Парфюмът. История и мощ (инфографика)
Парфюмът преодолява кръвно-мозъчната бариера и навлиза в зоната, отговорна за емоциите, спомените и въображението
Парфюмите влияят директно върху мозъка. В неговата предна част се намира центърът на обонянието, до който достига ароматът веднага след вдишване. Точно там е и зоната, отговорна за емоциите, спомените и въображението. Опити доказват, че миризмите преодоляват кръвно-мозъчната бариера и влизат във взаимодействие с рецепторите в централната нервна система.
Затова любимата есенция ни кара да се чувстваме добре и дори снижава нивото на стреса. Неслучайно през 1793 г.,
когато водят Мария Антоанета към ешафода, тя носи три флакончета от любимия си парфюм „Убиган",
за да ѝ вдъхнат сила. И до ден днешен ароматерапията се препоръчва като допълнение към лечението на психически и физически страдания.
Уханието ни влияе подсъзнателно, създавайки нещо като защитна обвивка около нас подобно на зародишния период, защото обонянието е единственото сетиво, развиващо се напълно в майчината утроба.
Още в Древен Египет, Месопотамия и Китай хората са усещали силата на приятните миризми и са се опитвали да подобрят настроението си с помощта на различни масла и растения.
Първото вещество, използвано като парфюм, е тамянът
- ароматната смола, която тече по кората на дърветата босвелия. Тя е и един от даровете на тримата влъхви за младенеца Исус Христос. Заедно със златото и мирото е била най-ценното, което може да притежава бъдещият цар на Юдея и което да го приближи до боговете.
За да се свържат с небесните си покровители, древните са изгаряли тамян и други благоуханни вещества. В храмовете и около свещените места разпръсквали солидни количества от тях, за да неутрализират останалите миризми - на потящи се и некъпещи се хора, умрели животни по улиците, остатъци от храна и изпражнения. Едва ли съвременниците ни биха оцелели в подобни условия, но тогавашните жители на земята компенсирали зловонията чрез аромати. Най-вече владетелите.
Хроникьорите отделят специално внимание на манията им по първичните парфюми. От изворите е известно, че
обсебена от уханията е била египетската фараонка Хатшепсут
(1507-1458 пр.Хр.), изобразявана понякога като мъж и почитана едновременно и като майка, и като баща на царството. Поръчала да ѝ смилат овъглен тамян, за да подчертае очите си с тъмна линия. Пак по нейно желание вплели смола в огромен стенопис в храм, в който извършвала религиозни ритуали като владетелите мъже.
Доста по-късно във Вавилон, Древна Месопотамия, е живяла първата документирана професионална „парфюмеристка". Тапути е спомената в клинописна плочка, датирана около 1200 г. пр.Хр., откъдето става ясно, че е отговаряла за козметиката, медицината и ритуалните ухания в двореца. Тя използвала цветя, масло, аир (вид тръстика), циперус и смирна.
В древността в Персия, Гърция, Картаген и Арабия са се помазвали още с анасон, бор, кориандър, бергамот, бадем и магданоз, но още тогава са открили и животинските аромати като мускуса.
Къде е открита най-старата парфюмерия, защо през XIX век смятали за греховни животинските есенции, как Коко Шанел променя индустрията и какви са комбинациите на аромати, четете в брой 12/2024 на сп. "Космос".
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Новите ракети ще обърнат ли войната в Украйна?
30% от оръжията на Киев вече са собствено производство Украйна се готви да удари Москва със собствените си ракети "Трембита". Тази изненадваща новина публикува британският The Telegraph в самото
-
Галерия Тръм към Борисов: Идваш с мен при Путин
Щом говориш руски, ще те взема с мен при Владимир Путин. Това казал Доналд Тръмп на Бойко Борисов при срещата им в Белия дом, която се състоя в тогавашния първия мандат на новия американски президент
-
Галерия Отнесе ли в гроба тайната си О Джей Симпсън
"Ехааа, коя е тази?" 1977 г. Един от най-известните и популярни състезатели в американския футбол Орентал Джеймс Симпсън, известен като О Джей, подбутва приятеля си Томас Маккалъм