
През юни 1962 година Съветският съюз повиши драстично цените на месото, маслото и хляба в резултат на колапса на социалистическата икономика, впрегнала всичките си ресурси в космическата и отбранителната промишленост.
Гладът, скъпотията, намалените заплати и увеличената дневна норма накараха работниците във фабриката за електрически локомотиви в Новочеркаск да излязат на протест. Директорът на завода се оказа фен на Мария Антоанета и бе крайно лаконичен с тях: "Като не ви стигат парите за месо, яжте пирожки с дроб!".
Тази необмислена реплика ескалира протеста в немислими за комунистическите времена масови безредици в Новочеркаск, нахлуване в милицията (социалистическата полиция), блокиране на железопътната линия.
Бунтът е потушен с армия - 24 убити, почти 90 ранени, около 10 души осъдени на смърт и екзекутирани, десетки вкарани в затвора.
Тази кървава история комунистическият СССР кри в тайна почти 30 години. Докато военните избиваха с автомати работниците в Новочеркаск, в Белия дом във Вашингтон президентът Кенеди обяви всеобхватно смъкване на данъците върху доходите, за да намали натиска върху проспериращата икономика на Съединените щати.
Джон Кенеди нямаше как да знае, че няма да изпълни своята програма, защото точно в този момент ветеранът от морската пехота Лий Харви Осуалд слезе на американска земя от холандски круизен кораб, след като изкара повече от две години в СССР. Не, той нямаше да застреля веднага американския президент. Не и преди разрешаването на взривоопасната Карибска криза. Защото в същия този юни 1962 година съветският лидер Никита Хрушчов нареди старта на операция "Анадир" - тайно разполагане на ядрени ракети със среден обсег в Куба. С радиуса си на действие от 2000 км те заплашваха Вашингтон и половината американски бази с атомни бомбардировачи.
Какво ли още не се случи през този юни 1962-ра...
Самолетни катастрофи със стотици жертви, взривяване на ядрени ракети в Космоса над Атола Джонсън в Тихия океан, единственото успешно бягство от страховития затвор "Алкатраз"...
Точно през юни 1962 г. писателят Стан Лий и художникът Стив Дитко създадоха в Ню Йорк Спайдър Мен - първия супергерой на „Марвел Комикс". А на почти 9 хиляди километра по въздух оттам, в далечна България, се ражда научно-художественото списание за юноши "Космос", което продължава да излиза и днес.
На корицата на нулевия брой авторът на графичната концепция Борис Ангелушев рисува дете, загледано в далечните звезди. 63 години по-късно представяме на Вашето вниманието "Космос" с променена визуална идентичност в проект с нашите приятели от рекламна агенция NEXT-DC. Януарският брой на списанието идва със специално разработени изписвания на рубриките, с цветове и графични елементи, вдъхновени от старите броеве - от 70-те и 80-те години.
Новото списание със своето излъчване и вкус е модерният прочит на традицията "Космос". Визуалното внушение, с което ще свържем поколенията. Защото младите днес са докоснати от науката колкото и поколението на бунта, на цветята, на "Бийтълс". Поколението, което създаде тази специална история - за звездите, за знанията и за мечтателите - "Космос".
Търсете новия специален брой от 31 януари, за да продължим заедно това пътешествие във времето и пространството, което скоро ще навърши цели 63 години.
Колкото един човешки живот...