Васил Терзиев взе градоустройството, за да контролира какво ще се строи (Обзор, графика)
- Няма да се одобряват единични ПУП-ове, за да не останат южните части със септични ями, без улици и детски градини
- В средата на февруари ще стартира конкурс за главен архитект, а Богдана Панайотова ще участва в него
В София масово се е позволявало строителство на жилищни блокове на 6 метра отстояние и без зелени пространства. Причината е, че 50% от издадените визи в смесени многофункционални зони са за жилищни сгради в нарушение със закона.
Липсата на отчуждаване през годините пък е довела до изграждане на квартали без инфраструктура. Дори и там, където има изградени планове за улични регулации като “Кръстова вада” и “Малинова долина”, срокът за отчуждаване е изтекъл.
Това само малка част от проблемите на презастрояването в столицата, изведени от кмета Васил Терзиев и временния главен архитект Богдана Панайотова в последния ѝ ден на поста. От днес столицата ще е с нов временен архитект, докато в средата на февруари се обяви дълго чаканият конкурс за поста. В него ще участва и самата Панайотова, защото имала много недовършени задачи. Дотогава пък тя ще отговаря за строителния контрол в направление “Архитектура и градоустройство” (НАГ).
Причината конкурсът да се забави толкова е промяна, с която се отнемат част от правомощията на главния архитект. Така градоустройството ще се върне при кмета и
от февруари той ще подписва всички заповеди
Всички ПУП-ове ще бъдат на бюрото ми, за да се знае кой носи отговорност, обясни Терзиев.
Така кметът ще може да взема и решения за височината и дали нещо е целесъобразно. Районните кметове пък ще отговарят за строителния контрол и по-леки градоустройства. А главният архитект - за внесените проекти за строителство, визите за проектиране, разрешенията за строеж.
И районните кметове вече се канят на експертните съвети в НАГ. Изработена е карта, на която се публикува информацията за инвестиционните намерения. Отделно на сайта на НАГ има карта, на която всеки гражданин може на открие подробните устройствени планове, инвестиционните намерения, буквално да види каква е промяната и кой отговаря за проекта.
Най-големите проблеми идват от приетия преди 16 години Общ устройствен план на София. Амбицията на общината е да направи задание до края на годината, но целият процес пък минава през парламента и Министерския съвет, което ще отнеме време.
Затова екипът на Терзиев вече работи по промяна на наредбите за зелената система, анализа на трафика, където въз основа на реални данни за съществуващото движение да се прогнозира генерираният трафик от новостроящите се сгради.
Освен това ще се повиши и таксата за разрешително за строеж,
разрешаване и одобряване на подробни устройствени планове, разглеждане на проекти и потенциално зониране на териториите.
Терзиев обясни, че от 3 месеца работят за спиране на практиката да се одобряват малки ПУП-ове. Целта е да се избегнат фрапантните казуси с “Манастирски ливади”, “Малинова долина” и “Кръстова вада”. “Там всичко се прави на парче и после се чудим защо няма канализация”, добави кметът. По този начин вече няма да се одобряват планове за единични блокчета и къщи за милиони в южните квартали, които са в нищото, с много тесни или никакви улици и затова обречени завинаги да са със септични ями.
Плановете ще се изготвят цялостно най-вече в “Панчарево”, “Драгалевци”, “Бояна”, “Бистрица”, “Банкя”, “Горубляне” и “Нови Искър”. Амбицията на общината е това да се случи за 1-2 години, а не да се проточи 10. Ще става по чл. 16 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) за неурегулирани територии - общината ще придобива до 25% от частните имоти, за да изгражда зeлeнaтa cиcтeмa, coциaлнaтa и техническата инфраструктура.
Един от големите проблеми на Общия устройствен план било разрешаването на строителството за жилищни блокове в тесни улици и булеварди, които са маскирани като офиси.
За арх. Панайотова най-фрапантен е “Черни връх”, който по план е 20-метров булевард, а през годините с изменения на парче е отеснял до 14 м. Така около мола там не могат да се изградят дори тротоари. В “Драгалевци”, “Симеоново” и други квартали, оформени чрез застрояването на жилищни сгради и плътни огради, пък
има “улици” по 2,5-3 метра
“В ОУП от 1938 г. софийските улици са с ширина минимум 12 м, а днес такива от 9 м се считат за “нормални” при моторизация не по-малко от 550 автомобила на 1000 жители”, посочи Панайотова.
По действащите планове не е извършено отчуждаване за детски градини, като от 195 терена едва 8 са били отчуждени през последните 11 г. Свободни подходящи терени има предимно в районите “Панчарево”, “Банкя”, “Кремиковци” и “Сердика”.
За озеленяване пък е отчужден само един терен, и то след идването на кмета Терзиев . “За всички останали сроковете са изтекли и там на практика вече може да се строи от собствениците, стига да поискат”, обясни Панайотова.
С визи за проектиране пък са се променяли конфигурации на застрояване, което е ставало в противоречие с нормите за дълбочина на застрояване. Разрешавано е строителство на изцяло жилищни сгради в зони “Обществено обслужване”. Допускани са проекти за “апарт хотели” и ателиета, с което се избягват отново нормите за застрояване на изцяло жилищни сгради.
Друг проблем било неправилното изчисляване на Коефициент на интензивност на застрояването, като така инвеститорите “скриват площи” - понякога
ползвали до 30% повече от допустимото
Установена е и липса на контрол по компенсаторното залесяване, системно не се прилагала наредбата за зелената система. Така стигнахме до услугата дървета под наем или зеленина в кашпи, която се мести според нуждите, коментира архитектката.
През 2024 г. наполовина е намалена разгънатата застроена площ, която е получила разрешение за строеж от НАГ и районните администрации. Общо възлиза на 2 247 779 кв. м - с 29,9% по-малко от тази при предишното управление (3 206 224 кв. м.)
Издадените разрешителни за строеж от НАГ през 2024 г. са 217, а през 2023 г. - 323 (Виж инфографиката.)